Behajtható a tartozás?
Édesanyám férje vett fel egy hitelügyintézettől pénzt, de egy idő után már nem tudta fizetni. Átkerült egy végrehajtóhoz, de idő közben édesanyám férje sajnos elhunyt. Édesanyám nem vállalt kezességet, és ő személy szerint nem járult hozzá a férje kölcsönéhez. A kérdés az, hogy a behajtó cég behajthatja-e tartozást édesanyámon, vagy lefoglalhat-e valamit, esetleg zárolhatják-e a bankszámláját. Ahogy az előbb írtam, nem vállalt kezességet és nem járult hozzá, valamint ez egy hitelügyintézet és nem bank. Jogi formában mit követelhetnek édesanyámon?
Előre is köszönöm!
"A végrehajtótól elkezdtétek kapni a levelet..."
A végrehajtó milyen névre címezte a levelet, az apukád nevére, vagy az anyukádéra?
Csak mert az apa mivel elhunyt, nem is vehette volna át, hanem címzett meghalt jelzéssel vissza kellett volna küldeni a postással. (Végrehajtó tévedésbe ejtésbe ejtettétek.)
Lehet még kellemetlenségetek, remélem, hogy az anyukád is keresi a választ a problémára, mert neked ez nem megy.
Házas személy hitelintézettől ("hitelügyintézet" nincs) csak házastársa írásos beleegyező nyilatkozatával vehet fel hitelt, kivéve ha van házassági vagyonjogi szerződés (ami arról szól, hogy nincs házastársi vagyonközösség).
Lehetőségek:
A) Ha édesanyád adott beleegyező nyilatkozatot, akkor felel elhunyt férje adósságért.
B)Ha viszont a hitelintézet úgy adott anno férjének hitelt, hogy nincs birtokukban édesanyád írásos beleegyező nyilatkozata, akkor nincs meg a Ptk. szerinti "házastárs hozzájárulásának vélelme", ez esetben édesanyád az adósságért nem felel.
Ptk.
4:46. § [A házastárs hozzájárulásának vélelme]
(1) A házastársnak a vagyonközösség fennállása alatt a közös vagyonra kötött visszterhes szerződését - ha e törvény eltérően nem rendelkezik - a másik házastárs hozzájárulásával kötött szerződésnek kell tekinteni, kivéve, ha a szerződést kötő harmadik személy tudott vagy tudnia kellett arról, hogy a másik házastárs a szerződéshez nem járult hozzá.
Itt próbáljatok utánanézni, segítséget kérni.
#15 Nagyon érdekes, amit írsz, köszönöm. Az általad idézett jogszabály az én olvasatomban nem azt jelenti, amit előtte írtál.
Mindenesetre tényleg meg kell ezzel próbálkozni: Fel kell keresni a behajtó céget, meg kell írni, hogy az adós elhunyt, (nyilván fogják kérni a hivatalos iratokat erről), mondani kell, ha í]y volt, hogy mivel a feleség nem járult hozzá, nem felel az adósságért.
Ebben az esetben az örökös örökli az adósságot de csak maximum a hagyaték értékének megfelelő összegben felel, ill. az foglalható le. Ha nem volt semmije, akkor így jártak.
Ha hitelre vett pl. egy fényképezőgépet, azt azonban minden további nélkül lefoglalhatják, ha megvan... Ha elveszett, akkor végleg így jártak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!