Ha egy büntetőeljáras van a rendőrségen és tanút idéznek, ha ügyvéddel megy az miért gyanús?
Nem egyszer fordult elő, hogy azt mondták így emberek, ha tanú ügyvéddel megy az kapásból gyanús.
Miért lenne gyanús?
Szerintem nem az, mert a törvény engedi és a rendőr miért gyanakodna, ez hülyeség, szerintem nyugodtan gondolhatja a rendőr, hogy azért jött ügyvéddel tanú, mert a törvény lehetőséget ad rá és ami direkt ki van emelve az idézés végén.
Mégis sok ember mondta már, hogy gyanús.
Miért?
Azt megkérem, hogy kötekedő válaszolók ne válaszoljanak, vagy ha igen akkor normálisan, csak normális válaszokat várok.
Régi beidegződés, amikor még nem volt mindenkinek egyszerűen hozzáférhető, megfizethető az ügyvéd, addig csak az vitt magával tanúkihallgatásra, akinek sok pénze volt vagy aki félt attól, hogy elszólja magát, mert bűnös.
Ma már természetes dolog az ügyvéd jelenléte, csak még most sem tudja mindenki megfizetni olyan egyszerűen - ezért nem megy mindenki minden apró ügyben is ügyvédet magával cipelve mint az amcsiknál.
Egyszerűen, csak kellemetlen.
A tanúnak igazat kell mondania.
Gyanúsított hazudhat, védheti magát mellé beszéléssel.
Nem egyszer, a tanúból lesz a gyanúsított.
Egy ügyvéd jelenlétében nehezebb behúzni a csőbe a delikvenst.
Képzeljük el az alábbi helyzetet: Egy öltözőből elloptak 70.000 forintot. A bűncselekmény súlya miatt a rendőrség presszionálva van, hogy produkáljon eredményt. Az országos főkapitányt le akarják váltani, a nap 24 órájában újságírók táboroznak a rendőrkapitányság előtt, a CNN 4 napja a magyarországi öltözői tolvajt hozza vezető hírként. A rendőrség így már inkább egy ártatlanra is ráverné a balhét, mint hogy beismerje, az évszázad bűncselekménye felderítetlen maradt.
A helyszíni szemlén ugyan találtak ujjnyomot meg DNS-t, de mivel mindenki szabadon bejárhat az öltözőbe, ezek nem bizonyítanak semmit. Tudják, hogy kb. 15 ember mehetett akkor be oda, így ezt a 15 embert tanúként kihallgatják, hogy megtudják, ki ment ki utoljára, ki ért vissza először, ki járhatott bent idő közben, magyarán a tanúvallomásokból megpróbálják kideríteni, ki vihette el a pénzt.
Emberünket is idézik tanúként, azonban itt jön a csavar. 10 órára idézték, de a nyomozó csak 10 perccel később hívja be. Ennek természetesen nem az az oka, hogy más dolga is van, ez egy KGB-s vallatási stratégia, hogy türelmetlenebb legyen, és véletlenül elszólja magát. Innen már csak egy lépés, hogy árammal kínozzák, és napokig ne hagyják aludni.
Szóval emberünknek is felteszik azt a 3-4 kérdést, mint mindenki másnak, de ő rafináltan válaszol, így nagy nehezen élve kijut a rendőrségről.
Igen ám, de a vallomások nem mindenhol egyeznek, így az ellentéteket fel kell oldani, ezért a rendőrség mindenkit visszaidéz egy második kihallgatásra is, ahol már csak ezekre a részletekre kíváncsiak.
Emberünk megint megkapja az idézést, és már biztos benne, hogy lebukott, jön az alvásmegvonás meg a zacsiáramozás.
Így a 70.000 forintos lopási ügyben 50.000 forintért fogad egy ügyvédet, a Btk-ban megnézi a hivatali vesztegetés törvényi tényállását, és úgy érkezik a kihallgatásra, hogy hangoztatja, tudja ám a hivatali vesztegetés szakaszszámát, és ha el merik követni a rendőrök, bajok lesznek. Eközben ügyvéd kíséri, aki semmit nem tesz, mert ügyvéddel és ügyvéd nélkül is ugyanarra a 4 kérdésre kell válaszolnia, de ő 50.000 forintért meghatalmazta.
Na most gondolj bele rendőrként. 15 tanú van, abból van 14 normális, meg ez. Érted már?
Az ügyvéd mindig képvisel valakit. Tanút hogyan képviselne, mikor éppen az a lényege a tanúskodásnak, hogy valaki közvetlenül látta/hallotta/tapasztalta az eseményeket.
Nemcsak gyanús, hanem értelmetlen is.
Ilyenkor is lehet persze tanácsot kérni 1 ügyvédtől, hogy mennyit mondjon el és mennyit ne, de minek? A hamis tanúzást ugyanis a törvény bünteti. Ha valaki igazat akar mondani, akkor minek is az ügyvéd?
Igaza van az utolsónak.
A sértettet is tanúként idézik.
Van ügyvéd ismerősöm aki már lehet több mint egy ismerős, ő büntetőjogra szakosodott és vállalja gyanusítottak,vádlottak , tanúk, sértettek képviseletét egyaránt büntetőeljárásokban. Mondta, hogy gyakori a tanú is ügyvéddel megy, szóval nem lehet ez meglepő a rendőrségnél, sztem egy természetes dolog.
4-nek teljesen igaza van.
Már te is tudod, hogy kihallgatási stratégiát alkalmaznak és nem véletlenűl váratnak meg bizonytalan ideig meg olyan tanút akirő azt gondolják, hogy ő lehetett az elkövető.
Én ezt eddig is tudtam.
Őszintén elárulom, hogy én nemrég voltam védővel tanúként,de nem a jogaimra való felvilágosítás miatt, hanem azt, hogy lássa a rendőr, hogyvén védővel mentem , akkor visszafogott,bár engem védő nélkül sem tudnak csőbe húzni, és nekem nem volt drága, ez bónusz volt úgymond az ügyvéd részéről, jó ezt nem irom le,mert magánügy.
De továbbra is azt nem tudom, hogy miért hiszik azt, hogy gyanus, ha valaki védővel megy.
Utolsó!
Tanúnál, tanú helyett nem beszélhet az ügyvéd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!