Nem rokontól való lakás öröklés esetén az ingatlanon lévő jelzálog adósság kire száll abban az esetben, ha a jelzálog összegét nem az örökhagyó használta fel, hanem másik ingatlanra költötték?
Nos, rám hagyatékolt egy ismerős, semmi rokoni kapcsolat nincs közöttünk. Egyik családtagja, aki nem vérszerinti rokona (nevelt lánya, ő is már idős korú, nincs köztük rokonság, jogilag nem számít örökösnek). Szóval ez a nő jelzálogot tetetett a lakásra anno, amit most én örökölnék, de úgy, hogy azt az idős, naiv "nevelő" anyjával vetette fel elvileg, lényeg, ezt nem tudom pontosan, de lényeg, hogy sajnos az örökhagyóm ezzel csőbe lett húzva és lakására adósság került, azonban az összegből ő egy forintot sem látott, mivel a jelzálog összegét a nevelt lánya a saját épülő ingatlanára költötte, viszont a törlesztést a néni pénzéből akarta fizetni, ez azonban gyakran meghiusult, így elmaradozott a törlesztéssel.
Lényeg, hogy megkérdeztem már ügyvédet is, jogi segítőket is és többen is azt mondták, a hitel nem engem terhelne örökösödés esetén. Most itt is felteszem a kérdést, hogy egyértelmű legyen végre számomra, mi is az igazság?
Lehetőleg olyanok válaszát várom, akik értenek a banki kölcsönökhöz, jelzálogokhoz.
A nevelt lány pereskedik, hogy a lakás is az övé legyen, de törlesztést nem fizette rendesen és nem is jogos örökös. A hitelből az ő ingatlana épült, nem arra fordították, amire felvették. Én ilyen esetben mire számíthatok, ha öröklök?
Át lehet tetetni a jelzálogot a nevelt lány ingatlanára? Hiszen az ő otthona lett belőle felújítva. Nekem ahhoz a kölcsönhöz semmi közöm.
Másik, ami érdekes, hogy a néni, amikor képbe került a jelzálog felvételekor, akkor már minimum hetven éves lehetett, de inkább több. Jól tudom, hogy kölcsön felvételnél lehet egy korhatár?
Azt nem tudom, hogy a nénivel vetették-e fel a kölcsönt, vagy ő csak kezes. De valahogy bele került, idős kora ellenére.
öröklésnél nincs mazsolázás.
vagyon és tartozást együtt jár.
Ha nagyobb a tartozás, mint maga a vagyontárgy, akkor vissza lehet utasítani az örökséget, és akkor nem ér veszteség.
Ez egy bonyolult helyzet, tényleg az ügyvédek értenek csak hozzá és még ott is kétes a vége.
A jelzálogról nem tudni, hogy milyen alapon lett az ingatlanra terhelve. lehet hogy a néni kezes volt, lehet, hogy névleg ő vette fel a hitelt - nem mindegy.
Ha a néni nevén lett felvéve a hitel, akkor lényegtelen, hogy a nevelt lánya költötte-e el vagy a néni, a megmaradt hiteltartozás a néni nevén van és ennyi.
Ekkor egyszerű a helyzet, a nevelt lány kikerül a képből, marad az örökség és az azt terhelő tartozás. Ahogy #1 is írta, ilyenkor a tartozás csak az örökség értékéig számít, de először azt kell belőle kifizetni.
Ha felvettek valaha 10 millió hitelt, abból már vissza lett fizetve 4 millió - akkor a tartozás (vele a jelzálog) a megmaradt 6 milliót jelenti. Ha az ingatlan értéke ennél nagyobb, akkor megéri foglalkozni az örökséggel. Mondjuk egy 15 milliót érő ingatlannál, már neked, mint örökösnek, megéri felvenni egy hitelt, abból kifizetni a tartozást a banknak akié a jelzálog, és akkor lesz egy ingatlanod, ami után csak ezt a 6 milliót kell lassanként kifizetned a hiteleddel. Ha viszont egy kis vidéki ház az örökség, amit maximum annyiért lehet eladni, mint a CSOK, amit ott fel tud rá venni egy család (mint rokonoméknál, ahol sorra költöztek kellemetlen szomszédok az utcába, így az ingatlanok szinte semmit nem értek, csak olyan vette meg aki hasonlóan élt, mint a kellemetlen szomszédok) - vagyis 3-4 milliónál soha nem kapnál érte többet, és ez még a tartozást sem fedezné, akkor ahogy #1 írta, vissza kell utasítani az örökséget és neked nincs vele több gondod.
Ha viszont a néni csak kezes volt a hitelnél, akkor belép a képbe hogy milyen kezesség volt ez és mennyi volt az elmaradás eddig a hitelből.
"Ha a kezes meghalt
A kezességvállalás nem örökölhető! Ilyenkor az elhunyt kezes örököseinek nem kell emiatt aggódni. Feltéve, ha a kezes életében a hitellel elmaradás nem volt. Ugyanis ha még a kezes életében elmaradt tartozása volt az adósnak, akkor a kezes örökösei az elmaradt tartozás mértékéig felelnek."
Ezt én úgy értelmezem, hogyha a példánál maradva a 10 milliós hitelt a nevelt lány vette el, a néni volt a kezes és eddig 4 millió lett visszafizetve, de a szerződés szerint a néni halálának időpontjáig már 6,5 milliót kellett volna törleszteni csak elmaradtak vele - akkor az örökségedet a 6,5-4=2,5 milliós rész terheli csak. Ennyi az a rész a hitelből, törlesztésből, ami most téged, mint örököst érinthet, a fennmaradó 3,5 milliónyi tartozás amit a hitelszerződés szerint a nevelt lánynak a néni halálát követően kellene törlesztenie akár több év alatt - az megmarad a nevelt lány hitelének, jelzálog nélkül. Az már a bank problémája lesz, hogy vele hogyan rendezik le. Ebben az esetben az ingatlan értékét ezzel a 2,5 milliónyi elmaradt befizetéssel kell szembeállítani, mert neked ezt kell kifizetni a hitelezőnek - akár az ingatlan eladásával, akár másképpen, ha meg akarod tartani. ha ennél kevesebbet ér, akkor visszautasítod az örökséget.
Márciusi cikk:
"Az örökhagyó által vállalt adóstársi és kezességvállalási felelősséggel is tartozni fog az örökös. Tehát ha adóstárs vagy kezes volt egy ingatlanhitelben vagy személyi kölcsönben az elhunyt, az örökös is az lesz."
Tehát jól írják, teljesen mindegy, hogy ki vette fel a hitelt és ki költötte el, ha egyszer jelzálog van az ingatlanon. El kell dönteni, hogy jelzáloggal együtt érdemes-e megtartani, vagy vissza kellene inkább utasítani.
Ha érdemes megtartani, és az örökhagyó csak kezes volt a lánya kölcsönéhez, akkor utólag perelheted a lányt.
Köszönöm a válaszokat! Vannak érdekes fejlemények, mivel ma voltam az ügyben érintett jegyzőnél,akitől az alábbiakat tudtam meg, ez ügyben jól jönne a további segítség, mert a helyzet tovább bonyolódott.
Nos, a nevelt lány, aki ugyan jogilag nem örökös, de mégis meg akarta kaparintani az ingatlant, pereskedett arra hivatkozva, hogy a nénit gondozta. Ehhez három ismerősét állította tanúnak. Itt megjegyzem, a végrendeletben, amiben a néni engem nevez meg örökösnek, abban az áll, hogy a nevelt lánya bántalmazta, pénzét elvette és ezért ki akarja zárni az örökségből. Tehát itt van egy egyértelmű kizárás és ugye benne foglaltatii, hogy rosszul bánt vele az a nő.
De hát mivel ő volt a gyorsabb az ügyintézésben, így a per lezajlott, ahogy azt már fentebb említettem.
Összegek:
Tehát, az örökös (aki jelenleg az állam), 4 milliót kell fizessen a nevelt lánynak a gondozásért. Ő mást nem kap (ingóságok sorsáról nem tudok). A lakásra felvett jelzálog, kétmillió pár százezer ft, ebből nem sok lett gondolom törlesztve. Ez körülbelüli összeg most, de még kb 30 év van hátra a futamidőböl. Akkor hozzá kell még adni, hogy ha mégis megörökölném az ingatlant, akkor az illeték az ingatlan 9%-a . A lakás 7 millióra van értékelve papiron. Plusz gondolom a jegyző munkadíja, ami 50.000 ,vagy valamivel több.
Most böngésztem az ingatlan hirdetések között és látom, hogy bár papíron 7 millió, valójában az ilyen lakások 10 milliónál kezdődnek. Ezt azért vegyük hozzá.
Amúgy negyedik emeleti, két szobás, tégla, nagyon jó helyen van, egyedi fűtéses, némi átlagos felújításra szorul, festés, egy,két berendezés cseréje, de nem vészes. Nem lepusztult, inkább takarítás kell.
Hát ennyi.
Érdemes így belemenni, vagy nem éri meg?
Milyen lehetőségem van? A végrendeleti kizárással tudnék élni így utólag is?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!