Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A szólás szabadság megsértéséé...

A szólás szabadság megsértéséért általában milyen szankciót alkalmaz a jog?

Figyelt kérdés

Ha jól tudom ez alkotmányos jog.

Teszem azt , ha egy elektronikus felületen (chat , fórum..stb ) az adott oldal tulajdonosa / üzemeltetője moderátorokat alkalmaz , de a tevékenységük sokszor jogsértő.

Nagyon érdekelni kezdett a jognak ezen része és utána néztem a szabályoknak. Ezek tükrében minden naposak a jogsértések. Szerintem egyáltalán nem ismerik a vonatkozó szabályokat.



2020. febr. 16. 15:55
1 2
 1/11 Molyember ***** válasza:
33%
Vagy te nem ismered a szabályokat. Az oldal tulajdonosa meghatározhatja, hogy milyen kommentek jelenhetnek meg a saját oldalán, és meg is kell határoznia, mert felelőséggel tartozik értük. Eközben te is élhetsz a szólásszabadsághoz fűződő jogoddal, mert ha csinálsz egy oldalt, akkor oda azt írsz, amit akarsz. Egészen addig, amíg valami törvénybe ütközőt nem írsz, de azt már a bíróságnak kell eldöntenie, hogy adott esetben a szólásszabadságoddal éltél, vagy éppen hírnevet sértettél. De ez csak a te oldaladon működik. Mások által üzemeltetett oldalon a tulajdonos szabályai érvényesek rád, a szólásszabadságoddal meg kimehetsz az utcára beszédet tartani a galamboknak.
2020. febr. 16. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Te sem ismered a szabályozást.

A jog külön foglalkozik az ilyen oldalakkal.

Elolvastam, érdekes dolgok vannak benne.

Ezért mondtam, hogy az üzemeltető és a moderátor sem ismeri ezeket.

A jogszabályokat egy oldal tulajdonosa nem írhatja felül, ezt te sem gondoltad komolyan.

2020. febr. 16. 16:19
 3/11 A kérdező kommentje:
Most azért nem írok konkrét dolgot, mert az oldal szabályozásában benne, van, hogy nem vitatjuk a moderátor döntését, így én ezt nem is vitatom.
2020. febr. 16. 16:24
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Véleményem szerint (aztán lehet, hogy baromságot mondok) a következő az eset:

Magyarország Alaptörtvénye az IX. cikkében tesz említést a szólásszabadságról. Ez tulajdonképpen azt mondja ki, hogy Téged nem érhet JOGHÁTRÁNY amiatt, hogy elmondod a véleményedet.

De ha Te regisztrálsz egy közösségi oldalra, azt önszántadból teszed, és a regisztrációval elfogadod annak az oldalnak a felhasználási feltételeit.

Mivel önszántadból jelentkeztél be, elfogadod azt, hogy a moderátorok tilthatnak Téged az oldalról. De emiatt nem ér Téged JOGHÁTRÁNY. Joghátrány akkor érne, ha emiatt neked ebből hátrányod származna az életben. Buta példa, de ha Te leugrasz egy hídról, nem az államot fogják vádolni emberöléssel.

Mindenesetre érdekes az eset, de szerintem ebben a helyzetben nem neked van igazad.

2020. febr. 17. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Abban remélem egyet értünk, hogy a jogszabályokat semmilyen chat , fórum üzemeltető nem überelheti.

Én tisztán a jogszabályok alapján mondtam, amit mondtam.


Csak egy példa:

A jog azt mondja, hogy a legsúlyosabb szankció mely a felhasználót érheti, az a hozzászólás törlése. A felhasználó kitiltásáról nem olvastam, azt nem tudom hová helyezi a jog.

Még mindig a jog szerint:

Hozzászólást csak akkor lehet törölni, ha az oldalon nincs lehetőség a felhasználó felszólítására, hogy az adott fórum szabályainak megfelelően kommenteljen.

Tehát előzetes felszólításnak kell megtörténnie a hsz törlése előtt.

És ami még fontos, (még mindig a jog betűjét idézve) nem cenzúrázható a hozzászólás, azaz tilos egyes részeket törölni, másokat meghagyni. A teljes hsz-t törölni kell, mivel a kontextus megváltozhat, ha nem ezt teszik.

Viszont van itt egy bökkenő. Ha egy hozzászólást törölnek, de a törlés tényét nem jelenítik meg az oldalon, akkor szintén változhat a kontextus.

Ugye mindenki találkozott már az esettel.

1-es hozzászóló: bla-bla-bla-bla

2-es hozzászóló: xyz xyz xyz

3-as hozzászóló: Előző hozzászóló, Te hülye vagy.


2-es hozzászólónak szólt a "hülye vagy", de a 2-es hsz-t törlik. Jelezve nincs, hogy törölve lett a hsz, így a később olvasók azt fogják hinni, hogy az 1-es hozzászólónak szólt a "hülye vagy".

Ezzel megváltozott a kontextus, ami tiltott.

Vagyis ez esetben a teljes beszélgetést törölni kellene.


Na most azt nem tudom, hogy mi van akkor, ha a moderátor magába a kérdésbe javít bele, mint ahogy a napokban láttam. A kontextus egyértelműen megváltozott, bár a belejavítás egy helyesírási hiba javítása volt, ezáltal viszont értelmezhetetlenné vált egy-két későbbi hozzászóló írása, ami a helyesírási hibát forszírozta.


Ha az ember veszi a fáradságot és kikeresi a jog vonatkozó részeit, akkor rájön, hogy nagyon szigorú a szabályozás. Roppant komolyan veszik a szólásszabadság korlátozását és aki korlátozza, annak nagyon tisztában kell lenni ezekkel, mert pillanatok alatt megvan a jogsértés, még akkor is, ha csak egy helyesírási hiba kijavítása történt.

2020. febr. 17. 20:18
 6/11 anonim ***** válasza:

Előző vagyok:

Huh, bonyolult

Esetleg le tudnád írni a vonatkozó jogszabályt vagy jogszabályokat?

De valóban érdekes felvetés.

Ha valóban van ilyen, akkor nem tudom mit lehet tenni

2020. febr. 18. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Ha én azt tudnám, hogy hol olvastam , magam is előrébb lennék.

Délutántól az éjszakába menően olvastam rengeteg írást ezzel kapcsolatosan.

2020. febr. 18. 17:49
 8/11 A kérdező kommentje:
A legérdekesebb dolgokat valami "fórum felügyeleti" szerv féleség írásában láttam.
2020. febr. 18. 17:53
 9/11 A kérdező kommentje:

Az sem tisztázott, hogy ha én trágár kommenteket írok, amiben a ló nemi szervét emlegetem, majd erre kapok egy figyelmeztetést, hogy ilyeneket ne írjak.

Rendben, soha többet nem írok ilyet.

Aztán egyszer elkezdem valami másnak a nemi szervét emlegetni.

Ez esetben újabb figyelmeztetést kellene kapnom ?

Borzasztó bonyolult ez a jog.


Ja és még olyat is olvastam,hogy az adott fórum üzemeltetője megtilthatja bizonyos szavak használatát a fórumon, de ezt pontosan közölni kell a felhasználóval.

Ha jól értelmezem, akkor minden egyes szót, amit tilt az oldal, azt külön jelölni kell a felhasználási feltételekben.

Végül is van benne igazság, mert ugye az a 4 betűs szó , ami a homoszexuális szinonimája az nem megengedett, de a "hülye" szó viszont megengedett.

Na most honnét tudhatja a felhasználó, hogy mit szabad és mit nem .

2020. febr. 18. 18:07
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Nos...szintúgy az előző vagyok

A jog bonyolult, ez tény és való, főleg ez a része

Nem vagyok jogász, egyszerű középiskolás vagyok, így nagyon rettentően nem értek hozzá

Összegezve és utánanézve a dolgoknak, a következőre jutottam:

A Facebook ugyebár egy cég. Mint szolgáltatónak, van egy ÁSZF-e. Ezt Te elfogadod, amikor regisztrálsz a felületre. És ebben lemondasz bizonyos jogaidról.

Adok egy nagyon egyszerű személyes példát: én rendőrnek tanulok tovább. Ha "rendőrré avatnak" valakit, akkor a szolgálati viszony létesítésével (amit az aláírásával hitelesít) együtt lemond egy rakás alkotmányos jogáról, köztük a véleménynyilvánítás szabadságáról is. Tulajdonképpen ez történik itt is: elfogadsz egy szerződést, amiben lemondasz egyes Alaptörvényben meghatározott jogaidról, és később nem reklamálhatsz amiatt, mert téged tiltottak. Szóóóval...véleményem szerint ez itt a helyzet. Önszántadból mondasz le egyes jogaidról a szerződés elfogadásával, ami Magyarországon nem jogellenes. De megjegyzem, nem rendelkezem jogászi végzettséggel, ne vedd készpénznek amit itt mondtam, csupán a jogszabályban olvasottak alapján én ezt szűrtem le.

2020. febr. 18. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!