Ha egy végrehajtás szakaszban lévő kártérítés olyan nagy, hogy az adós azt évtizedek alatt sem tudná rendezni, akkor csökkenthető az összeg, per útján?
Függetlenül attól, hogy jogosan-e vagy jogtalanul, vagy tévedésből a bíróság megítél egy olyan embernek mondjuk 500 MILLIÓ Ft kártérítést, akinek soha nem volt vagyona, vagy minimálbérből él stb..., akkor korlátozhatják az összeget per útján?
- Van ilyen per, hogy "végrehajtás korlátozása"!
- Az okok közt szerepel a "teljesítés lehetetlenülése"!
De azt nem tudom, hogy ez az ok érvényes-e konkrétan "kártérítés" részre is, vagy csak szerződésszegések esetére.
Persze egyértelmű, hogy mindenki jobban jár ha lehet csökkenteni, hiszen ellenkező esetben az adós sosem fog termelni, minek gürcöljön, ha sosem jöhet ki az adósságól. Úgy semmi értelme a végrehajtásnak, vagy csődeljárásnak.
Nem hiszem.
Ha később vagyonhoz jut, akkor abból szépen visszafizeti azt, amennyit tud.
Tehát az adósság teljes összegének megállapítását nem lehet elkerülni.
Vagy dolgozik, keres havonta 500.000.-Ft-ot, akkor abból szépen vonogatják a létminimum összegéig tartozásának a részleteit.
Az nem a bíróság és nem annak a felelőssége, akinek tartozol, hogy te most éppen milyen anyagi és vagyoni helyzetben vagy.
Egy példa.
A húgom társasházban vett lakást. A szomszédja 10 év alatt a banknál és a társasháznál ( nem fizeti a közös költséget) felhalmozott 120 millió forint tartozást, ami minden hónapban halmozódik, plusz a kamatok.
Elárverezték a 170 nm-es lakását. Az árverésen felturbózták 78 millióra. Azt viszi a bank. Viszont a banknál is maradt még tartozása és a társasháznál is maradt. Utóbbira havonta vonnak a nyugdíjából 10.000.-Ft-ot, ami a havi közös költségének az ötöde. A több milliós közös költség tartozását tehát ez nem érinti. De minden hónapban görgeti a folyamatosan növekvő tartozását a társasháznál is.
Az adósságot csak visszafizetéssel lehet csökkenteni, bírói úton nem.
Soha nem fogja megadni, mert a lakását elvitte a bank.
A nyugdíjából vonnak a társasháznak és majd vonnak valamit a bank részére is.
A lánya már most kijelentette, hogy nem fogadja el, hogy ő örökös lenne,
mert akkor rajta hajtaná be a bank is, a társasház is.
Esetleg az a lehetőség nem merül fel, hogy nem kell adósságot felhalmozni?
Tudom, van vis maior is, de többnyire nem ez a jellemző.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!