Ferenc József halála után miért nem valamelyik lánya lett az uralkodó?
Mária Terézia apja kiharcolta a XVIII. században, hogy női ágon is lehessen örökölni. Ehhez képest I. Károly (magyaroknál IV.), az unokaöccse került hatalomra. Akkor voltak már fiú unokái is, tehát akár ők is lehettek volna a trónörökösök.
Történészek, vagy történelemkedvelők válaszát várom elsősorban.
Mária Terézia apja, III. Károly csak azért harcolta ki, hogy a lánya is örökölhesse a trónt, mert nem volt fia, sem egyéb szóba jöhető férfi örököse.
Sőt, az egész Habsburg-házban nem volt már III. Károlyon kívül ekkor egyetlen férfi sem életben.
A Habsburg-ház III. károly által bevezetett öröklési törvénye kimondta, hogy nő csak és kizárólag akkor örökölheti a trónt, ha nincs férfi örökös.
Mivel I. Ferenc Józsefnek volt szóba jöhető férfi örököse, a saját fia, Rudolf főherceg halála után is, ezért szóba sem kerülhetett, hogy a legidősebb lánya kövesse a trónon.
Lényeges, hogy a Habsburg uralkodó valódi uralkodó volt, még az Osztrák-Magyar Monarchia idejében is, azaz ténylegesen ő rendelkezett a legfőbb hatalommal.
Például az uralkodó egészen a bukásig, 1918-ig egymaga rendelkezett a hadsereg fölött, mint legfőbb hadúr (Allerhöchster Kriegsherr) és a legfelsőbb főparancsnokság jogának (Allerhöchste Oberbefehl) kizárólagos birtokosa.
A Habsburg ház huszadik századi történelme is szövevényes, szerte ágazó, bogozódó szálakon fut, amiről érdemes részletesebb leírásokat keresni.
Itt röviden annyit, hogy Ferenc József után azért Károly került a trónra, mert nem csak halálozások, de rangon aluli házasság miatt is volt olyan vonal, amelyik kizárta magát a trónra kerülés lehetőségéből.
Összegezve, hiába lett volna I. Ferenc Józsefnek a saját fia, Rudolf halála után lánya, aki követheti, I. Ferenc József lányait Ferenc József öccsei, vagy az öccseinek fiai megelőzték a trónöröklési rendben.
I. Ferenc Józsefet tehát csak és kizárólag akkor követhette volna a lánya a trónon, ha az egész Habsburg-Lotaringiai-házban nem lett volna egyetlen élő férfi rokon sem.
Kedves 3-as!
Részben tévedsz.
Ezt írtad: "Itt röviden annyit, hogy Ferenc József után azért Károly került a trónra, mert nem csak halálozások, de rangon aluli házasság miatt is volt olyan vonal, amelyik kizárta magát a trónra kerülés lehetőségéből."
Ferenc Ferdinánd főherceg ugyanis a rangon aluli házassággal nem saját magát, hanem csak e rangon aluli házasságból származó gyermekeit és azok leszármazottait zárta ki a trónöröklésből.
Ferenc Ferdinánd ettől függetlenül trónörökös maradt, és ha le nem lövik Szarajevóban, akkor ő követte volna a nagybátyját, I. Ferenc Józsefet a trónon.
Mivel Ferenc Ferdinánd gyerekei rangon aluli házasságból származtak, ezért Ferenc Ferdinándot a legközelebbi élő Habsburg férfi rokon, Károly főherceg követte az öröklési rendben. Károly pedig trónra is lépett IV. Károly néven, miután Ferenc Ferdinándot 1914-ben lelőtték, I. Ferenc József pedig 1916-ban meghalt.
Hiába voltak I. Ferenc Józsefnek a lányaitól fiú unokái, azokat, mint leányági leszármazottakat az öröklési rend értelmében megelőzték Ferenc József öccsei és öccseinek fiai is, tehát a férfiági leszármazottak.
A Habsburgoknál a férfiág mindig megelőzi a leányágat az öröklési rendben.
Lényeges még, ha kihalna a férfiág, mint III. Károly esetében ez megtörtént, akkor az utolsóként uralkodó férfiági személy, ez esetben maga Károly leánya, és annak örökösei következnek. Tehát ez esetben Mária Terézia lett a trón örököse, mint III. Károly, az utolsóként uralkodó férfiági személy lánya., megelőzve III. Károly 1711-ben elhunyt bátyjának, I. Józsefnek a leányait, és azok leszármazottait.
"mert nem csak halálozások, de rangon aluli házasság miatt is"
Tehát, mivel meghalt, nem kerülhetett trónra..
Nem volt kérdés, hogy haláláig Ferenc Ferdinánd trónörökös volt.
Továbbra is ajánlom a kérdezőnek, ássa bele magát a korszak részletesebb történészek által készített anyagaiba.
Már Rudolf viszonya az apjával, majd a halála is sok olyan kérdést vet fel, ami rámutat arra, az sem volt egyszerű korszak. Egyes történészek még azt zárják ki, hogy a császárnak nem volt köze a fia halálahoz
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!