Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Tényleg nem én rendelkezek az...

Tényleg nem én rendelkezek az OKJ-s szakdolgozatom tulajdonával? (mobil applikáció)

Figyelt kérdés

Nemrég kellett leadni és mondták jól sikerült, én meg mondtam ja, lehet felrakom a google play-re, erre azt mondták hogy azt nem tehetem meg mert valami oktatási törvények miatt az övék a tulajdonjoga, nem oszthatom meg pénzt meg főleg nem kereshetek vele, ellenben ők igen (ha akarnának).


Nincs tanulói szerződés, mondom valami oktatási törvényt mondtak de nem kérdeztem meg pontosan melyik, mondjuk nem hiszem hogy ott tudtak volna mondani paragrafust fejből.


Olyat hallottam hogy pl pékek amikor sütik a kenyeret az a sulié és el is adják mert nyilván nem dobnak ki napi 100 kenyeret, de ez egy mobil app, nem kézzel fogható, mint pl a liszt amit a kenyérhez ad az iskola (gondolom nem a pék-diákok visznek lisztet hanem a suli adja). Sőt itt még a tudást sem a suli adta mert nem volt android (kotlin) programozás.


2021. ápr. 20. 20:40
A kérdező szavazást indított:
Az appom a sulié.
Az appom az enyém.
5 szavazat
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Még egyszer: nincs tanulói szerződés, ez nem egyetem. SZMSZ és házirendben sincs ilyen mielőtt kérdeznétek. Valami ismeretlen törvényre hivatkoztak.
2021. ápr. 20. 20:40
 2/11 anonim ***** válasza:
37%
Az iskoláé sajnos . Nem kellett volna nekik leadni .
2021. ápr. 20. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Ja akkor meg megbukok a vizsgán mert már csak kb 1 hét lenne újat csinálni.


De amúgy a kérdésem lényege hogy pontosan melyik ez az ismeretlen oktatási törvény?

2021. ápr. 20. 20:45
 4/11 anonim ***** válasza:
56%

Kérdező a törvény nem ismerete nem mentesít alóla.

Nézd meg az oktatási törvényt vagy nézz utána máshol nyugodtan. Amióta világ a világ a szakdolgozatok, diplomák mindig is az oktatási intézmény tulajdonát jelentették a bennük levő tudásanyagot és magát a megírt dolgozatot illetően is. Annak ellenére hogy te írod le, te fizeted esetleg a nyomtatását, kötését, arról is az intézménynek van joga dönteni hogy nyilvánosságra hol kerülhet.

Ehhez nem kell tanulói szerződés, alapvetően szabályozza egy magasabb rendű törvény.

És nem, nem fogom helyetted megkeresni, ha nagyon akarod akkor követelheted az OKJ képzésed helyén hogy mutassák meg neked pontosan hol és mi van a törvényben.

Én is írtam szakdolgozatot is, diplomát is, a gyerekem is, párom is, nem is egyet. Kivétel nélkül mindig az oktatási intézmény a tulajdonosa a benne szereplő kutatási eredményeknek vagy elkészült megoldásoknak.

2021. ápr. 20. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

#4 kösz a semmit, ez azt jelenti hogy te sem tudod melyik törvény szabályozza így inkább írsz egy flegma választ.


Nem véletlen van ilyen kevés pipád.

2021. ápr. 20. 20:53
 6/11 anonim ***** válasza:
68%
Ezt sajna valóban bexoptad.
2021. ápr. 20. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:
100%

Az előttem válaszolók tévednek. Megértem őket mert mielőtt megnéztem a törvényt én is velük értettem egyet. Ez a kérdéses törvény: Nkt. 46.§ (9) Nem másolom be mert hosszú.


1: A törvény szerint csak akkor száll rá az iskolára a "dolgod" (dolognak hívja a törvény) ha az iskola biztosította hozzá az anyagi és egyéb feltételeket. Gondolom otthon csináltad a saját számítógépeden és nem az iskolában hisz szakdoga. Plusz még csak az egyéb-be se lehet mondani hogy az iskola adta a tudást mert mondtad nincs android programozás de ez már csak extra dolog. Jó példád volt a pék-kenyér, ott pl tényleg az iskoláé lenne a kenyér ennek a törvénynek alapján.


2: A te alkotásod szellemi alkotás és a végén kitér a törvény hogy ezt csak úgy nem veheti el egy iskola, arra a szellemi alkotás saját törvénye vonatkozik + ahogy nézem munkaszerződést kell veled kötnie a sulinak.


3: Ha mégis elvenné a tulajdonjogát és pénzt keresne vele a törvény kimondja hogy neked abból részesedést kell fizetniük.


Térjünk ki az egyetemekre is. Ott nem azért lesz az egyetemé a munkád mert van egy mindenek felett alló törvény hanem 2 lehetőség van: Beiratkozáskor aláírod hogy elfogadod az egyetemi szabályzatot amiben ez benne van. A másik lehetőség pedig hogy tanulóiszerződést kötnek veled, nevesebb egyetemek ezt csinálják, ugye ezt nem tudod megtámadni jogi úton még egy sima szabályzatot igen.


Ez a kérdés tipikus példája volt annak hogy ilyen "komolyabb" jogi dolgot nem érdemes itt megkérdezni, itt nem jogászok vannak. Érzem hogy le leszek pontozva pedig tényleg ott a törvény, el lehet olvasni.

2021. ápr. 21. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

#7 Megnéztem az mlített törvényi részt, én bemásolom ide:

46§ "(9) A nevelési-oktatási intézmény, valamint a tanuló közötti eltérő megállapodás hiányában a nevelési-oktatási intézmény szerzi meg a tulajdonjogát minden olyan, a birtokába került dolognak, amelyet a tanuló állított elő a tanulói jogviszonyából, kollégiumi tagsági viszonyából eredő kötelezettségének teljesítésével összefüggésben, feltéve, hogy az annak elkészítéséhez szükséges anyagi és egyéb feltételeket a nevelési-oktatási intézmény biztosította. A tanulót az SZMSZ-ben meghatározott mértékű díjazás illeti meg, ha a nevelési-oktatási intézmény a tulajdonába került dolog értékesítésével, hasznosításával bevételre tesz szert. Ha az előállított dolog a Ptk. szerinti szellemi alkotás, e rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a szellemi alkotás átadására a munkaviszonyban vagy más hasonló jogviszonyban létrehozott szellemi alkotás munkáltató részére történő átadására vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni."

A polgári törvénykönyvben ezek szerepelnek:

1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról

"Munkaviszonyban vagy más hasonló jogviszonyban létrehozott mű

30. § (1) Eltérő megállapodás hiányában a mű átadásával a vagyoni jogokat a szerző jogutódjaként a munkáltató szerzi meg, ha a mű elkészítése a szerző munkaviszonyból folyó kötelessége.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt rendelkezés alapján megszerzett vagyoni jogok a munkáltató személyében bekövetkezett jogutódlás esetén átszállnak a munkáltató jogutódjára.

(3) A szerzőt megfelelő díjazás illeti meg, ha a munkáltató a felhasználásra másnak engedélyt ad vagy a művel kapcsolatos vagyoni jogokat másra átruházza.

(4) A szerző a munkáltató jogszerzése esetén is jogosult marad arra a díjazásra, amely e törvény alapján a felhasználás jogának átruházását követően is megilleti.

(5) * Ha a mű elkészítése a szerzőnek munkaviszonyból folyó kötelessége, a mű átadása a nyilvánosságra hozatalhoz való hozzájárulásnak minősül. A mű visszavonására irányuló szerzői nyilatkozat (11. §) esetén a munkáltató köteles a szerző nevének feltüntetését mellőzni. Ugyancsak mellőzni kell a szerző kérésére nevének feltüntetését akkor is, ha a művön a munkáltató a munkaviszonyból eredő jogaival élve változtat, de a változtatással a szerző nem ért egyet.

(6) A szerző munkaviszonyból folyó kötelessége teljesítéseként megalkotott művel kapcsolatos jognyilatkozatokat írásba kell foglalni.

(7) * A munkaviszonyból folyó kötelesség teljesítéseképpen elkészített műre vonatkozó rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell, ha közszolgálati, kormányzati szolgálati vagy közalkalmazotti jogviszonyban, adó- és vámhatósági szolgálati jogviszonyban, rendvédelmi igazgatási szolgálati jogviszonyban vagy honvédelmi alkalmazotti jogviszonyban álló vagy szolgálati viszonyban foglalkoztatott személy, vagy munkaviszony jellegű jogviszony keretében foglalkoztatott szövetkezeti tag alkotta meg a művet."

"VI. Fejezet A SZÁMÍTÓGÉPI PROGRAMALKOTÁS (SZOFTVER)

58§ (4) A szerző munkaviszonyból folyó kötelessége teljesítéseként elkészített szoftverre a 30. § (3)-(4) bekezdésében foglalt rendelkezések nem vonatkoznak."

"VII. Fejezet ADATBÁZIS

61§ (3) * A szerző munkaviszonyból folyó kötelessége teljesítéseként összeállított adatbázisra a 30. § (3)-(4) bekezdésében foglalt rendelkezések nem vonatkoznak."

nekem ez együtt úgy tűnik, hogy ha a tanulói jogviszony fennállt és az oktatás alatt feltétel volt ennek a szakdolgozatnak az elkészítése, majd azt az illető át is adta az oktatási intézménynek, akkor azzal bizony a tulajdonjogot az oktatási intézmény szerezte meg. A HASZNOSÍTÁSBÓL jár az illetőnek pénz a szellemi termékéért cserébe.

[link]

[link]

2021. ápr. 21. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:

Ezzel az a gond hogy munkaviszonyt és munkáltatót ír. Ezért írtam hogy ha meg is szerezné valami munkaviszonyt vagy egyéb HASONLÓ (ahogy fogalmaz) viszonyt kellene kialakítani hogy munkáltató legyen hisz végig munkáltatót ír utána.


Ez amúgy nagyon tipikus példa hogy nem lehet eldönteni a törvény alapján 100%-osan. Ahogy mondtam egyetemen erre külön szerződés van de minimum szabályzat amit aláiratnak hogy elfogadsz, de itt ez nagyon nagyon kérdéses hogy kié.

2021. ápr. 21. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
Ugye megintcsak pékeknél van tanulói szerződés ami kvázi munkaviszony (pl táppénzes papír is kell ha valaki beteg lesz nem csak igazolás) így lesz a kenyér az intézményé ezeknek a törvényeknek alapján. <-- ez lesz a "más hasonló jogviszony"
2021. ápr. 21. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!