Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit lehet tenni, ha ajándékozá...

Mit lehet tenni, ha ajándékozási szerződésnél kérem a részem, de nem akarják adni? Többi lent

Figyelt kérdés
Édesanyám elhunyt, de előtte ajándékozási szerződéssel 2re íratta a házat. Halála után 3 évvel jól jönne a pénz, viszont a testvérem lakik a házban a családjával. Ő viszont, nem akarja sem eladni sem kifizetni a részem. Mit lehet tenni ilyenkor?
2023. márc. 20. 14:37
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Tehát felerészben te, felerészben a bent lakó testvéred a tulajdonos. (Az teljesen érdektelen, hogy ajándékozással lett a tulajdonotok.)

Szóval bíróságon lehet kérni a közös tulajdon megszüntetését. Ez esetben gyakorlatilag el lesz árverezve a ház, és bagóért lesz eladva, viszont tesódnak sem lesz hol laknia. Magyarázd meg neki, hogy vagy fizet, vagy eladjátok közösen, vagy megléped ezt, de akkor marha rosszul fog járni.

2023. márc. 20. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Az 1-es hülyeségeket beszél... Osztatlan közös tulajdon megszüntetésekor nem fogják automatikusan elárverezni a házat. Ez egy többlépcsős folyamat, aminek a legutolsó állomása a kényszerárverezés.

De mielőtt elkezdenél fenyegetőzni, ahogy azt az 1-es tanácsolta, azzal is legyél tisztában, hogy a per illetékköteles, az illeték díja az ingatlan forgalmi értékének 8%-a, de legfeljebb 1,5 millió forint. Magyarán ha 10 milliós a ház, akkor arra 800.000 forint lesz az illeték, kérdés, hogy ezt mennyire tudod kifizetni (és ezt az összeget nem fogod visszakapni). Ha pedig 20 milliós, annak 8%-a 1,6 millió forint, de az 1,5 milliós plafon miatt erre már "csak" 1,5 milliót kell kifizetned. Előfordulhat, hogy lehet illetékfeljegyzést kérni, ami azt jelenti, hogy ítélet után fizetsz, de illetékmentességet vagy annak mérséklését nem lehet kérni.

Ami szintén nem igaz, hogy "bagóért el lesz adva"; ilyen esetekben a forgalmi érték 90%-a alatt nem kerülhet értékesítésre az ingatlan.


Az osztatlan közös tulajdon megszüntetése valóban járható út, de kérdés, hogy hosszútávon megéri-e. Én azt saccolom, hogy nem.


Amit még tudsz tenni; többlethasználati díjat követelhetsz, de ennek pontos feltételeit és lehetőségeit mindenképp ügyvéddel vitasd meg.


Vagy, ha lehetséges, az ingatlant természetben meg lehet osztani, ekkor neked lesz egy külön bejáratú részed az ingatlanra (ez nem azonos azzal, hogy a telket hivatalosan felosztjátok, tehát nem fog a te részed külön helyrajzi számot kapni, ellenben a földhivatali lapra RÁ KELL KERÜLNIE a felosztásnak), azzal pedig azt csinálsz, amit akarsz, például bérbe adhatod.

2023. márc. 20. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
53%

"Magyarán ha 10 milliós a ház, akkor arra 800.000 forint lesz az illeték, kérdés, hogy ezt mennyire tudod kifizetni (és ezt az összeget nem fogod visszakapni)."

Azért gonodlom, a felperes kezdeményezheti, hogy a perköltséget az alperesre terheljék.

2023. márc. 22. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Nem okvetlen. Ha olyan a per, hogy van győztes, meg vesztes, akkor a perköltséget a vesztes félre szokták terhelni. De itt nem lenne ilyen.
2023. márc. 22. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

#3, de attól még ki kell fizetnie, hogy a per elindulhasson...

Egyébként ilyen ügynek érdeme ügyvéddel nekimenni, az meg még egy rakat pénz. Meg úgy általában is érdemes ügyvédi közbenjárást kérni peres ügyekbe, ezért is lenne célszerű kikerülni a bíróságot, és csak legvégső esetben perre menni, már csak azért is, mert évekig is elhúzódhat egy-egy per.


Az osztatlan közös tulajdon a lehető legnyomorultabb dolog, amit a jogban kitalálhattak. Ha a tulajdonostárs nem partner (pláne ha még ő is lakik az ingatlanban), akkor semmit sem tudsz csinálni. De ne félj, majd ha az ingatlanra kell költeni, rögtön tudni fogja, hogy te is résztulajdonos vagy...


Amit még esetleg tudsz tenni, hogy megpróbálod eladni a fél házrészedet, viszont ezt csak nagyon nyomott áron tudod megtenni, mert senki nem akar abba a helyzetbe kerülni, amiben most te vagy. Viszont a tulajdonostársaknak elővásárlási joguk van, amiről le kell mondaniuk, hogy eladhasd, szóval ígyis-úgyis tudomást fog róla szerezni, hogyha túl akarsz adni rajta.

2023. márc. 22. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Igen, én is azt mondom, hogy nem első lépés a bíróság, pl. lehet ügyvédi felszólítás, akkor talán egy fokkal komolyabban vesz.
2023. márc. 22. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 NTBS ***** válasza:
100%
Költözztes be valakit, aki kiidegeli őket. Pár hét és fizet. Haverom a volt nejével ezt csinálta.
2023. márc. 22. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Költözz be
2023. márc. 23. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Szerintem az önkormányzaton a birtokvédelmi osztályostól kérdezd meg, hogy milyen jogaid vannak.


Nem tudom, hogy ilyenkor jogszerűen be lehet-e költözni csak úgy, vagy nem. Lehet, hogy ügyvédi felszólítást kell küldeni.


Jól hangzik a haver beköltözése, vagy hogy te beköltözöl egy haverral, hogy idegeljétek őt, de lehet, hogy ez törvénytelen.

2023. márc. 23. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

9

Több joga van ott lenni,mint a testvér családjának..

2023. márc. 23. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!