Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Örökség és tulajdonos?

Örökség és tulajdonos?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Annyi örökséggel kapcsolatos kérdés van, így én is hozzájárulok eggyel.

Mi a helyezt a következővel?

Anyuka és apuka fele-fele arányban ingatlantulajdonosok, egyik fél elhalálozik, gyerek örököl utána. Másik fél csak a gyerek hozzájárulásával adhatja el az ingatlant? Ki kell fizetnie a gyereket? Ha azt mondja, nem akarja eladni, akkor van megoldás?

Köszi.



2020. okt. 1. 16:08
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
46%

kettőjüknek kell dönteni, egyedül senki nem tud. gyerek is kifizetheti a szülőt, szülő is kifizetheti a gyereket

ha nincs megegyezés, akkor bíróság, és legtöbbször árverezés.

2020. okt. 1. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
90%
amúgy nagykorú vagy már? ha nem, akkor a gyámhivatal is "játszik'"...
2020. okt. 1. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%
A másik félnek általában haláig tartó haszonélvezete van. Nem kell természetesen kifizetnie téged. Majd a tiéd lesz, ha ő is meghal. Eladhatod a saját részed, de ki venne egy fél ingatlant haszonélvezettel? Ha el akarja adni, akkor a felét adhatja csak el.
2020. okt. 1. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
92%
Az örökhagyó házastársának holtig tartó haszonélvezete van az örökhagyóval közösen lakott ingatlan egészén. Ennek megváltását a gyerek nem kérheti, csak az özvegy. Tehát a gyerek hiába szeretne megszabadulni a lakástól, hiába fizetné ki a szülőt, ha az nem akarja, akkor a gyerek kénytelen megvárni, amíg megörökli a másik felét is. Addig meg ott lakik az özvegy. Amúgy ha mindketten eladnák, akkor a közös tulajdon szabályai irányadók, ha nem tudnak megegyezni akkor végső soron a bíróság talál ki rá valamit.
2020. okt. 1. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
41%
A saját részét bármikor eladhatja ha elővásárlási joggal nem akar élni a másik tulajdonos. Plusz kezdeményezheti a bíróságon a közös tulajdon megszüntetését is. Ez vagy úgy megy, hogy kivásárolja az egyik fél a másik tulajdonrészét, vagy a bíróság elrendeli a kényszer értékesítést. Ez a legrosszabb, mert ez akár árveréssel is végződhet ha nem egyeznek meg a közös eladásban.
2020. okt. 1. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 A kérdező kommentje:

Mekkora szívás szegény özvegynek ez a helyzet.

Nem vagyok egyik fél sem, csak érdekesnek találtam ezt a kérdést.

Köszi a válaszokat.

2020. okt. 1. 17:04
 7/22 anonim ***** válasza:
66%

Többen is baromságokat írtak neked. Az özvegy támadhatatlan addig, amíg nem hanyagolja el az ingatlant, vagy nem kezd el közüzemi számlatartozást felhalmozni.


Aki azt írja, hogy bíróságon lehet kezdeményezni a közös tulajdon megszüntetését, annak fogalma sincs a haszonélvezet mibenlétéről. Pont az a lényege, hogy nem lehet az ingatlant csak úgy eladni a haszonélvező alól, vagy erre kényszeríteni. Kezdeményezni persze mindent lehet, de a bíróság csípőből dobja vissza, ha az ingatlan rendeltetésszerűen van használva a haszonélvező által. Ha valaki számára szívás ez a helyzet, akkor az épp a gyerek.


Anya-fia relációban gyakran találnak közös megoldást, de mostohaanya - mostohafiú esetben általában halálig tartó várakozás van.

2020. okt. 1. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
74%

"ki azt írja, hogy bíróságon lehet kezdeményezni a közös tulajdon megszüntetését, annak fogalma sincs a haszonélvezet mibenlétéről."


Szerencséd, hogy ilyenben nem volt részed. Azért írtam, mert volt ilyenben részem...


A haszonélvezeti jog ellenére el lehet adni az ingatlant. A haszonélvezet ettől még megmarad a haszonélvezőnél. Általában ilyen esetben egy markos tahónak adják el az ingatlanrészt bosszúból, aki lehetetlenné teszi a haszonélvező életét. Igen van erre is példa!


Lehet a bíróságon kezdeményezni a közös vagyon megszüntetésére az eljárást és nem evidens, hogy azt vissza is dobja. Évekig mehet a bizonyítás, hogy lelakta az ingatlant. Az ingatlan használat közben használódik és pro meg kontra megy az akkor ez normál használat miatt volt vagy nem! Volt ebben részem, tudom mi a valóság és mi az ami joghézag enged meg. Ilyen esetben a tulaj első körben a haszonélvezőre akarja verni bizonyítottan, hogy nem rendeltetésszerűen használja az ingatlant. Pl. ha a haszonélvező nem fizetett biztosítékot. Melyik haszonélvező fizet indig ilyet? Vagy veszélyezteti például a ház állapotát. Mindezzel évekig lehet borsot törni a haszonélvező orra alá.

2020. okt. 1. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
100%

Ne keverjük a "sima" haszonélvezetet az özvegyi haszonélvezettel. Az özvegynek az egész ingatlanon fennáll a haszonélvezete, ezért hiába adná el a gyerek egy markos tahónak a saját tulajdoni hányadát, a markos tahót az özvegy nem engedné be a lakásba, lévén annak egészéről jogosult rendelkezni. Halála után a haszonélvezet megszűnik és a gyerek azt csinál a megörökölt lakással, amit akar. Az, hogy milyen joghézagok, joggal való visszaélések vannak, szerintem nem kéne idekeverni.


A közös tulajdon résznek annyiban van relevanciája, hogyha az özvegy is szabadulna az ingatlantól, ezt megteheti. Most ennek a részletszabályaiba nem mennék bele. A lényeg, hogy ez az egész szabályozás az özvegy érdekét szolgálja, az ő megszokott környezetét, lakhatását akarja biztosítani. Ezért elvileg alóla nem lehet kihúzni ilyenformán az ingatlant, szóval ez a leszármazónak kellemetlen igazából.

2020. okt. 1. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
28%

9#, A lényeg, hogy ez az egész szabályozás az özvegy érdekét szolgálja, az ő megszokott környezetét, lakhatását akarja biztosítani.


ez így igaz és jogos lenne akkor, ha az alapból 20-30-40 évig együtt élő házaspár életben maradt tagja kapná meg (megkapná) a haszonélvezetet.

de amikor 20 éves ribizlik emiatt fekszenek össze 60-70 éves tatákkal és vetetik el magukat, hogy aztán 8-10 év múlva életük végéig megkaphassák a haszonélvezetet egy olyan ingatlanra, amihez max. pár numerával járultak hozzá, és az örökösök meg várnak, nos, az nincs rendben..

szerintem.

2020. okt. 1. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!