Behajtható a tartozás?
Édesanyám férje vett fel egy hitelügyintézettől pénzt, de egy idő után már nem tudta fizetni. Átkerült egy végrehajtóhoz, de idő közben édesanyám férje sajnos elhunyt. Édesanyám nem vállalt kezességet, és ő személy szerint nem járult hozzá a férje kölcsönéhez. A kérdés az, hogy a behajtó cég behajthatja-e tartozást édesanyámon, vagy lefoglalhat-e valamit, esetleg zárolhatják-e a bankszámláját. Ahogy az előbb írtam, nem vállalt kezességet és nem járult hozzá, valamint ez egy hitelügyintézet és nem bank. Jogi formában mit követelhetnek édesanyámon?
Előre is köszönöm!
Szerintem kérdezz ügyvédet, vagy legalább keress jogi fórumot, mert megbízhatóbb, mint a gyk.
Első körre valószínű, hogy igen, feltéve, hogy a házassági szerződésben nincs-e külön vagyon meghatározás, és külön háztartási nyilatkozat meg hasonlók.
Mivel a kölcsön felvétele elvileg gyarapította a közös vagyont, így nagyon is elképzelhető. Jobb esetben pedig az örökösnek kell fizetnie, de csak a hagyaték értékéig.
Én azért nem nyugodnék bele. Az anyukádra még rájárhatnak talán a behajtók, mert nem biztos, hogy a bankot meghatja majd, hogy az anyukád nem tudott a hitelről. Ha vagyonközösség volt, akkor szerintem adósságközösség is van, és az nem örökségnek számít. Persze ha speciális házastársi szerződés van, akkor az más.
Talán van valami kiskapu, vagy nem tudom, ezért kell beszélni ügyvéddel. Az 100%, hogy a bank vagy valami behajtócég próbálkozik majd. Jobb elébe menni a dolgoknak.
Az adósságnál is van valami elévülési idő, érdemes utána járni, hogy is van ez.
#6 az itt a kérdés, hogy a HÁZASTÁRS mennyiben érintett az adósság kapcsán. Tudom, hogy nem írt alá semmit, de ettől még vagyonközösség volt elvileg, ebből kiindulva a feleséget is érintheti az adósság akkor is, ha nem halt volna meg a férje, csak egyszerűen nem fizetne többet. így nem mint örökségre kell gondolni az adósságra.
Kérdező,
Az is kérdés számomra, hogy az ingatlant mikor írták a nevedre, és kié volt eredetileg. Csak mert ha a hitel felvétele után történt, akkor akár fedezetmegvonásnak is minősülhet a dolog, ami bűncselekmény, így semmisnek tekinthető.
Milyen fedezetre adták a hitelt, mennyiről van szó, és mire adták úgy egyáltalán?
Most olvasom figyelmesebben: hitelügyintézőtől... Banktól vagy uzsorástól? Az uzsorást nem fogja meghatni a törvény, megy a verőlegényekkel, viszont törvénytelen.
Egyébként ez hogy derült ki? Anyukád férje halála után jött a hitelügyintéző, hogy vett fel tőle hitelt, esetleg mutatott valami papírt, ami akár hamisítvány is lehet, vagy tényleg banki ügyintézőről van szó.
Az elhunyt iratai között találtatok erre utaló dokumentumot?
Elég kevés infót adsz meg, így nem lehet érteni teljesen.
Édesanyám tudott róla. Ez egy hitelügyintézet. Édesanyámnak is volt de az övé le lett nullázva.
A nevét direkt nem írok ki mert nem nagyon lehet, viszont van egy nagyon ronda szolgáltatásuk, ami bizony nagyon megnyomja a törlesztő összeget.
Nem uzsorás:D. Teljesen hivatalos, csak elkezdtük kapni a végrehajtótól a levelet, amelyik át vette a a tartozást.
Azt, hogy a nevedet nem írod ki, ill. hogy hol laksz, természetes, de hogy a hitelügyintéZET (nem ügyintéző személy) nevét és az összeg nagyságrendjét sem... és hogy mi az a "ronda szolgáltatás", ami megnyomja a törlesztőrészletet stb.... azt nem értem. Még ha olvasnák is, amit kétlek, akkor se lehetne bajotok.
Nézd, csak azon lehet segíteni, aki hagyja. Nem erőlködök tovább.
Utoljára javaslom: forduljatok ügyvédhez, és lehetőleg neki mondjatok el mindent.
Annyit azért még, hogy legyen az ajtó közelében a halotti anyakönyvi kivonat, és ha jön a végrehajtó, akkor lobogtassátok meg előtte, és ne engedjétek be. Ezzel mindenképp időt kell nyernetek. (Nem annyit, amíg elolvassák, hanem el kell menniük új eljárást kezdeményezni, vagy beszüntetni végleg az egészet.)
Igazoltassátok, és jegyezzétek fel az adatait.
A végrehajtók amúgy hivatalos személynek minősülnek, de nincs mindenben igazuk automatikusan. Határozottnak kell lenni, de nem erőszakosnak.
Tudom, az ügyvéd drága, de a baj is nagy, és nem biztos, hogy jó ez így nektek, ill. érdemes-e megvárni, amíg leszűkül a mozgásteretek kb. nullára, és már az sem tud érdemben segíteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!