Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Egy fiatalkorút már pl....

FMS199708 kérdése:

Egy fiatalkorút már pl. zsarolásért felfüggesztett fogházra ítéltek, a felfüggesztetés ideje alatt újabb bűncselekményt követ el (pl lopás). Milyen büntetést kaphat?

Figyelt kérdés

Kaphat-e a második bűncselekmény után is felfüggesztettet?


Amennyiben a második esetbe letöltendőt kap le kell-e tölteni-e az első büntetést is?


Mi van akkor, ha a második eset jogerős ítélete előtt az első esetben kiszabott felfüggesztési idő lejár, akkor van rá törvényileg lehetőség, hogy az első büntetést is leültetik vele?



2013. júl. 21. 23:01
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
90%

Rablásért tuti, hogy letöltendőt adnak már első körben is, a többit még meg lehet úszni felfüggesztettel. Ha felfüggesztett alatt elkövet bármit is, akkor letöltendőt kap és mind a két cselekményt le kell tölteni.


"Mi van akkor, ha a második eset jogerős ítélete előtt az első esetben kiszabott felfüggesztési idő lejár, akkor van rá törvényileg lehetőség, hogy az első büntetést is leültetik vele?"

Ha a második esettel is bebukik mialatt az első felfügg még tart, akkor a felfüggesztettet mindenképp hozzászámolják a másodikhoz, mivel a bűncselekmény elkövetésének pillanatában még élt a felfüggesztett börtönbüntetés.


Egy szó, mint száz: ne bűnözz, mert egy idő után ráfaragsz. Fiatalkorúként különösen kegyetlen a börtönélet, főleg, ha fehér vagy. Ha érdekel, akkor nézd meg youtube-on a Bebukottak- c videót, az pont a tököli fk börtönről készült dok. film

2013. júl. 21. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Nem kaphat, csak letöltendőt, és le kell ülnie a felfüggesztettet is, mindegy, hogy mikor lesz ítélet /az elkövetés időpontja számít/.
2013. júl. 21. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
56%
Már ne is haragudj kedves 2. válaszoló, de számít az elkövetés időpontja. Ha Józsika 2010 májusban kap 6 hónap letöltendőt 2 évre felfüggesztve lopásért, akkor ha 2013 júliusban ismét lop, már senki nem fogja nézni a korábbi ítéletet, mivel azt addigra már "letöltötte".
2013. júl. 21. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
56%
Bocsánat!!!! Elnéztem, visszavonom a válaszom :D
2013. júl. 21. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Rossz a példa, mert nézik azt is, hogy visszaeső-e. Mégha le is járt a felfüggesztés időtartama, akkor is figyelembe veszik a korábban elkövetett hasonló jellegű bűncselekményeket is.
2013. júl. 22. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 FNR960924 válasza:
56%

Olvastam a kérdés(eke)t és a válaszokat, melyek újabb kérdéseket vet fel.


a; Jól tudom-e, hogy fiatalkorúakat általában fiatalkorúak fogházára illetve fiatalkorúak börtönében letöltendő büntetésre ítélhetnek?


b; A felfüggesztés időtartama sem teljesen világos, hiszen 1-2 évig tarthat, viszont több hír is olvasható, melyben 3-5 éves felfüggesztésről írnak - Melyik az igaz? ( [link] /3. oldal/; [link]


c; Mi van akkor ha az első elítéléskor pl. 1 év 6 hónap fiatalkorúak fogházában végrehajtásában 3 évre felfüggesztett büntetést kap, míg a második esetben 2 év 3 hónap fiatalkorúak börtönében letöltendő büntetést kap - A két büntetést milyen sorrendbe kell letöltenie?


d; A feltételes szabadlábra helyezés ilyen esetben hogyan működhet?


e; Jól tudom-e, hogy a Fiatalkorúak Fogházára illetve a Fiatalkorúak börtönében letöltendő büntetés letöltése esetén alkalmazandó Feltételes szabadlábra bocsátását külön letöltési részt szab meg?


A 3. válaszolónak van valószínű igaza, mégpedig nem a két ítélet közötti időtartam számít hanem az első jogerős ítélet és a másodjára elkövetett bűntett közötti időtartam a döntő. Bár ez is kérdést vet fel.


f; Amennyiben az első ítélet pl. 1 év 6 hónap fiatalkorúak fogházában letöltendő végrehajtásában 3 évre felfüggesztett büntetést kap. A felfüggesztett idő alatt pl. 2 év 1 hónap elteltével újabb bűncselekményt követ el, melyet a bíróság pl. 1 év 7 hónap alatt zárja le, amely összességében azt jelenti, hogy az első büntetés felfüggesztés időtartama (3 év) letelt (3 év 7 hónap). - Mi alapján vonható össze a két büntetés?

2013. júl. 22. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim válasza:
12%

/Remélem nem jelent meg a néhány perce írt részben hibás válaszom./


Tisztelt Kérdező és Utolsó válaszoló:


A fiatalkorúakat Fiatalkorúak Fogházára illetve Fiatalkorúak Börtönére ítélheti a bíróság. (Amennyiben a


A felfüggesztés időtartama:

1978. évi IV. törvény ( [link]


II. Cím

Az intézkedések



A próbára bocsátás


72. § (1)120 A bíróság a vétség, valamint a három évi szabadságvesztésnél nem súlyosabban büntetendő bűntett miatt a büntetés kiszabását próbaidőre elhalaszthatja, ha alaposan feltehető, hogy a büntetés célja így is elérhető.


(2)–(3)


(4)Nem bocsátható próbára


a) a többszörös visszaeső,


b) aki a bűncselekményt bűnszervezetben követte el,


c) aki a szándékos bűncselekményt a szabadságvesztésre ítélése után, a végrehajtás befejezése előtt követte el,


d) aki a szándékos bűncselekményt a szabadságvesztés felfüggesztésének próbaideje alatt

követte el.


(5) A próbaidő tartama egy évtől három évig terjedhet; a tartamot években kell meghatározni.


(6)A próbára bocsátott pártfogó felügyelet alá helyezhető. Ha a próbára bocsátott visszaeső, pártfogó felügyelet alatt áll.


73. § (1) A próbaidő egy ízben legfeljebb egy évvel meghosszabbítható, ha a próbára bocsátott a pártfogó felügyelet magatartási szabályait megszegi.


(2)A próbára bocsátást meg kell szüntetni, és büntetést kell kiszabni, ha a próbára bocsátott a pártfogó felügyelet magatartási szabályait súlyosan megszegi, vagy a próbaidő alatt elkövetett bűncselekmény miatt, valamint ha a próbaidő előtt elkövetett bűncselekmény miatt a próbaidő alatt elítélik.


(3) A (2) bekezdés esetén kívül a próbaidő elteltével az elkövető büntethetősége megszűnik.


V. Fejezet

A büntetés kiszabása


A szabadságvesztés végrehajtásának felfüggesztése


89. § (1) A két évet meg nem haladó szabadságvesztés végrehajtása próbaidőre felfüggeszthető, ha –különösen az elkövető személyi körülményeire figyelemmel– alaposan feltehető, hogy a büntetés célja annak végrehajtása nélkül is elérhető.


(2) A próbaidő tartama –ha e törvény eltérően nem rendelkezik– egy évtől öt évig terjedhet, de a kiszabott szabadságvesztésnél rövidebb nem lehet. A próbaidőt években és hónapokban kell meghatározni.



VII. Fejezet

A fiatalkorúakra vonatkozó rendelkezések


A szabadságvesztés


110. § (1) A fiatalkorúra kiszabható szabadságvesztés legrövidebb tartama bármely bűncselekmény esetén egy hónap.


(2) A bűncselekmény elkövetésekor tizenhatodik életévét betöltött fiatalkorúra kiszabható szabadságvesztés leghosszabb tartama


a) életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmény esetén tizenöt év;


b) tíz évet meghaladó szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény esetén tíz év.


(3)Az életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmény elkövetésekor tizenhatodik életévét be nem töltött fiatalkorúra kiszabható szabadságvesztés leghosszabb tartama tíz év.


(4) A (2) és (3) bekezdés esetén kívül a fiatalkorúra kiszabható szabadságvesztés leghosszabb tartama öt év akkor, ha a bűncselekmény öt évet meghaladó szabadságvesztéssel büntetendő.


(5) A büntethetőség elévülése határidejének számításánál és a visszaesőkre vonatkozó rendelkezések szempontjából a (2)–(4) bekezdésekben meghatározott időtartam az irányadó.


111. § (1) A fiatalkorú szabadságvesztését a fiatalkorúak büntetésvégrehajtási intézetében kell végrehajtani.


(2) A fiatalkorúak börtönében kell végrehajtani a szabadságvesztést, ha


a) a fiatalkorút bűntett miatt kétévi vagy ennél hosszabb tartamú szabadságvesztésre ítélik,


b) az egyévi vagy ennél hosszabb tartamú szabadságvesztésre ítélt fiatalkorú visszaeső vagy szándékos bűncselekmény elkövetését megelőzően szándékos bűncselekmény miatt javítóintézeti nevelésre ítélték.


(3) A (2) bekezdés esetén kívül a szabadságvesztést a fiatalkorúak fogházában kell végrehajtani.


(4) Ha az elítélt a szabadságvesztés megkezdésekor huszonegyedik életévét betöltötte vagy a végrehajtás alatt tölti be, a bíróság a 42–44. §-ok alapján határozza meg a szabadságvesztés végrehajtásának fokozatát.


Feltételes szabadságra bocsátás


112. § (1) A fiatalkorú a szabadságvesztésből akkor bocsátható feltételes szabadságra, ha

a) a fiatalkorúak börtönében végrehajtandó büntetésének legalább háromnegyed részét,


b) a fiatalkorúak fogházában végrehajtandó büntetésének legalább kétharmad részét kitöltötte.


(2)



A próbára bocsátás


117. § (1) Fiatalkorúval szemben próbára bocsátásnak bármely bűncselekmény esetén helye van.


(2) A próbaidő tartama egy évtől két évig terjedhet; a tartamot években és hónapokban kell meghatározni.


(3) A bíróság a 73. § (2) bekezdés esetén javítóintézeti nevelést rendel el vagy büntetést szab ki.



Új BTK (2012. évi C. törvény; hatályos 2013. július 1-től):

[link]


VIII. FEJEZET

AZ INTÉZKEDÉSEK


A próbára bocsátás


65. § (1) A bíróság a vétség, valamint a háromévi szabadságvesztésnél nem súlyosabban büntetendő bűntett miatt a büntetés kiszabását próbaidőre elhalaszthatja, ha alaposan feltehető, hogy a büntetés célja intézkedés alkalmazásával is elérhető.


(2) Nem bocsátható próbára

a) a visszaeső,


b) aki a bűncselekményt bűnszervezetben követte el,


c) aki a szándékos bűncselekményt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélése után, a végrehajtás befejezése előtt követte el, vagy


d) aki a szándékos bűncselekményt a szabadságvesztés felfüggesztésének próbaideje alatt követte el.


(3) A próbaidő tartama egy évtől három évig terjedhet, a tartamot években, vagy években és hónapokban kell meghatározni.


(4) A próbára bocsátott pártfogó felügyelet alá helyezhető. Ha a próbára bocsátott a pártfogó felügyelet magatartási szabályait megszegi, a próbaidő egy alkalommal, legfeljebb egy évvel meghosszabbítható.


66. § (1) A próbára bocsátást meg kell szüntetni, és büntetést kell kiszabni, ha


a) a próbára bocsátottat a próbára bocsátás előtt elkövetett bűncselekmény miatt a próbaidő alatt elítélik,


b) a próbára bocsátottat a próbaidő alatt elkövetett bűncselekmény miatt elítélik, vagy


c) a próbára bocsátott a pártfogó felügyelet magatartási szabályait súlyosan megszegi.


(2) Az (1) bekezdésben meghatározott eseteken kívül a próbaidő elteltével az elkövető büntethetősége megszűnik.


IX. FEJEZET

A BÜNTETÉS KISZABÁSA


A szabadságvesztés végrehajtásának felfüggesztése


85. § (1) A két évet meg nem haladó szabadságvesztés végrehajtása próbaidőre felfüggeszthető, ha - különösen az elkövető személyi körülményeire figyelemmel - alaposan feltehető, hogy a büntetés célja annak végrehajtása nélkül is elérhető.


(2) A próbaidő tartama - ha e törvény eltérően nem rendelkezik - egy évtől öt évig terjedhet, de a kiszabott szabadságvesztésnél rövidebb nem lehet. A próbaidőt években, vagy években és hónapokban kell meghatározni.


XI. FEJEZET

A FIATALKORÚAKRA VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK


A szabadságvesztés


109. § (1) A fiatalkorúra kiszabható szabadságvesztés legrövidebb tartama bármely bűncselekmény esetén egy hónap.


(2) A bűncselekmény elkövetésekor tizenhatodik életévét be nem töltött fiatalkorúra kiszabható szabadságvesztés leghosszabb tartama


a) életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmény elkövetése esetén tíz év,


b) öt évet meghaladó tartamú szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény elkövetése esetén öt év.


(3) A bűncselekmény elkövetésekor tizenhatodik életévét betöltött fiatalkorúra kiszabható szabadságvesztés leghosszabb tartama


a) életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmény elkövetése esetén tizenöt év,


b) tíz évet meghaladó tartamú szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény elkövetése esetén tíz év,


c) öt évet meghaladó tartamú szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény elkövetése esetén öt év.


(4) A büntethetőség elévülése határidejének számításánál és a visszaesőkre vonatkozó rendelkezések szempontjából a (2)-(3) bekezdésben meghatározott időtartamok az irányadóak.


110. § (1) A szabadságvesztés végrehajtási fokozata fiatalkorúak börtöne, ha


a) a fiatalkorút bűntett miatt kétévi vagy ennél hosszabb tartamú szabadságvesztésre ítélik,


b) az egyévi vagy ennél hosszabb tartamú szabadságvesztésre ítélt fiatalkorú visszaeső, vagy


c) az egyévi vagy ennél hosszabb tartamú szabadságvesztésre ítélt fiatalkorút a szándékos bűncselekmény elkövetését megelőző három éven belül szándékos bűncselekmény miatt javítóintézeti nevelésre ítélték.


(2) Az (1) bekezdésben meghatározott eseteken kívül a szabadságvesztés végrehajtási fokozata fiatalkorúak fogháza.


A próbára bocsátás


116. § (1) Fiatalkorúval szemben próbára bocsátásnak bármely bűncselekmény esetén helye van.


(2) A próbaidő tartama egy évtől két évig terjedhet.


(3) A bíróság a 66. § (1) bekezdésében meghatározott esetekben javítóintézeti nevelést rendel el, vagy büntetést szab ki.

2013. júl. 22. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 Jr.FN.19770330 válasza:

A 16 éves unokaöcsém és 16 éves barátnője két másik 17 éves fiúval szemben indult 2012. decemberében eljárás zsarolás miatt.



A két idősebb fiúról akkor derült ki a többség számára, hogy elég "keményen" volt dolguk a rendőrséggel.


A két idősebb fiú az előállításukkor szembeszegültek az intézkedésekkel. Ez szabálysértésnek minősül.

A szabálysértés összegét egyik fiú esetében 25 ezer, a másik fiú esetében 40 ezer forint lett, melyet lényegében közérdekű munkával ledolgozták már.


A zsarolás ügyében az eljárás folyik.

2013. júl. 24. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 Jr.FN.19770330 válasza:

A két idősebb (17 éves) zsaroló által korábban elkövetett bűncselekmény és kiszabott büntetés:


Az egyik esetben: súlyos testi sértés valamint maradandó fogyatékosságot okozó súlyos testi sértés: 2 év 6 hónap fiatalkorúak fogháza, melyet 1 év 10 hónap után Feltételes szabadlábra helyezéssel "szakítottak meg".


A másik fiú esetében: lopásért kapott 1 év 3 hónap végrehajtását 3 évre felfüggesztett fiatalkorúak fogházat kapott.



A második bűncselekmény elkövetése óta az "első fiú" a fennmaradt 8 hónapját tölti, míg a "másik fiú" viszont az 1 év 3 hónapos büntetését tölti, melyet 10 hónap után feltételesre bocsátható.


A kedvezmény az újabb büntetés kiszabásáig megmaradhat-e vagy sem?


/Egyébként a korábbi büntetésekről szinte senki sem tudott. -

2013. júl. 24. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim válasza:

A nagyobbik fiam (most 19 éves), több társával belekeveredett egy súlyos testi sértésbe, rablásba, lopásba. Az egyik barátja még zsarolást elkövetett.



A nagyobbik fiam a súlyos testi sértésben társtettes, a rablásba bűnsegéd, a lopásban részben társtettes (bolti lopás), részben bűnsegéd (dolog elleni erőszak_betörés). Az akkori barátnője (m. 20) mindegyikben társtettes volt, az ő két bátyja (m. 22 és 23) közül az idősebbik volt a felbujtó és társtettesként részt is vett bennük és őt vádolták zsarolással.



Az ügyben jogerős ítélet 2011. novemberi:


A nagyobbik fiam barátnőjének az idősebbik bátyja: A zsarolásért 1 év 2 hónap; súlyos testi sértésre való felbujtásért és abban társtettesként való részvételért: 1 év 4 hónapot; a lopásra való felbujtásért és abban társtettesként való részvételért 2 év 4 hónapot kapott, a rablásra való felbujtásért és abban társtettesként való részvételért 2 év 5 hónapot, ami azt jelenti, hogy összebüntetésként 7 év 3 hónapot kapott melyet fiatalkorúak börtönében kell letöltenie. 5 év 6 hónap elteltével kerülhet feltételesre. Mellékbüntetésként 3 évre eltiltotta a közügyektől.


A nagyobbik fiam barátnőjének az fiatalabbik bátyja: társtettesként elkövetett súlyos testi sértésért 1 év 2 hónapot, társtettesként elkövetett lopásért 2 évet, társtettesként elkövetett rablásért 2 év 3 hónapot kapott, mely összbüntetésként 5 év 5 hónap, melyet fiatalkorúak börtönébe kell letöltenie. Feltételesen szabadlábra helyezhető 4 év 1 hónap után. Mellékbüntetésként 1 év 6 hónapra eltiltották a közügyektől.


A nagyobbik fiam barátnője: társtettesként elkövetett súlyos testi sértésért 1 évet, társtettesként elkövetett lopásért 1 év 8 hónapot, társtettesként elkövetett rablásért 2 évet, mely összbüntetésként 4 év 8 hónap, melyet fiatalkorúak fogházába kell letöltenie, melynek végrehajtását 2 évre felfüggesztette a bíróság. Feltételesen szabadlábra helyezhető 3 év 1 hónap után.


A nagyobbik fiam: bűnsegédként elkövetett súlyos testi sértésért 9 hónapot, részben bűnsegédként elkövetett lopásért 6 hónapot társtettesként elkövetett lopásért 7 hónapot, társtettesként elkövetett rablásért 1 év 8 hónapot, mely összbüntetésként 3 év 6 hónap, melyet fiatalkorúak fogházába kell letöltenie, melynek végrehajtását 3 évre felfüggesztette a bíróság. Feltételesen szabadlábra helyezhető 2 év 4 hónap után.

2013. júl. 26. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!