Szerintetek igaz az hogy papír nélkül is el lehet helyezkedni IT szférában?
Törvényes, magáncég azt alkalmaz, akit akar.
10-20 éve még volt is erre példa, de egyre kevésbé igaz. Ma ugyanis már annyian jelentkeznek papírral is az IT állásokra, hogy eleve kiszűrik a diploma nélkülieket. Meg már amúgy is szinte bárki szerezhet diplomát, mert több hely van a felsőoktatásban, mint ahány érettségiző.
Rokonom így dolgozott vagy 10 évig itthon, szimpla érettségivel vették fel és egyszerűen megtanulta azt ami a munkájához kellett, majd sorban minden más feladatot is. Az IT-sek munkáját végezte, ők tanította be az új felvetteket és ő volt az akit mindig hívták ha probléma adódott. Nem a "papír" végzi el a munkát, hanem az aki képes rá.
A baj ott volt, hogy amint előléptetésről, fizetésemelésről volt szó, mindig a "papír" is fontossá vált, ő meg mindig kimaradt. Akkor lett elege amikor azt nevezték ki a főnökének akit ő tanított be fél évvel előtte, szintén nem volt a szakmában semmi végzettsége, ellenben diplomás volt (más területen). Akkor más állást keresett, elment külföldre.
És mielőtt azt hinnétek hogy ez megint a szokásos jajdejókintmegfizetnek sztori, nem átvágták mint annak a rendje. Ott ugyanezt eljátszották vele csak durvábban, a kialkudott kezdő béréből a szerződése már csak sokkal kevesebbet tartalmazott, mert hogy nincs "papírja". Sok hónapba telt míg talált egy olyan állást ahol "papír" nélkül is fizetnek neki normálisan.
Igen, el lehet, de nem bárhol.
Amit a #4 írt, 1990 után teljes mértében elképzelhető, csak nem jellemző.
A helyzet az, hogy sokféle eset van. A "papír" elvileg egy képzettségre garancia. Ha a dolgok jól mennek egy országban, akkor ott csak elvétve fordul elő, hogy egy természetes zseni jobb - és amúgy kellően egzaltált ahhoz, hogy ne akarjon diplomát. Normálisan a szervezett oktatás akkora előnyt ad (és ezt az előnyt igazolja a papír - más szavakkal, nem kell hosszú vizsgálat), amit autodidakta módon borzasztó nehéz behozni, mert nincs rá idő.
Ám ha egy oktatási rendszert szétvernek, akkor több probléma adódik. Egyfelől a "papír" bizonyítottan semmit sem jelent. Szükséges lesz a gyakorlati ellenőrzés. Ekkor lesz lehetőség jó érzékkel és szorgalommal papír nélkül is jól teljesíteni. És a profitorientált cégeknek csak ez számít.
A probléma akkor jön, ha összehasonlításra kerül sor. Minden országban van valamilyen fizetésszabályozás. A jog viszont kénytelen következetes lenni, és feltételezni, hogy a "papír" jelent is valamit. Ettől kezdve a munkáltató válaszút elé kerül. Magasabb profit törvénytelenül (azaz teljesítményt fizet és nem papírt) vagy lavíroz, törvényt betart (és papír szerint fizet). Itt nem lehet általánosan fogalmazni, függ a cég kitettségétől, függ az állami kapcsolatoktól (onnan jön a megrendelés) és főleg függ a vezetők habitusától. Ezért igaz, hogy egyik helyen csak a a papír számít, másik helyen a papír nem számít. Magyarországon akkora a törvényi bizonytalanság és a kiszámíthatatlanság, hogy a cégek nem kockáztatnak. Nyugaton egyelőre ebben több a mozgástér, de a túltermeléssel ott is szűkűl erősen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!