Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Mi az, hogy listás szavazás?...

Mi az, hogy listás szavazás? Mire jó?

Figyelt kérdés

Nem egészen értem, hogy hogyan is működik a választási rendszer.


Szóval mikor bemegyek 8.-án szavazni, akkor 2 lapot fogok kapni. Az egyiken a körzetemben induló legesélyesebb ellenzéki jelöltre szavazok, viszont akkor mire jó a listás szavazás?


Mert a másik lap meg a listás lesz, akkor ha például a FIDESZ kapja a legtöbb szavazatot, akkor függetlenül attól, hogy hány települést, megyét nyert meg az ellenzék ő marad kormányon?


Viszont ha a "nem listás"-on meg több ellenzéki jelölt győz, akkor a FIDESZ lesz kissebbségben a parlamentben, de ők maradnak kormányon a listás szavazás miatt?


És ha listáson egy ellenzéki párt győz, de a legtöbb körzetez behúzza a Fidesz, akkor az ellenzékből kormányra lépők kevesebben lesznek a parlamentben, mint a fideszes képviselők?


2018. ápr. 3. 17:11
 1/9 anonim ***** válasza:
106 parlamenti helyet(mandátum) egyéni listán szavazol meg, ez ugye az amit írtál, hogy a körzetedben az ellenzékit szavazod meg. Egy körzet = egy mandátum. A "listáson" szavazol a pártokra akiknek a tagjai szavazataránytól függően még megkapnak 93 mandátumot, továbbá a legtöbb szavazatot megszerzett párt alakíthat kormányt.
2018. ápr. 3. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Van 199 képviselő a Parlamentben. Ebből 106 az egy-egy választókerület egyéni képviselője, itt ugye az lesz a képviselő aki az adott választókerületben a legtöbb szavazatot kapja (hogy mennyivel kap több szavazatot, az mindegy). A maradék 96 képviselő pedig a "listás" akire te gondolsz, ott amelyik pár ahány szavazatot kap, azokkal megegyező arányú képviselőt delegál.


---


"például a FIDESZ kapja a legtöbb szavazatot, akkor függetlenül attól, hogy hány települést, megyét nyert meg az ellenzék ő marad kormányon? "


Nem!


Tegyük fel hogy a listás 96 helyből 40 a Fideszé, a 106 egyéni körzetből meg elvisz 50-et. Ilyen helyzetben 90 képviselő lesz csak fideszes a 199-ből, azaz kisebbségbe kerülnek.


Valahogy így érthető?

2018. ápr. 3. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Igen, értem már. Köszi :)
2018. ápr. 3. 17:19
 4/9 anonim ***** válasza:

https://www.youtube.com/watch?v=n8xFaFkfWxU


Itt elmagyarázzák. + Nem emlékszem beenne van e, de vannak töredékszavazatok amik a listáshoz adódnak. (A töredékszavazatok vesztes jelöltek szavazatai és a nyertes jelölt szavazatai amik nem kellettek volna a győzelemhez, szóval számít az is, hogy az első és a második hely között egyéniben mekkora a különbség.)

2018. ápr. 3. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
2# Mondjuk 90 képviselővel még tud kormányt alakítani (mert nem fog az egész ellenzék egy nagy közös koalíciót alakítani), csak kisebbségben kéne kormányoznia.
2018. ápr. 3. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Szóval, akkor tök mindegy, hogy listáson melyik ellenzékire szavazok?
2018. ápr. 3. 17:27
 7/9 anonim ***** válasza:
51%

Nem mindegy kire szavazol, mert annak a pártnak a képviselőjét juttatod be vele a parlamentbe.

Arra a pártra szavazz, akit kormányon szeretnél látni, mert nem tudhatod, hogy rajtad kívl hányan fognak még rá vagy másra szavzni.

2018. ápr. 3. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
47%
Hát én szerintem Jobbik, LMP, vagy Momentum (ha hiszel abban, hogy bejutnak), mert Vona nem fog koalíciót kötni a többivel, és valószínű szükség lesz koalícióra (és a Jobbikra) egy kormányváltáshoz.
2018. ápr. 3. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Ez egy nagyon jó kérdés.

Nem a te hibád, hogy ezeket nem tudod, de legalább nem félsz megkérdezni.


Valakinek csak el kéne magyaráznia a népnek, hogy is működik ez a szavazás. De ezt a munkát nem végezték el azok, akiknek kellett volna.


Természetesen erről is a fidesz tehet :D


Amúgy meg nagy hülyeség ez az egyéni jelölt dolog. Annak az lenne a dolga, hogy a saját körzetét képviselje a parlamanetben.

Ehelyett az összes egyéni jelölt mínusz mondjuk 2 független egy pártnak a tagja és mindig ugyanarra szavaz, mint a pártja.

Sőt még nagyobb vicc az egészben, hogy ha én Pesti vagyok, akkor mehetek Baranyába jelköltnek és képviselhetem Baranyát a parlamanetben. Hát ennek van értelme? :)


Na mindegy, el kell menni szavazni és be kell húzni 2X-et, mert ez élteti a demokráciát. :)

2018. ápr. 4. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!