Ki lehet jelenteni egy családtagot?
Egészen konkrétan az a helyzet hogy a család legidősebb fiúgyermeke (30) elég toxic személyiség. Folyamatosan morog, balhézik, fenyegeti anyámat, fenyegető megjegyzéseket tesz. Anyámé a kertesház, amiben élünk.
Kijelentheti, és aztán elküldheti? Voltak ahol ezt intézik, azt mondták nem teheti, ami szerintem idiótaság. Anyámé a ház, az él itt akit ő beenged... Miért lenne köteles eltartani egy 30 éves embert aki undorítóan beszél vele? Ha nem is viselkedne így, akkor is elküldgetné. Mit kell tenni ennek az érdekében?
Két külön dolog a kettő.
Az, hogy be van jelentve oda, eleve nem jelenti azt, hogy neki joga van ott lakni. A bejelentett lakcím egy személyes adat, ami nem arról szól, hogy te milyen viszonyban vagy az ingatlannal, hanem egy olyan adat, mint a TAJ számod, a nemed, a születési időd, tehát hozzád tartozik, nem az ingatlanhoz. Ha valamilyen okból a tulajdonost zavarja, hogy más is be van jelentve az ingatlanba, kormányablakban kérvényezheti, hogy az illető lakcímét nyilvánítsák "fiktívvé". Így az állam "személyiadat- és lakcímnyilvántartásában" továbbra is az a cím fog szerepelni az adott személyhez, csakhogy azzal a megjelöléssel, hogy ez egy fiktív cím, addig amíg az illető nem létesít új címet magának. Ami egyébként kötelező, még hajléktalanoknak is, de nekik megengedett hogy a cím az a település legyen.
Nézzük a másik problémát, mert az tűnik a tényleges problémának, hogy nem akartok vele együttélni. Ezen sajna nem segít, ha neki eltűnik a bejelentett címe. Ettől még ő nyugodtan növesztheti a fenekét a mamahotelben. Ezt meg kell szervezni, hogy kidobjátok. Persze ha ő is tájékozatlan a lakcímet illetően, akkor el lehet játszani azt, hogy édesanyád elvégzi a fent leírtakat a kormányablaknál, majd közli hálátlan porontyával, hogy ezt megtette és mostantól egy hónapot kap, hogy elköltözzön otthonról, de ha ezalatt az idő alatt bármilyen rossz szót szól vagy kellemetlenül viselkedik, akkor ez azonnali hatályra módosul. Továbbá távollétében le lehet cserélni a zárat, kitenni a cókmókját a kapu elé stb. Fel lehet bérelni egy biztonsági szolgálatot erre az időre, hogy tartsa távol.
Hát itt van némi félreértés. A be- és kijelentésnek a valós állapotok tükrözése a célja. Tehát kijelenteni csak azt lehetséges, aki a valóságban nem lakik ott. Ehhez ki kell rakni először is, és ha magát nem jelenti ki, ill. nem jelentkezik be másik címre, akkor mehet a kényszerkijelentés, vagyis a lakcímfiktiválási kérelem.
Ebben az ügyben a lakástulajdonosnak (vagyis a szállásadónak) kell nyilatkozni, hogy az adott személy nem lakik a lakásban. Ha még ott lakik, akkor a kérelmet alapból visszadobják.
Na igen, de amikor a hivatal kiküldi a kijelentett személy számára az értesítést - az utolsó ismert lakcímre, vagyis a kérdésben szereplő valós lakhelyre -, akkor a gyerek úgy nyilatkozik, hogy de igen, ott lakik, és a mamát megbüntetik mondjuk 50 E Ft-ra. Tegyük hozzá, teljesen feleslegesen, mert a bejelentés semmilyen jogot nem ad a gyereknek, nem ettől függ, hogy ott lakhat-e. A lakcímbejelentés a valós állapot lekövetése, és az ott lakásnak nem feltétele.
Ki kell rakni a gyereket, ez a lényeg, a bejelentés nem számít semmit. 18 éven felülit ki lehet. Ha nem akar menni, akkor bírósági per kell hozzá, mert jóhiszeműen beköltöző személyt enélkül kirakni nem lehet, ha nem megy magától. Ezt nem kell elmondani neki, hogy nem lehetne kirakni, csak kirakni, és kész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!