Ha a szó szerinti jelentésüket nézzük, akkor a konzervativizmus, nacionalizmus és a liberalizmus. Ezek azok az esznék, amelyek az egész világban jók - lennének, de az utolsó kettőt már a XVIII. század végén sem tudták értelmezmi.
Amerikában köztársaság kell, Európa legtöbb országában viszont a monarchizmus/legitimizmus lenne az elfogadható.
Azokat, amik az emberiség természetes életmódjával, a biológiai lényével, alaptermészetével összeférhető.
Pl. családbarát, gyerekbarát, pénz és tőkemozgás helyett emberközpontú.
Vallásban mérsékelt, dogmakerülő.
Társadalmilag a fennálló társadalmi berendezkedést fenntartani kívánó, az embereket nem folyton buzeráló, bemozgató, erőforrásaikat nem feleslegesen pazarló, lekötő, hanem élni és fejlődni hagyó, a teljesítményt példákkal, neveléssel és eszmékkel sarkalló, nem pedig kizsaroló, kizsígerelő, állandó stresszben tartó.
Az emberek magánügyeibe, magánéletébe a lehető legkisebb mértékben beavatkozó. Lassú, de széles fronton stabil, megalapozott társadalmi és technológiai fejlődést támogató, de nem erőszakos módon kikényszerítő.
Ma ennek szinte mindenben az ellenkezőjét látni világszerte, nemcsak itthon...
Csakhogy a "politikai eszme" mindig az adott kor lehetőségei, társadalmi (emberi) viszonyai és az emberek általános szemlélete szerint alakul.
Ha a társadalom többé kevésbé homogén, öntudatos, akkor ott a politikai eszmék is ezt követik. Szélsőséges és torz dolgok akkor jönnek létre, ha a társadalmi egyensúly felborul. Ekkor lehetősége lesz egy szűkebb csoportnak megszerezni a hatalom nagyobbik részét, és ezzel az előnnyel élve azt fokozni fogja (szinte bármely eszemét ki lehet így csavarni. Kommunizmus: a népért, a nép nevében cselekszünk - pedig dehogy. Liberalizmus: a szabadság mindenkié, és mindenkinek joga van élni vele - igen, joga van,csak lehetőség nincs, azt pedig nem kap. Konzervatív jobboldaliság: a világ fejlődéséhez tőke kell, tehát a tőke szabad mozgását biztosítani kell - és ezáltal a tőke rátelepedhet népekre, kormányokra, és átveheti az uralmat, hiszen a pénz az övé. Lásd korrupció. Lehet a többi, kevésbé ismert nézeteket is így kifacsarni.)
Tehát jól látszik: bármely politika eszme lehet nemkívánatos, és lehet elfogadható. A kettő között a választóvonal a társadalom önállóságában, öntudatában keresendő. Konkrétan nálunk a társadalom tetszőlegesen befolyásolható, következésképp itt bármely eszme nevében lehetséges diktatúrát megvalósítani, ugyanis erre hajlamos emberek mindenütt vannak, csak nem mindenütt adnak nekik mozgásteret.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!