Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Három testvér közül az egyikre...

Három testvér közül az egyikre lett íratva a teljes anyai rész Az a testvér, aki örökölte ez által az anyai részt, már pénzé tette az örökölt vagyont. Kérdezem, ez esetben az esetleges temetést kinek kell állnia?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy eredetileg a három gyerek lett volna az örökös az anyairészre is, és minden költséget arányosan fizették volna. Csak hogy az egyik gyerekre íratta anyánk az Ő teljes részét. Tehát anyánk teljes vagyonát Ő örökölte meg, szerintem innentől kezdve minden költség az örököst terheli. Csakhogy az örökös másképpen tudja, mert most már pénzt követel a két testvérétől is, hogy anyánk nyugdíja nem elég az idősekk otthonára, meg ha a déd unokáinak vesz valamilyen ajándékot annak a költsége is a három testvért illeti meg. Másik probléma, apánkat koporsós temetéssel temettük el, anyánk is ilyent szeretne magának, attól fél, hogy hamvasztásos temetéssel lesz eltemetve. Az örökös azt mondta, a legolcsóbb temetése fog lenni. Kérem csak olyanok válaszoljanak, akik erre vonatkozó ügyben a jogban járatos. Köszönöm szépen a válaszokat.
2023. márc. 27. 14:18
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
73%
akkor most anyuka/anyukád még él ? mert ha igen akkor nem volt öröklés . halál esetén az fizet aki örököl
2023. márc. 27. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Igen még él. DE korábban az egyik testvéremre nevére íratta a teljes anyai rész vagyonát. Az apánk az már elhunyt régebben, de nem is apai részről van szó, az rendezve lett a halála után. A testvérem, akire íratta anyám a teljes vagyonát, az már mindent eladott a családi házat is és egyéb vagyont is, a többi testvérek megkérdezése nélkül, anyánkat is ilyen módszerrel vitte az idősek házában, hogy minket testvéreket meg sem kérdezett. Milyen eljárás ez a részéről. Kinek a költsége lesz adott esetben a temetés költségei?
2023. márc. 27. 14:55
 3/18 anonim ***** válasza:
80%
mindenk annak adja a pénzét akinek akarja ez van . ilyen esetekben a bíróság mérlegeli hogy kinek kedvezett a szülő és az fizet mindent
2023. márc. 27. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

Amúgy kötelesrészre akkor is jogosultak vagytok, csak igényelnetek kell. A köteles rész az amúgy járó rész harmada.


De elég zavarosan fogalmaztál. Ha már most elköltötte az "örökségét" - vagyis a teljes anyai részt, miközben az anya még él, az nem örökség, hanem ajándékozás, és az anya úgy ajándékozza a saját pénzét, ahogy akarja. Bár azért lehet, hogy itt is érdemes egy ügyvéddel beszélni.


Lehet, hogy még meg lehet támadni valahogy ezt az ajándékozást. jogi úton.

Mi az, hogy elköltötte? elkártyázta, megette, vagy pl. vett egy házat? Van valamilyen ingatlanja? Csak mert ebben az esetben valamilyen peres eljárásban mondjuk - ha az ajándékozást megtámadási ügyét megnyertétek, akkor végrehajthatják pl. gondolom.


Nem vagyok ügyvéd, de így gondolom. Kicsit zavarosan fogalmaztad meg, írd le jobban a helyzetet és a körülményeket, meg hogy mikor ajándékozta el...

Egyáltalán beszámítható-e az anyukátok. Ha nem, és orvos is bizonyítja, hogy nem, akkor az egész ajándékozást is talán meg lehet támadni, bár lehet, hogy kifutottatok az időből.

2023. márc. 27. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

Az örökségbe az ajándék 10 évig beszámítandó, de csak az ajándékozott részéről, azaz ő ennyivel kevesebbet kap. Tehát az ajándékozottnak nem kell fizetni semmit abból, amit kapott.

(Kivéve, ha a többi testvér megtámadja valamilyen módon az ajándékozást, de ezt megnyerni nem sok esély van.)

Kötelesrész tehát csak a halál után maradó örökségre számítandó a többi testvér részére, az odaadott ajándék pedig már nem része az örökségnek.

Itt kb. arról volt szó, hogy a későbbi ápolás, törődés fejében kapta meg az egyik testvér az anyai tulajdont. Ha a nevére lett írva, az már nem lesz része az örökségnek, semmilyen formában.

Most két eset lehetséges: lett írva olyan szerződés, hogy az ajándékozás az eltartás, temetés fejében történt. Ebben az esetben egyértelmű, hogy neki kell állni a temettetést.

Ha nem lett írva semmi, csak egy sima ajándékozási szerződés, akkor a ajándékozott hivatkozhat rá (természetesen csak bizonyítékokkal, számlákkal, tanúkkal, stb.), hogy az ajándékba kapott dolog nem futotta az anyukára költött pénzt, mert az egészet ráköltötte, a temetésre már nem futja. Ha ezt be tudja bizonyítani, akkor a 3 gyereknek közösen kell temettetni. Ha nem lesz elég a bizonyíték, akkor neki kell temettetni valószínűleg. Ha valaki nem lesz megelégedve a közjegyző döntésével, bíróságra viheti az ügyet.

2023. márc. 28. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
Apánk már régebben elhalálozott, ott volt hagyatéki tárgyalás. Anyánkat holtig tartó haszonélvezet illette meg, a gyerekeket Máriát Tamást Zoltánt pedig egyenlő apai vagyonrész illette meg. Majd Tamás testvérem gondolt egyet, és anyánkat eltartási szerződéssel az anyai rész lemondásáért, vállalta az eltartását. Ez is körülményesen zajlott, mert mindig változtatták a lakhelyeiket, eleinte még, Tamás az anyánknak vásárolt egy egy lakást, ami bár nem a nevén szerepel. Majd anyánk állapota romlása miatt Tamás anyánkat beadta egy szociális intézménybe. Mindezt Tamás úgy oldotta meg, hogy sem Mária sem Zoltán testvéreket előzetesen nem tájékoztatta. Még annyit hogy az apai részt azt rendezte Tamás kifizette Máriát, és Zoltán testvéreket, ügyvéd közreműködésével. DE mára teljesen haragos a viszonyunk. Tehát talán így érthetőbb az ügy. Anyánkat teljesen kiforgatta Tamás fia a vagyonából. Így milyen kötelesrész jár anyánk elhalálozása után? Az anyai részt meg a Tamás fia kapta meg, az eltartásáért cserében, tehát ajándékozás nincs szó. Viszont anyánk temetéséről sem esik szó egyetlen okiratban sem. Sajnos 81 évesen írtam és írom az ügyet, kérem a hibák elnézését. Mit tudnánk tenni az ügyben hogy anyánknak a majdani temetése akarata szerint történhessen? Tamás megteheti azt, hogy anyánk akaratát semmibe veszi, és hamvasztásos temetéssel temetteti el anyánkat, anyánk akarata ellenére?
2023. márc. 28. 11:37
 7/18 anonim ***** válasza:
100%
Eltartásinál nem lesz örökség, viszont a másik két testvértől semmilyen hozzájárulást nem kérhet, hisz vállalta a tartást.
2023. márc. 28. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

#7 van igazság abban, amit mondasz, de bizonytalan vagyok.

Elvileg igazad van, viszont ha az anyának nincs elég jövedelme (pl. nyugdíja), hogy az idősotthon díját fizesse, akkor azt gondolom, első sorban az eltartónak kellene fizetnie, de ha neki nincs elég jövedelme, akkor a szülőtartási törvény értelmében a szolciális intézmény akár a szülő akarata ellenére is perelheti a díjat szerintem a többi gyerektől is. Legalábbis ha nem lenne eltartási, akkor ez biztos, hogy így lenne, de eltartási esetében bizonytalan vagyok. Nyilván az is kérdés, hogy mi szerepel az eltartási szerződésben.

2023. márc. 28. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
Eltartási attól eltartási, hogy átvállalja a tartást. Ha nem megy neki, aki felbomlik az eltartási, elveszíti az azzal járó előnyöket.
2023. márc. 28. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

Érdekes, hogy az eltartási szerződést csak utólag említetted, pedig azért nagyon is fontos tény - ha nem épp a legfontosabb.

Szerintem itt elég sok infót kaphatsz. De tényleg a google a barátod.


Az "illő temetésről" is az eltartónak kell gondoskodnia. Hogy a legolcsóbb hamvasztás illő temetésnek számít-e, nos jobb előre tisztázni. Itt szembesíteném az anyát azzal, hogy bizony a kedves fia krematóriumba dugná minél olcsóbban, és vagy bontsa fel vele az eltartásit, vagy kössenek írásban szerződést arra, hogy milyen temetést tekintenek "illő temetésnek".


Köztes megoldás lehet - mivel tesóról van szó, és bár ő totál kicseszett veletek, de ti jó fejek akartok vele is lenni valamennyire és az anyával is, hogy megegyeztek, hogy némileg hozzájárultok a temetéshez, viszont akkor megegyeztek, hogy milyen is lesz, és erről szerződést köttök, aminek megszegésénél jelentős sérelmi díjat határoztok meg.


Sajnos van egy olyan érzésem, hogy a kedves anyuka csak ráiratta mindenét a gyerekre, de nincs a kezében valódi eltartási szerződés, csak szóban állapodtak meg, semmi ügyvéd... és esetleg ajándékozási szerződés, vagy az sem.


Szerintem célszerű lenne ügyvéd tanácsát kérni.

Sajna ha nincs szerződés, és csak úgy a megkérdezésetek nélkül történt az egész, akkor bizony tanúk sem lehettek, hogy volt-e eltartási szerződés.


Méltatlanságra hivatkozva viszont talán ajándékozási szerződés esetén is vissza lehet kérni valamit, de ez is bizonytalan.


Jó lenne tudni, hogy mi történt valójában. Könnyen lehet, hogy az anya se tudja, ill. nem akar belemenni semmi peres ügybe. Lehet, hogy max. azzal lehet a "kedvenc" gyereke ellen fordítani, hogy ő csak hamvasztaná, nem úgy temetné, ahogy akarja, és hangfelvételt készíteni arról, ahogy erről beszél, és ezt megmutatni neki (bár ez nem legális) könnyen lehet viszont, hogy akkor se lenne már ereje stb. a pereskedéshez, és csak a hátralevő idejét keserítenétek meg vele.


De tény, hogy legalább ti védve vagytok: nincs anyagi kötelezettségetek pl. a szociális intézmény stb. felé, HA ÉRVÉNYES eltartási szerződést kötöttek. Ha nem, akkor szívás van. Akkor ügyvéddel kell beszélni.

2023. márc. 29. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!