Melyik lenne opcionálisabb szerintetek? Végrendelet vagy ha átirnák a nevemre a házat?
Ha a hitel fedezete az ingatlan, a hitelnyújtó nem is biztos, hogy hozzájárul az átíráshoz.
Másik szempont, hogy öröklésnél jár a köteles rész mindenkinek, tehát nem lehet akárhogy elosztani a dolgokat.
Kérdező, itt mindennek több oldala van.
1. attól mert most a nevedre írják, ha 10 éven belül meghalnak a szüleid, ez éppen úgy az örökség részét fogja képezni és a testvéred is örököl belőle.
2. a végrendelettel sem lehet kizárólag rád hagyni mindent, a testvéredet is megilleti a köteles rész, vagyis mindannak a harmadrésze amit örökölne. Ha csak a ház van örökségként, akkor ha mindkét szülő után vesszük az örökséget, akkor ő a neki járó 50% harmadát meg fogja kapni, az ingatlan 17%-t.
3. A tartozás azé akinek a neve a szerződésen van. Nem hiszem hogy a testvéred felvehetett volna hitelt egy olyan házra ami nem az ő nevén szerepel.Erre csak úgy van lehetőség ha maga az ingatlan összes tulajdonosa is benne van a hitelfelvételben - vagyis oda jutunk, hogy a szüleid nevén (is) lesz. Innentől a hitel elválaszthatatlan az ingatlantól, azzal együtt mozog akkor is ha új lesz a tulajdonosa.
4. Az örökléskor tartozás nem örökölhető, ellenben az örökséget képező vagyonból először a tartozást kell kifizetni és ami marad az lesz az örökség. A végrendelet ezután jöhet és ezt oszthatja csak el. Vagyis ha van rajta tartozás akkor vagy vállalja valaki hogy kifizeti és utána lesz meg a tulajdoni hányad a szabályoknak, végrendeletnek vagy öröklésnek megfelelően (ezt a kifizetést is bele kell venni), vagy el kell adnia az örökösöknek és a megmaradó pénz az amit el kell osztani, mint örökséget.
5. Ha a szülők halálakor az adóstárs él, a tartozás marad az ő nevén ÉS az ingatlanon jelzálogként. Ilyenkor megállapítható az örökség és annak kell kifizetnie a tartozást akinek a nevén az adósság van. Vagyis ha nem csak a szüleid vették fel a hitelt hanem közösen a testvéreddel, akkor ő az adós, neki kell visszafizetni. Mivel azonban ez a jelzálog a házra lett felvéve, megint jön, hogy akkor nem azonos arányban lesz az öröklés. Ilyen esetben a bank is résztulajdonos még (elvben) a ki nem fizetett hitel arányában. Tehát megörökölni azt lehet ami már ki van fizetve az ingatlanból. Itt nem tudom megmondani milyen arányokkal osztanák fel az ingatlant az adós örökös és nem adós örökös között, ehhez szakértő kell.
6. Jelzáloghitellel elajándékozni, eladni ingatlant csak a hitelintézet tudtával, engedélyével lehet. Ilyenkor kvázi át kell venni az adós helyét. Ugyanaz lép be mint az elején, hogy jelzáloghitelt csak gy lehet felvenni ingatlanra ha abban az összes tulajdonos benne van. Ilyenkor megoldás lehet a tulajdoni hányadok megszabása, pl. akár ez is hogy valakinek teljesen a tulajdonába kerül míg a másik marad az adós - de a felelősség akkor is marad, ez éppen úgy az új tulaj adóssága is lesz, ha nem fizeti a másik, akkor neki kell vagy viszik a házat. Ha pedig már nem lesz benne tulajdona akkor minek fizetné tovább? De komolyan. Te fizetnél valamit ami soha nem lesz a tid még részben sem?
7. ha a hitel egy másik ingatlan miatt kellett és ez a ház csak a jelzáloghitel alapja, mert mondjuk szüleid háza a fedezet a testvéredék építkezéséhez felvett hitelhez, akkor egyszerűbb átvinni a hitelt a másik házra. nem egyszerű de megoldható - csak költséggel jár.
8. Ha nem fizetik a hitelt amíg nem a te tulajdonod, t azzal nem leszel adós az örökségkor sem. csak elveszted az örökségedet. De nem várnak addig amíg összegyűlik hatalmas tartozás, behajtatják és elárverezik ha nem adják el korábban hogy ki lehessen fizetni a tartozást belőle. Neked mint örökösnek ez nem hozhat adósságot csak csökkenti az örökségedet - akár nullára.
9. általában ha nagyon ügyeskednek az azoknak nem jön be akik jó szándékúak. A profik értenek hozzá, a többiek meg pont emiatt vesztenek mert nem tudják mit kellene tenni.
Kérdező, ha a nővéred rendes és valóban komolyan gondolja akkor a hitelt le kell venni az ingatlanról. Vagyis nekik kell kiváltani egy másik hitellel, esetleg a bankkal elintézni hogy a saját ingatlanjukra legyen a jelzáloghitel bejegyezve.
Nem igazán tiszta hogy miért kellene hogy egészében csak a tied legyen az ingatlan. Mert ha pont azért adnák neked - ahogy írtad a kérdésben - hogy rajta van a hitel, akkor meg éppen ez a lényeg benne, hogy a hitel marad a házon, innentől a tied a ház, vele a hitel és a törlesztés felelőssége.
Ha továbbra is ők fizetnék vagy kiváltanák a hitelt valami mással, akkor meg nem lenne ok arra hogy a ház a nevedre kerüljön. Az azt jelentené hogy kifizeti a hitelt a testvéred ÉS még az örökségét is neked adja.
Ezt kellene vele tisztáznod. Mert én úgy érzem, hogy itt valami félreértés van köztetek. Szerintem az ő örökrészét annak fejében adná neked hogy a tartozás is vele ezentúl a tied. Mintegy ezzel a fennmaradó 30%-nyi hitelösszeggel te megveszed tőle a ház fele tulajdonrészét, ami az ő öröksége lenne majd valamikor nagyon sokára.
Nem akarok én dönteni abban hogy mi lenne a jó döntés, de úgy érzem te most nem tudnád helyette fizetni a havi törlesztéseket, pont emiatt aggódsz. Tisztázzátok ezt és ha tényleg jól értem és ő ezt szeretné, akkor ne menj bele. Nem azért mert ne lenne jó üzlet, az lenne, csak mert nem tudod fizetni.
Ahogy írtam már, a tulajdonosváltáshoz kell a bank beleegyezése is és ezzel a hitel a tiéd is lesz akármiben is állapodtok meg külön. Nem biztos hogy megéri ilyenbe belekezdeni, hiszen most jól megvagytok egymással és ez a jó viszony romolhat meg ha később más történik mint amire te most számítanál.
Szóval először tisztázzátok mit is szeretne a testvéred meg mit szeretnének a szüleid! Az ügyvéd már majd akkor kell ha tényleg akartok ajándékozni vagy mást csinálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!