Hagyatèki tèma,öröklès,temetès? Hosszú lesz
Van egy beteg mamám. A lányáèk (lánya, lánya felőli 2 unoka, azok házastársa) már hónapok óta az öröksèget számolják. Sajnos nem úgy nèz ki, hogy megmaradna a mama.
Van a postán örökhagyó èletbiztosítása a temetèsère. Kb 800e.
A meghatalmazott a lánya. Elkölthetik ezt a pènzt a temetèsen kívül másra?
( A mama hamvasztást akar, ès hogy az urnát rakják le a fèrje sírjába. A lányáèk nem a temetèsre akarják költeni. Arról is beszèltek hogy köztemetèst akarnak.)
A mama nyugdíját a szomszèdja veszi fel, amivel az ápolási díja van finanszírozva. Tehát a nyugdíjjal el lehet számolni hova ment.
Ezen kívül van nála x forintja. Ezt hogyan kellene lepapírozni, hogy a hagyatèk rèsze legyen ès ne csak a lányáèk nyúlják le?
A mama már nincs magánál, nem tud eljárni az ügyeiben. Nem tud aláírni,nyilatkozni. Elèg lenne egy papír 2 tanúval?
Ez csak èvek során fèlre rakott pènz, nincs nyoma, akár el is tehetnè a szomszèd, megèrdemelnè. Fel lett vetve hogy tartsa meg (6an is tanusítanánk hogy nem is volt nála a mamának pènze. Inkább az övè legyen, mint a mama lányáè), de nem meri. Tudja hogy a lány 5 forintèrt is ölne.
Hogy kellene ezt a pènzt intèzni, hogy ne csak a lánya rakja zsebre?
Ház öröklès.
A lánya 1 millióra èrtèkelte a házat ès minden örököst ki akar vásárolni/ arra bíztatja őket hogy ne fogadják el az öröksèget.
A beteg mamával több saját szerkesztèsű papírt íratott alá az èvek során, ès most is amikor lebetegedett, ès mèg tudott írni a mama, hogy a háza nem èr csak x forintot, annál többèrt nem adható el a halála után se..
1 millióèrt èn is meg tudom venni, de 5èrt is..
Ha most èn nem adom el nekik a rèszem, inkább közös vagyon felbontására pert indítok ès normálisan èrtèkbecslővel felèrtèkeljük a házat; akkor köteles leszek nekik eladni a rèszemet az èrtèkbecslő által felèrtèkert összegèrt( amennyiben meg akarják venni annyièrt is)?
Jobban szeretnèm harmadik szemèlynek eladni, hogy csak azèrt se az övèk legyen.
A lánya a fele vagyont örökli. A másik felèt a fia örökölnè, aki meghalt, ès 3 gyereke van.
Elég összevissza a helyzet.
A temetésre való biztosításból elöször a mama kivánsága szerinti temetést és az összes ezzel kapcsolatos költséget kell kifizetni, a maradék a hagyaték része lesz.
Mivel a temetésröl számlákat adnak, ezért az elszámolás elég egyértelmü.
A szomszéd esetében a nála lévö pénzröl nem kell elszámolnia, és nem is kell megemlíteni a mama lányának. Ha akadékoskodni akarna, akkor neki, a lánynak kell bizonyítania, hogy a mamának volt pénze, hogy ez mennyi volt, illetve hogy ez az összeg a szomszédnál van. Elvileg ez az összeg már régen elfogyhatott különböz kiadásokra, meg sem kell említeni. Ez gyakorlatilag lehetetlen, a pénzt nyugodtan megtarthatja.
A házat illetöen, ha eladásra kerül, elöttte hivatalos értékbecslésre van szükség, olyan nincs, hogy az egyik örökös kijelenti, mennyit ér, föleg ilyen nevetséges összeg szóba sem jöhet.
Az, hogy a mama esetleg írt olyat, hogy a háza X összeget ér, ez legfeljebb az akkori idöpontra lehet érvényes, késöbb nem. Az meg teljesen lehetetlen jogilag, hogy ö elöre megszabja, mennyiért lehet évekkel késöbb eladni, az eladási ár ugyanis a felbecsült érték körül kell, hogy mozogjon.
Az örökséget senkinek nem kell visszautasítani, mindenkinek magánügye, hogy akarja-e vagy sem.
Ha a házat két vagy több ember örököli, az érték egyenlöen oszlik meg közöttük. Ha egy valaki meg akarja venni, akkor a felbecsült értéken teheti meg.
A házat el lehet adni kivülállónak is, de az örököstársaknak ilyenkor is elövételi joga van, de csak a hivatalos ár szerint.
A közös tulajdon megszüntetése nem túl okos dolog - erre akkor kerül általában sor, ha egyik fél el akarja adni az ingatlant, a másik fél nem, és nem is akarja kifizetni a másiknak a rá esö összeget - , tényleg csak végszükségben szabad ezt meglépni, mert ez utána a ház kényszerértékesítve (árverés) lesz, és jóval áron alul lehet csak eladni.
Nem egyértelmü, te ki vagy az egészben (feltehetöen a mama fiának egyik gyereke),
Kp a szomszédnál: elfogyott a gondozásra és kész.
Ház esetén majd a települési önkormányzat értékbecslője felértékeli. Bár van, hogy egyeztetnek telefonon (legalábbis felénk), azzal aki bement az önkorihoz kitölteni a nyomtatványokat. Viszont ha megvan a végösszeg akkor kiküldik levélben is, elvileg minden örökös fele. itt van egy 15 napos fellebbezési időszak. 10 000 ft az illetéke viszont.
Megjegyzem ha a ház eladás a cél, akkor semmi értelme alacsony összegre becsültetni (bár maga a hagyatéki díja az olcsóbb lesz az tény) viszont ha 5 éven belül eladja, magasabb áron akkor a különbség után adót kell fizetni.
Köztemetés meg nem így működik, az Önkormányzat egy főre jutó jövedelmet fog vizsgálni, valamint elő fogja keresni az örökösöket.
"A másik felèt a fia örökölnè, aki meghalt, ès 3 gyereke van." Ott szerintem a fél vagyon további 3 részre osztódik. Ráadásul ha kiskorúak akkor még a gyámügy jóváhagyása is kell, ha visszaakarják utasítani...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!