A Közterület Felügyelőség mostanában, -ahogy a hírekben hallani- milyen jogon, címen, Büntetget olyan Kresz -Szabálysértések kapcsán ami a Rendőrség hatásköre?
Ők nem a közterület jogtalan használatáért büntethetnek, hanem közlekedési szabálysértèsért is??
Nemértem, ha a Közterület Felügyelet kameràján látszik a záróvonal átlépésem. Ami után a szemből sétáló rendőr helyszíni bírságot mér rám, a Közterület Felügyelet még Rákontrázhat?
- Törvényben meghatározott közlekedési szabálysértések esetén, a közterület-felügyelet, önállóan (is) bírságolhat.
- A záróvonal átlépése nincs ezek közt.
- A rendőri intézkedésekről a közterület-felügyeletnek nincs nyilvántartása, így a jogkörükbe tartozó közlekedési szabálysértések esetén ők is kiszabhatják a bírságot. Persze, ha ugyanarról a szabálysértésről van szó, akkor ezt tisztázhatod a közterület-felügyelettel.
Azt te tudod, hogy a rendőr pontosan, a záróvonal átlépéséért büntetett-e? A bírságon meg van nevezve az elkövetett szabálysértés, azt, elfogadása esetén alá kellett írnod, tudomásul véve, hogy azután nincs jogorvoslati lehetőséged. A közterület-felügyelet nem szokott jogkörébe nem tartozó esetekben bírságolni. Miért telepítenének kamerát, például, záróvonal átlépésének ellenőrzésére, ha annak ellenőrzésére, szabályszegés esetén a bírságolásra, nincs is jogosultságuk?
► A közterület-felügyeletet, adott közlekedési szabálysértések önálló ellenőrzésére, bírságolására, a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 20. szakasza jogosítja fel. (A törvényre, más jogszabályok, Kkt.-nak rövidítve hivatkoznak.)
„f) az (1) bekezdés kg) pontja tekintetében a közterület-felügyelet is,” „jogosult együtt vagy önállóan ellenőrizni.”
A hivatkozott, (1) bekezdés kg) pontja:
„kg) a behajtási tilalomra, a korlátozott övezetre (zóna), a kötelező haladási irányra” „vonatkozó rendelkezések megsértői bírság fizetésére kötelezhetők.”
► A közterület-felügyeletről szóló 1999. évi LXIII. törvény 17/A szakasza:
„17/A. § A felügyelő a feladatkörébe tartozó, a Kkt.-ban meghatározott közlekedési szabályszegés esetén jogosult a Kkt. 20. § (4a) és a (4b) bekezdésében meghatározott közigazgatási bírságot alkalmazni.”
► A közigazgatási bírsággal sújtandó közlekedési szabályszegések köréről a 410/2007. (XII. 29.) Korm. rendelet szól.
Elkülönítve, a 6. mellékletében, a KRESZ szabályhelyeket pontosan megnevezve, szerepel az a három szabálysértés, amiért a Kkt. felhatalmazása alapján a közterület-felügyelet önállóan bírságolhat. Egyben a bírság kötelezően alkalmazandó mértéke is meg van határozva.
A 410/2007 6. mellékletében egyenként megnézheted a KRESZ szabályhelyeket, ehhez itt van a 410/2007-es kormányrendelet és a KRESZ:
Kizárólag jelzőtáblákat tartalmaz a 6. melléklet, záróvonal átlépést, nem. Úgyhogy, lehet, hogy nem arról a szabálysértésről van szó, amiért a rendőr bírságolt. De, a közterület-felügyelet határozatában biztosan szerepel, hogy a KRESZ melyik szabályhelyének megsértése miatt bírságolnak, és a rendőri bírságon is szerepel. Ezeket összevetheted.
Egyébként, a közterület-felügyelet nem csak mostanában bírságol közlekedési szabálysértésért. A Kkt. alapján 2012. szeptember 1-től van jogosultságuk.
Mostanában, budapesti tiltott kanyarodás miatti bírságok miatt kapott nagy sajtófigyelmet, mert a főpolgármester nyilvánosság előtt kijelentette, hogy jogosulatlan a felügyelet felvételek alapján történő bírságolása. Megy róla a vita, de a bírságolás folyik, és van jogszabályi háttere.
Mert a törvény szerint nekik is joguk van bírságolni? Na, ezt nem hitted volna, igaz? :D
Nyilvánvalóan egy vétségért egyszer fognak megbüntetni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!