Mi történik egy olyan emberrel, aki a világnézete, hite, erkölcsi értékrendje miatt szeg meg bizonyos törvényeket?
Tegyük fel, hogy volt egy ember, akinek nem fért bele a világnézetébe mondjuk az antiszemitizmus, emiatt a legvéresebb zsidóüldözések alatt Hitler vagy Sztálin birodalmában nem adta ki a pártkatonák kezébe a zsidókat, hanem elbújtatta őket a pincéjében, ételt és ruhát adott nekik stb.
Emiatt halálra ítélhették volna hivatalosan, ha rajtakapják? Akkor ő most bűnöző lett volna? Egyszerűen egy ilyen emberre én nem tudnám azt mondani, hogy bűnöző... Akkor mégis miért ítéltek el ilyen embereket? Hivatalos, törvényes ítélet volt? És ha az illető a hite (lásd: Salkaházi Sára), a világnézete vagy az erkölcsi értékei (lásd: Oskar Schindler) miatt tette mindezt? És ha amúgy önmaga is párttag lett volna (mint például Oskar Schindler, aki amúgy NSDAP tag volt), az enyhítőkörülmény lett volna?
ma 00:44
Kedves Kérdező, értjük a problémád, de azt próbáltuk többen több irányból megközelítve is elmagyarázni, hogy nincs egyetemesen elfogadott erkölcs. Amíg több, mint egy ember létezik a világon, addig nem lesz egyetértés, van aki szerint okés ezt csinálni, van aki szerint nem okés.
Azt gondolod, hogy a te erkölcsi ítéleted helyes, de mindenki más így van vele. Azzal, hogy te eszel gulyást, amit nem is tekintesz egyáltalán erkölcsi kérdésnek, kapásból bűnösnek számítasz a muszlimok, hinduk, zsidók, vegetáriánusok szemében, ami kb. a világ népességének fele.
Jó esetben van egy társadalmi közmegegyezés, hogy mi a nemkívánatos, ami törvényerőre emelkedik, rossz esetben a vezetők saját kedvükre szabják ezt. A bírók, a rendőrök nem bírálhatják felül a törvényeket, csak ha azok más törvényeknek ellentmondanak.
#10.
Nem lettem volna a rendszer ellensége. Nem izgattam volna a kormány ellen. Az igazságtalanság ellensége lettem volna.
#11.
Ok, értem. De szerintem épelméjű ember szerint nem tök okés teljesen ártatlan emberek leöldösni.
Mit vétettek például azok a zsidók? Semmit. Nem lázadtak amúgy senki ellen, nem követtek el semmit. Fájt volna békén hagyni őket? Ők is ugyanolyan emberek, mint én vagy bárki más, csak ők más nemzetiségűek vagy más hitűek.
"Én lesz@rom az állami törvényt,...."
Ne feledd, hogy az állami törvényhozás ettől még simán halálra ítélhet (már ahol van ilyen bünti).
Az, hogy a te egyéni érzékenységed mit diktál, az a te bajod. Mint ahogy az is, hogy fejbe lőnek a meggyőződésedért.
Na az a golyó is a tied lesz. Azt se veszi el tőled senki.
#15.
Jól értem, hogy szerinted egy gyilkossal egyenrangú, aki zsidókat ment meg??
Csak mert annyit idéztél, hogy "Én lesz@rom az állami törvényt,....".
"Jól értem, hogy szerinted egy gyilkossal egyenrangú, aki zsidókat ment meg??"
Hát nem jól érted.....
A dolog úgy néz ki, hogy akkoriban a nácik azért öltek zsidókat - többek között - mert megtehették...számukra ez törvényes rend volt. (egyébként ezzel Schindler is tökéletesen tisztában volt, csak Ő nem akart kivégzőosztag elé kerülni, a jó tettei miatt..)
.Az egy másik történet, hogy ezt a hitet, az ideológiájuk és a vezérük (a Führer) tette lehetővé, aki szerint ez volt a törvényes rend.
Ha esetleg ennek a "rendnek (állami törvénynek)" ellenszegült valaki ( pl. Stauffenberg ezredes vezette összeesküvés) akkor az büntetést kapott. Tudjuk, mi lett velük....
Szóval, mondhatod éppen, hogy lesz@rod a az állami törvényt, de ettől még a hatalom simán kivégeztethet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!