Örökségtől való megfosztás, kitagadás, kizárás? Hogyan lehet egy törvényes örököst megfosztani az örökségétől?
Röviden a történet.
Örökhagyó fél: Idős szülő, eltartásra még nem szorultak. Szóban már többször megfenyegettet. (Érzelmileg terrorizál, zsarol)
(Másik szülővel nincsenek problémák, mert már elköltözött, csak a kapcsolat sincs már meg így)
Leendő örökös: Az öröklési törvények szerint mindent betart, erkölcsös polgári életet él, tehát (szerintem) nem lehet kitagadni.
Csak egyszerűen megromlott a viszonyunk, leginkább azon, hogy alap dolgokon felül egyre több dolog van kérve, és ha nem teljesítem szó nélkül a legkisebb apróságból is balhét csinál én meg többnyire csak hallgatok.
Most azért elég vegyes dolgokat olvasok erről és hát Törvény szerint ki tud tagadni?
1. eltartási szerződést köthet mással, neked semmi nem jut.
2. elajándékozza mindenét, ha 10 éven túl hal meg, neked semmi nem jut.
3. eladja mindenét valakinek, azonnal megszünt mindenféle örökölhetö dolog.
4. bevonul egy otthonba, beugrónak bead mindenét.
Ha adasveteli szerzödest köt mással, akkor lehetseges a kitagadas.
Ha úgy nez ki, hogy a masik megvette a házát....
De akkor a kontraktban kell feltuntetve legyen az összeg, amit kapott , egy valós ár kell legyen, es h a penz melyik kontóról hova ment. Maskepp megtamadható, hogy nem igazi adasvetel.
Ebben az esetben, ha az összeg csak szimbolikus , amit kifizetett a masik, akkor ál donáció, vagy ál ajandekozas es abban az esetben viszakerul az örökösök asztalara.
Tehat megoldas van, ha valaki artani akar , kitagadni
A legtutibb hogy kitagadjon, mondom, ami holtbiztos, az adasveteli szerzödes.
Csak ha testamentumot ir, kell megokolja hogy miert tagad ki es masik esetben is van köteles resz, stb
De ha nem halt meg nincs öröksegröl szó . Nehez ugy
11 es, nem tud elajandekozni, mert az ajandeklevel a többi örökös altal megtàmadható.
Ha van 1-2 utód, akik hata mögött törtent az akandekozas, az ervenyet veszti.... ajandeklevel megtamadható 2 esetben , ha vannak örökösök, szuletik új gyerek, vagy az akandekozóval szemben nem tartja be a kötelessegeket a ”kapó”, vagy bantalmazza
Nem tudom miert ellenseges a hangulat a kerdezövel szemben, normalis, hogy nem akarja ahogy ti sem, hogy a szuleitek kitagadjanak es mindenkinek rosszulesne. Nem kell a torkanak esni, hogy mi van örökölni akarsz. Normalis hogy az ember szeretne a szulei után örökölni es nem mindegy, hogy hova es kinek adjak es rosszul tud esni. Lelkileg is nemcsak anyagilag .
De ez a gyakorin mentalitas, a magyar tarsadalom es szellemiseg dióhéjban, a vastag gyülölet minden es mindenki irant , a zsigeri gyulölet es undokság
"Az örökhagyó haláláig semmit nem tudsz intézni, és semmilyen valós tényről nem is lesz tudomásod, hacsak nem tudod, hogy a 10 milliós festményt odaadta a szomszéd Marika néninek vagy a legjobb barátjának, Pista bácsinak, vagy nem lobogtatnak előtted valamilyen, pl. öröklési szerződést vagy tartási szerződést, ami ellen viszont sokat nem tudsz intézni, ellenben a 10 éven belüli ajándékozottakkal szemben igen"
Abba viszont a kérdezö nem szólhat bele, ha a 10 milliós festményt odaadta a szomszéd Marika néninek vagy a legjobb barátjának, Pista bácsinak - mert a saját vagyonával azt csinál, amit akar, az örökségi vagy eltartási szerzödéshez megint semmi köze, és az ajándékozás is nagy eséllyel érvényes.
19-es: a kérdező beleszólhat majd a hagyaték megnyílásakor, tehát az örökhagyó halálakor abban az esetben, ha emiatt kötelesrésze nem marad. Persze, a vagyonával mindenki azt csinál, amit akar, ahogy írtam, is, az hagyaték megnyílásáig semmit nem tud tenni és kár idegeskednie, de attól függően, hogy mikor hal meg az örökhagyó, utólag majd tud pereskedni.
Ptk.: 7:84. § [Felelősség a kötelesrész kielégítéséért]
(1) A kötelesrész kiadását vagy kiegészítését a következő sorrend szerint lehet követelni:
a) a kötelesrész kielégítéséért elsősorban a hagyatékban részesedő személyek felelnek;
b) a kötelesrésznek a hagyatékból ki nem elégíthető részéért az örökhagyó által a halálát megelőző tíz éven belül megadományozottak adományaik időbeli sorrendjére tekintet nélkül felelnek.
2 éven belül pedig a tartási szerződésnél sem úgy van, hogy akkor mindent az kap, aki eltartotta:
(4) A szerződés megkötésétől számított két éven belül megnyílt öröklés esetén a kötelesrész alapjához hozzá kell számítani az öröklési, tartási, életjáradéki vagy gondozási szerződéssel elidegenített vagyon értékének a ténylegesen nyújtott tartás, életjáradék, illetve gondozás értékével nem fedezett részét. Az átruházott vagyon, a nyújtott tartás és a gondozás értékét, valamint az életjáradék összegét az öröklés megnyílásának időpontjában számított értéken kell figyelembe venni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!