Mi az oka annak, hogy a szocializmus mindenhol elromlott, miközben 1965 -ig tökéletesen működött?
Oroszország, ami egy középkorban ragadt feudális harmadik világbeli állam volt, 40 év alatt a szocializmusnak köszönhetően a világ legerősebb nagyhatalmává vált. Oroszország az 50 -es években egy modern ország volt sok helyen majdnem nyugati életszínvonallal, a világban élenjáró iparral és tudományos élettel. Az oroszoknak köszönhetjük például az első atomerőművet.
A cseh ipar az 50 -es években bár elutasította a Marshall tervet, gyorsabban fejlődött mint Nyugat -Németország vagy Japán ipara és be is előzte azokat. A nyugattól a termékek minősége sem maradt el.
Üzbegisztán, Tádzsikisztán, Kirgizisztán és Türkmenisztán a szocializmus előtt Pakisztánra és Afganisztánra hasonlított minden szempontból. A szocializmus első 40 evében ezek az országok majdnem nyugat -közeli szintre fejlődtek(iskolázottság, írástudás, ipar, infrastruktúra, lakások minősége) miközben India, Pakisztán és Afganisztán a harmadik világban maradt.
Az 50 -es és 60 -as években Észak -korea gyorsabban fejlődött dél koreánál és be is előzte azt minden szempontból.
Kérdés, hogy mi történt az 1970 után. Miért esett le a szocialista ipar termékeinek színvonala? Mitől maradtak le a szocialista országok a nyugatiakkal szemben?
Szerintem egy 45(1920 -1965) éven át sikeres rendszerről leegyszerűsítés lenne azt mondani, hogy nem működik.
"Azt kell viszont látni, hogy a szocialista országok jó úton haladtak a nyugat beelőzése felé(gyorsabban fejlődtek), és a sikertelenebb kapitalista országokat pedig lekörözték."
Hiánygazdasággal lekörözni valakit, milyen statisztikákat néztél?
"Oroszország, ami egy középkorban ragadt feudális harmadik világbeli állam volt, 40 év alatt a szocializmusnak köszönhetően a világ legerősebb nagyhatalmává vált. "
Oroszországot klasszikusan a nagy északi háború megnyerése óta tartjuk nagyhatalomnak, magyarán a kommunista időszak előtt 200 évvel is nagyhatalom volt, nem Lenin és haverjai tették azzá.
"Oroszország az 50 -es években egy modern ország volt sok helyen majdnem nyugati életszínvonallal, a világban élenjáró iparral és tudományos élettel. "
Oroszország az 50-es években egy nagyon kemény, elnyomó diktatúrával az élén, a nyugati életszínvonaltól fényévekre volt. Az erőltetett nehézipari fejlesztések mellett minden más elsikkadt, folyamatos hiány volt élelmiszerből és könnyűipari termékekből.
"Az oroszoknak köszönhetjük például az első atomerőművet."
Az első atomerőművet az USA-ban építették. Az, hogy Magyarországon az első atomerőművet a kommunizmus alatt építették, csak szimplán kronológiai okokra vezethető vissza. A technológia akkor volt elterjedőben, amikor itt kommunizmus volt, ennyi. Ha nem kommunizmus lett volna, akkor szerinted nem építenek ilyet?
"A cseh ipar az 50 -es években bár elutasította a Marshall tervet, gyorsabban fejlődött mint Nyugat -Németország vagy Japán ipara és be is előzte azokat. A nyugattól a termékek minősége sem maradt el. "
Csehszlovákia nem az 50-es években utasította el a Marshall segélyt és közelében sem járt, nagyon-nagyon-nagyon távolról sem az említett országok teljesítményéhez, pusztán a méretek miatt is.
"Üzbegisztán, Tádzsikisztán, Kirgizisztán és Türkmenisztán a szocializmus előtt Pakisztánra és Afganisztánra hasonlított minden szempontból."
Lényegében most is... ja, amúgy tudtad, hogy Afganisztánban kommunista diktatúra volt hatalmon, amíg ki nem paterolták őket onnan a 80-as évek végén?
" szocializmus első 40 evében ezek az országok majdnem nyugat -közeli szintre fejlődtek(iskolázottság, írástudás, ipar, infrastruktúra, lakások minősége) miközben India, Pakisztán és Afganisztán a harmadik világban maradt. "
A harmadik világ kifejezés a hidegháborúban független országokat jelöli. Jugoszlávia volt a mozgalom vezetője és nagy szerepet vállalt benne India is. Szóval valóban, harmadik világbeli országok voltak.
"Az 50 -es és 60 -as években Észak -korea gyorsabban fejlődött dél koreánál és be is előzte azt minden szempontból. "
Most is úgy be van előzve Dél-Korea, hogy ihaj-csuhaj.
"Kérdés, hogy mi történt az 1970 után. Miért esett le a szocialista ipar termékeinek színvonala? Mitől maradtak le a szocialista országok a nyugatiakkal szemben? "
Elsősorban a legjelentősebbet az olajár drágulása rúgta a rendszerbe. A pazarló, elmaradt technikával gazdagon felszerelt keleti blokk erre azzal reagált, hogy megpróbálta mesterségesen lenyomni az olaj árát, ami ugye nem ment és szépen eladósodott a nyugati világnak, ahol a drágulásra energiatakarékos megoldásokkal válaszoltak.
A valósában nyugat és kelet sosem volt egyenrangú ellenfele egymásnak. Voltak bizonyos területek, ahol a SZU időlegesen, más területek rovására tartani tudta a lépést az USA-val, de ezt nem lehet hosszú távon játszani.
"Ennek a neo-komcsinak magyarázhatod, úgyis bemeséli magának majd, hogy miért volt jó a kommunizmus mert egy másodpercet nem kellett élnie benne."
Végül is minden rendszerben lehet pozitívumokat találni a többi meg kit érdekel.
'Ennek a neo-komcsinak magyarázhatod, úgyis bemeséli magának majd, hogy miért volt jó a kommunizmus mert egy másodpercet nem kellett élnie benne.'
Úgy aztán qrvára könnyű :D
Nagyon érdekelne, meddig éltetné a komcsi rendszerét, ha tartanék neki egy kiadós techdemót abból, ahogy a kommunisták bántak a nekik nem tetszőkkel.
'Az 50 -es és 60 -as években Észak -korea gyorsabban fejlődött dél koreánál és be is előzte azt minden szempontból.'
Most mégis akkora fejlettségi különbségek vannak köztük, hogy s*ggre ülsz tőle.
'A valósában nyugat és kelet sosem volt egyenrangú ellenfele egymásnak. Voltak bizonyos területek, ahol a SZU időlegesen, más területek rovására tartani tudta a lépést az USA-val, de ezt nem lehet hosszú távon játszani.'
Elsősorban a hadiipar területén alkottak nagyokat, de emögött egy legatyásodott gazdaság állt, amibe végül belebuktak.
A kommunisták azt nem bírták felfogni, a világpiaci folyamatok, a működés annyira bonyolult, hogy azt nem lehet sehogy sem lemodellezni úgy, az örök érvényű legyen.
12: Egyébként meg hazugságokkal próbálsz cáfolni. Észak korea és Csehország ipara tényleg gyorsabban fejlődött Japán, nszk és dél korea iparánál.
Méretéhez képest előzte be Csehorszag egy ideig.
Később, a 60 -as évek végén változott meg a dolog. Onnantól a keleti blokk fejlődése megállt, míg a nyugaté nem.
A Marshall segélyt meg azért írtam, hogy annak ellenére érték el ezt, én is tudom, hogy korábban lett elutasítva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!