Egy ingatlanon fennálló tulajdonközösség (felerészben az államé, a másik felén magánszemélyek osztoznak) kizárólag végrehajtási eljárás keretében szüntethető meg?
Figyelt kérdés
Az összes tulajdonos értékesíteni szeretné a tulajdonrészét. Ha ez a helyzet, akkor szükség van egyáltalán végrehajtási eljárásra?2020. dec. 30. 21:28
1/4 anonim válasza:
Ha a tulajdonostársak között teljes az egyetértés mindenben, akkor szerződéssel maguk között rendezhetik a helyzetet. Keresnek egy vevőt és eladják neki a tulajdoni hányadaikat. Baj akkor van, ha valamelyik tulajdonostárs nem egyezik meg a többi tulajdonostárssal. Ilyenkor bíróság előtt kell perelni, kérni kell a tulajdonközösség megosztását. Ez többféle módon történhet. Lehet, hogy az egyik tulajdonostárs megkapja az egész ingatlant, de a többiek részesedését ki kell fizetnie. Ha senkinek nem kell, akkor árverezésig is eljuthat. A befolyt vételárat meg a tulajdonosok között felosztják. A bíróság nincs kötve a felek kérelméhez, de nem alkalmazhat olyan megszüntetési módot, amely ellen valamennyi fél tiltakozik.
2/4 A kérdező kommentje:
Akkor beigazolódni látszik a sejtésem, hogy nekünk, a magánszemély tulajdonostársaknak (de saját magának is) kárt okozott a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. valamelyik „nagy tudású” alkalmazottja, mert anno a cég levélben kérdezett minket arról, hogy vele együtt eladnánk-e mi is a tulajdonrészünket, illetve hogy az állami tulajdonrész vonatkozásában élnénk-e a minket megillető elővételi jogunkkal. Mindnyájan megírtuk, hogy oké, mi is eladnánk a tulajdoni hányadainkat, és nem kívánjuk megvenni az állami tulajdonrészt. Erre az következett, hogy az MNV Zrt. végrehajtási eljárást kezdeményezett az illetékes bíróságon ellenünk (közös tulajdon megszüntetése címén), amelyben mi, a magánszemély tulajdonostársak mint „adós” lettünk megnevezve, holott egy árva forint tartozásunk sem volt az állam felé az ingatlannal kapcsolatban (lakatlan ingatlan, amelyben öröklés révén szereztünk tulajdonrészt). A végrehajtási eljárás keretében árverésre került az ingatlan, és így milliós nagyságrendű végrehajtási költség lett felszámítva, amely az összes tulajdonos esetében csökkentette az értékesítésből származó bevételt. Nemrég szereztem tudomást arról, hogy az MNV-nek van egy [link] címen elérhető oldala. Rejtély számomra, hogy miért nem ezen a felületen hirdették meg eladásra az ingatlant? Miért kezdeményeztek végrehajtási eljárást?
2020. dec. 30. 23:40
3/4 anonim válasza:
Közös tulajdon megszüntetésére irányuló szerződést kell kötni a feleknek. Ügyvéd tudja, intézi.
4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat.
2021. jan. 3. 22:12
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!