Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Behajthatják anyukámon a...

Behajthatják anyukámon a testvére adósságait?

Figyelt kérdés
Anyám húga pár hónapja meghalt, a hagyatéki tárgyalás tegnap volt. Viszont anyám nem tudott megjelenni, mert nagyon messze lakunk onnan, és nem tudta volna megoldani az odajutást. Ma felhívta az ügyvéd, hogy neki kell kifizetnie a tartozásokat, amiket a testvére hátrahagyott. A gyerekei lemondtak mindenről. Kezdjük ott, hogy anyám semmilyen hivatalis papírt nem írt alá, sem lemondást, semmit, és kb 20 éve nem is tartották már a kapcsolatot. Ilyen esetben mi a megoldás? Kérhet új időpontot azzal kapcsolatban, hogy aláírjon egy lemondó nyilatkozatot?

2016. jún. 16. 11:50
 1/8 anonim ***** válasza:
Anyukád kérjen ügyvédi segítséget. Jogi képzettség nélkül, de józan paraszti ésszel és természetes jogérzékkel azt merem állítani, hogy alapesetben az egyenes ági leszármazottak örökölnek. Sokadikként az oldalrokon is örökölhet, lásd: [link] , de ő ugyanúgy lemondhat az örökségről, mint a gyermekek, és akkor nem köteles, kifizetnie a testvére által hátrahagyott tartozásokat.
2016. jún. 16. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Szia!

Javíts ki, ha rosszul értelmezem, de mivel anyukád nem tudott elmenni, egy ügyvéd képviselte?

Ha igen, akkor.., inkább semmit nem mondok az ügyvédre.

Elõször is, ha ez volt az elsõ hagyatéki tárgyalás, akkor nem is értem anyukádnak miért kellett volna elmennie, hisz a törvényes örökösök az örökhagyó egyenesági leszármazottai, vagyis a gyerekei.

Ha ők visszautasítják!!! a hagyatékot, akkor jönnek az oldalági leszármazók, de ehhez kell egy tárgyalás ahol visszautasítják, viszont ha már előre csatolták a visszautasító nyilatkozatokat, anyukádat akkor is tájékoztatni kellett, hogy miért lett örökös.

Ha csak lemondtak róla, akkor a tartozást nekik kell fizetni. De ezt most hagyjuk is.

Ha az ügyvéd képviselte anyukádat, és volt olyan ostoba, hogy elfogadta az ilyen hagyatékot, és jogerős is lett, akkor esetleg a közjegyzőt lehetne megkérdezni mit lehet tenni.

Ha viszont el is fogadta, de valamiért nem lett jogerős a végzés, akkor ír anyukád egy visszautasító nyilatkozatot és nem örököl.

Mindenképpen kérjetek egy végzést, azt az ügyvédnek kapnia kellett, de a közjegyző is küld kérésre.

Az ügyvéddel kapcsolatban tévedtem?

Van kérdésed?

2016. jún. 16. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Szerintem az "ügyvéd" a történetben a közjegyző.


A kérdező anyjának - majd azt követően a kérdezőnek is - ugyanúgy le kell mondania az örökségéről, ahogy azt az elhunyt gyerekei már megtették, és akkor nem kell fizetni.

2016. jún. 16. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Örökség visszautasítása, s probléma megoldva.
2016. jún. 16. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Ha úgy van, ahogy a 3/3. mondja, akkor anyukád és te, esetleg ha van testvéred/eid akkor ő/k, illetve, ha neked vagy ha van testvéred/eidnek van/nak gyereke/i akkor az ő nevé/ük/ben is írtok visszautasító!!! nyilatkozatokat. Ha kiskorúak is vannak, akkor mindkét törvényes képviselőnek vissza kell utasítania.
2016. jún. 16. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Ha ő az örökös, akkor az örökség erejéig felel.

Egyébként nem.

2016. jún. 16. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Ez igy nagyon zúrös. A hagyatéki tárgyaláson a közjegyző és az egyenesági leszármazottak, vagyis a gyerekei vannak jelen, valamint a házastársa, ha volt. Alapesetben ügyvéd nincs jelen. Szerintem Te a közjegyzőt nevezed ügyvédnek.

A gyerekek a hagyatéki tárgyaláson lemondtak mindenről. Anyukád, mint testvér csak igy kerülhetett a lehetséges örökösök közé. (kivéve azt az esetet, ha végrendeletben nevezte meg őt örökösnek a huga.)

A közjegyző nemcsak telefonálgat, ilyen ügyben csakis a hivatalos papir elfogadható. Szerintem a közjegyző csak tájékoztatta anyukádat a fejleményekről, bizonyára fog kapni hivatalos iratot. Ilyenkor egyébként azért egy normális közjegyzőhöz be lehet menni, neki tájékoztatnia kell a hagyaték tartalmáról, a terhelő kötelezettségekről és utána lehet dönteni.


Adósságot behajtani csak az örökség értékéig lehet, azon felül nem.


Esetleg van anyukádnak valami közös tulajdona a néhai hugával? Pl. az ö szüleiktől örökölt ingatlanban?


Ennek a hagyatéknak utána kell járni, tessék kérdezni a közjegyzőtől, stb.


Persze hogy lemondhat mindenről, de egy hivatalos hagyatéki tárgyalás keretében teheti ezt meg, ahol beazonositják (szem ig., lakcimkártya elkérése)


Annak, hogy anyukádat beidézték a hagyatéki tárgyalásra, volt valamilyen oka. Vagy végrendelete volt a hugának, vagy valami más oka volt. Mi ez az ok? El kellett volna menni, akkor is, ha messze volt... de legalábbis előtte tájékozódni a dolgokról.

2016. jún. 17. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Az Utolsó jól leírta, és amúgy is mindenkinek igaza van, leszámítva, hogy itt nem lemondani, hanem visszautasítani lehet.
2016. jún. 17. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!