Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szabályos-e tömeges hitelbedől...

Szabályos-e tömeges hitelbedőlésre alapozni, magasabb banki profitot?

Figyelt kérdés

Az emberek többsége azt gondolja, hogy a banknak veszteséget okoz a nem teljesítő hitel.

Ez azonban ostobaság, hiszen a késedelmi kamat sokkal magasabb hozamot jelent a banknak, mint a rendes ügyleti kamat. Könnyű kiszámolni, hogy 20% késedelmi kamat több hasznot hoz, mint 2-3% kamatfelár. Ha a bank előre fel van készülve a tömeges hitelbedőlésekre, akkor igen jól jövedelmezhetnek a bedőlt hitelek.

Márpedig az MNB 2004 júniusi stabilitási jelentésében felkészítette a hazai bankokat a lehetséges jövőbeni forgatókönyvre a devizahitelezés kapcsán.

"A devizában eladósodó háztartások számára a törlesztőrészlet megugrásának esélye nem negligálható kockázatot jelent"

"A törlesztő összeg emelkedésének valószínűsége nem alacsony"

"A fizetésképtelenség esélye nagy..."

"egyszerre nagyszámú hitel bedőléséhez vezethetnek"

"fedezetértékesítési nehézségek adódhatnak"

"Ennek a kockázata – ... (pl. életbiztosítás is bevonásra kerül) – csökkenthető."

Kedvező hatásáról, csak a pénzintézeti oldalt érintően találunk elismerő szavakat:

"a nagyobb fedezet alacsonyabb veszteségrátát és ezen keresztül nagyobb banki profitot eredményezhet"



2019. szept. 13. 10:20
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
17%
Szabályos-e eladni több millió lottószelvényt, sorsjegyet, ha tudjuk, a jó része nem fog nyerni.
2019. szept. 13. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
A lottó célja szerencsejáték.
2019. szept. 13. 10:45
 3/11 anonim ***** válasza:
17%
A kiemelt szövegrészletek semmit nem támasztanak alá, hiszen egy szöveg környezet nagyban tudja befolyásolni az adott mondat jelentését tartalmát.
2019. szept. 13. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
A jelentés teljes szövege itt olvasható: [link]
2019. szept. 14. 10:14
 5/11 A kérdező kommentje:

"A devizahiteleknél fellépő magasabb hitelkockázatot egyrészt a magasabb marzzsal, másrészt alacsonyabb mutató (LTV-) aránnyal lehet ellensúlyozni. Jelenlegi információink alapján a bankok többsége alacsonyabb maximális LTV-t ír elő a devizahiteleinél. Ha negatív sokk nem következik be, és az adós valami más okból nem teljesít, akkor a nagyobb fedezet alacsonyabb veszteségrátát és ezen keresztül nagyobb banki profitot eredményezhet. Viszont a devizaalapú hitelezés esetleges térnyerése érzékenyebbé teszi a bankrendszert a külső

sokkokra, melyek egyszerre nagyszámú hitel bedőléséhez vezethetnek. A fedezetek viszonylagos homogenitása miatt, fedezetértékesítési nehézségek adódhatnak, mely a veszteségráta megugrását válthatja ki. Ennek a kockázata – például a fedezetek diverzifikációjával (pl. életbiztosítás is bevonásra kerül) – csökkenthető."

2019. szept. 14. 10:27
 6/11 anonim ***** válasza:
Jobban belegondolva szabályos, mert te, mint eladó személy nem vagy törvényileg szabályozva, hogy mekkora nyereséggel árulhatsz egy adott terméket. Ha akarod lehet 1%-os nyereséged, de akár lehet 40%-os nyereséged is egy terméken.
2019. szept. 14. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

A bedőlt hitelekből nem jön pénz, hisz épp azért dőlnek be, mert az adós nem tud fizetni. Amíg az ingatlanokat lefoglalják, kilakoltatnak, sikerül vevőt találni mind-mind idő, munkaerő és pénzráfordítás, bevétel pedig esetleges, mértéke kétséges. Az ingatlanárak sem stabilak. A nem fizető adós pedig csak halmozza a kamatokat, de bevételt nem hoz.


Ez olyan, mint kártérítésért perelni, hiába ítélnek meg neked 20milliót, ha nem tudják behajtani, nem lesz pénzed.


Szóval ilyesmire alapozni a profitot hülyeség, mert csak kintlévőségeket generál, realizált bevételt nem igazán.

2019. szept. 14. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Én ezt másképp látom. Éppen az alacsonyan tartott LTV arány garantálta a banknak a biztos megtérülést (hitelbedőlés esetén is).


1. példa, ha az adós fizet

A bank kihelyez 10 millió kölcsönt 20 évre valamilyen kamatra. Ha az adós rendesen törleszt akkor 20 év alatt a bank visszakapja a 10 millió tőkét, plusz mondjuk 10 millió kamatot. A banknak volt forrásköltsége, ha 20 év alatt kifizetett átlag 5 millió kamatot a befektetőknek, akkor a bank haszna 20 év alatt 5 millió.


2. példa, ha az adós bedől

Tegyük fel, hogy az adós 2 évig fizet rendesen 2 millió forintot. Ezután az adós bedől. A bank brutálisan magas késedelmi kamatot alkalmaz. Négy év alatt a tőketartozás 18 millió lesz. Megegyezik az adóssal, hogy a jelzáloggal terhelt ingatlanért (aminek az akkori piaci értéke csak 15 millió) cserébe elengedi a hátralévő tartozását. A bank kivár, 4 év alatt talál egy vevőt az ingatlanra 18 millióért. A bank tehát 10 év alatt a 10 milliós tartozásból csinált 20 millió árbevételt, a befektetőknek kifizetett 2,5 millió forintot, tehát 10 év alatt a bank haszna 20-10-2,5=7,5 millió.

Tehát fele annyi idő alatt több hasznot termelt egy bedőlt hitel.

2019. szept. 15. 22:36
 9/11 anonim ***** válasza:
Másodikban túl magas a kockázat, elméletileg jól hangzik, gyakorlatban túl sok a befolyásoló tényező, amiknek együttes beteljesülése kell, hogy tényleg többet kapjanak érte. Nagy számú bedőlés esetén ez a módszer likviditási problémákat szülhet.
2019. szept. 16. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Befektetőnek ugyanannyit kell fizetnie mindkét esetben. Másrészről négy évig üresen álló ingatlan rengeteg veszteséget termel, kiesett bérleti díj, adók, közműszolgáltatás díjai, ellenőrzés, hirdetések, bemutatás, papírmunka, állagmegóvás (lakatlan ingatlan jóval gyorsabban amortizálódik), feltörés/betörés stb. Azt pedig nem lehet előre tervezni, hogy mennyit változnak az árak, s mikor lesz vevő annyiért, amennyit akarnak. Ha négy évig nem kel el, akkor nem egy jó befektetés, em jó állapotú, elhelyezkedésű a lakás.
2019. szept. 16. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!