Lehet így örökölni?
Ohh elìrtam bocsi szóval így helyes a mondatrész:
van EGY házuk*
Ok nem voltam elég informatív, végrendelet lesz csinálva ügyvéd által utána közjegyző stb..
De ehhez és a majdani tényleges örökléshez a másik tulajdonosnak van bármi köze/hivatalos beleszólása?
Örökölni úgy tudsz utána, hogy végrendeletet ír. Ebben az esetben megöröklöd, viszont van egy nagyon fontos dolog, amit tudnod kell; a törvényes örökösök (bárhányan is legyenek) megilleti őket a köteles rész, ami az 1/3 része annak, ami törvényesen járna nekik. Tehát ha öröklöd a 60 milliós háznak a felét, akkor abból a testvérnek 10 millió jár, amit vagy kicsengetsz, vagy a fél ház 1/3-át átadod neki.
Ha enélkül szeretnéd, hogy a fél ház a nevedre kerüljön halála után, akkor eltartási szerződést kell írnotok (fontos, hogy ügyvéd ellenjegyezze), ekkor ha 3 éven túl meghal, és a 3 év lejárta után is teljesíted a szerződésben foglaltakat, akkor tiéd lesz „ingyen” a ház fele. Ha 3 éven belül meghalna, akkor olyan, mintha nem is létezett volna a papír.
Mondjuk egy fél házzal sokra nem fogsz menni, meg fogjátok egymás életét keseríteni a másik tulajjal.
#6, nem pont erre gondoltam.
Például nagyon nehezen fogsz rajta tudni túladni, ha a másik tulajdonos nem akarja eladni. Saját részedet persze eladhatod, de töredékáron, mivel senki nem akar egy vadidegennel közösködni. Ráadásul a másik tulajdonosnak elővásárlási joga van, ami szintén nem egy jó dolog a te részedről.
Haszonsítani (eladni) is csak az ő beleegyezésével leszel képes, és a haszon fele neki is jár.
Ha valamit meg kell rajta javítani, akkor azt saját költségeden fogod csak tudni megoldani, hogyha nem partner. Értéknövelő beruházást (például tetőcsere) meg nem is csinálhatsz a tudta nélkül.
Egyedül arra jó, hogy lakhatsz benne, illetve bejelentkeztethetsz oda akárkit, de ugyanez igaz a másik tulajra is. Ha pedig kisajátítod magadnak az ingatlant (ennek megvan a jogi leírása, mit is jelent pontosan), akkor a másik tulaj többlethasználati díjat is követelhet rajtad.
Szóval ígyis-úgyis érdemes lenne ügyvédhez fordulnod, de én a legjobb megoldást a te esetedben az eltartási szerződésben látom.
Amit még esetleg tudtok csinálni, hogy még életében elajándékozza neked, ő pedig arra a házrészre haszonélvezetet kap, ezzel csak annyi változik, hogy nem adhatja el a fél házat, vagy nem vehet fel rá hitelt. Ebben az esetben ha az ajándékozó 10 éven túl hal meg, akkor nincs kötelesrész.
De ha a barátod életerős ember, akkor a végrendelet írását látom a leggerincesebb megoldásnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!