Miért gondolja a Jobbik, hogy a 2 kulcsos adórendszer jobb, mint az egykulcsos?
Elolvastam a programjukat. Sok mindenben egyetértek velük, az eü.-i politikájukkal, az energetikai programjukkal nem teljesen, de azzal sincsen nagy gond szerintem, a foglalkoztatási programjuk nekem eléggé szimpatikus (multinál dolgozom, szakértői pozícióban és negyed annyit keresek, mint egy ugyanilyen pozícióban lévő osztrák, pedig ugyanannál a cégcsoportnál dolgozunk :D), nagyon támogatom én is, hogy a bányászok és a vegyipari dolgozók korkedvezményes nyugdíjazásban részesüljenek, a fogyasztóvédelmi tervük is okés... Sok minden jó a programjukban, de ezzel a többkulcsos SZJA-val egyáltalán nem tudok azonosulni.
Mitől lenne igazságos? Az egykulcsosnál is több adót fizet be a munkavállaló, ha többet keres annál, mint aki kevesebbet keres. Egy példa: számoljunk 10%-os SZJA-val (tudom, h most 15%), az egyik keres bruttó 1.000.000,- Ft-ot, a másik pedig bruttó 120.000,- Ft-ot. Az egyik a jövedelme után 100.000,- Ft, a másik pedig 12.000,- Ft SZJA-t fizet be a jövedelme után. Tudomásom szerint a 100.000,- Ft még mindig több, mint 12.000,- Ft. Arányosan mindenki ugyanannyit fizet, ergo mindenki ugyanakkora terhet visel a megszerzett jövedelme után, számszakilag így nyilván többet tud befizetni a jövedelméből az, aki többet keres.
Miért jó az, hogy aki többet keres pl. bruttó 300.000,- Ft-nál, annak arányosan is emelt SZJA-t kell befizetni, mint aki kevesebbet? Ez olyan, minthogyha büntetni kellene azokat, akiknek többet keresnek. Ez számomra eléggé kommunista felfogás. Nem az lenne a cél, hogy minél több pénzt hagyjanak az emberek zsebében, ezáltal fogyasztásra sarkallja az embereket és több ÁFA-t tudjanak befizetni az államnak? Továbbá ez valahol gátolja szerintem a fejlődésre való törekvést is. Tegyük fel, van egy állami cégnél egy szakmai munkavállaló, aki keres bruttó 290.000,- Ft-ot, a Jobbik programja szerint ezután kb. 12-13% SZJA-t kellene befizetni. Előléptetnék csoportvezető-helyettesnek, mert látják a potenciált az adott munkavállalóban. Az állami cég bérezési politikája alapján ilyen előléptetésnél 20%-kal kellene növelni a jövedelmét, vagyis ha elfogadja az ajánlatot, bruttó 328.000,- Ft lenne a továbbiakban a munkabére. Igen ám, de ezután a Jobbik programja alapján TÖBB, mint 16% SZJA-t kellene befizetni, ami akár rosszabb esetben lehet 20% is! Vagyis 65.600,- Ft SZJA-t kellene befizetnie! Az előző munkabére után pedig 34.800-37.700,- Ft-ot kellene befizetni. Nagyobb feladatok, nagyobb felelősség. Bárhogy is számolom, ezzel az adópolitikával a munkavállaló fizetése csak minimálisan lenne magasabb az előzőnél úgy, hogy a felelőssége a fizetéséhez képest aránytalanul nőne, ez így nem igazán sarkallná az embereket fejlődésre, hogy tanuljanak meg minél nagyobb felelősséget vállalni a munka területén, hiszen az élet más területén egy idő után úgyis hatalmas felelősséget kell vállalni, ergo a szamárlétrán való feljebb jutás valahol a személyiség fejlődést segíti elő (egy normális világban :D). Én ezt az adópolitikát hibásnak találom.
Kérlek, győzzetek meg arról, hogy miért is jó a többkulcsos, sávos SZJA!
Előbb nézz utána a progresszív adózásnak, aztán majd beszélünk róla, mert ez:
"Igen ám, de ezután a Jobbik programja alapján TÖBB, mint 16% SZJA-t kellene befizetni, ami akár rosszabb esetben lehet 20% is!"
nem így nézne ki. A sávhatárok nem úgy működnek, hogy (a te példád esetében) 299 999 forintból 10%-ot, 300 001 forintból pedig már 13%-ot (az egészból). Nem keresnél kevesebbet, csak azért, mert átlépted a sávhatárt.
Elég ránézni Európára, hogy mely országokban van progresszív adórendszer és mely országokban egykulcsos.
Aki ezek után se tudja leszűrni hogy melyik jobb, az hülye.
(a nyugati országokban kivétel nélkül prog. adórendszer van, a keleti nyomor országobkan népirtó egykulcsos flat rate baromság)
Én sem vagyok egy nagy szociáldemokrata, úgyhogy nem foglak meggyőzni, mivel én sem vagyok meggyőződve...
Viszont különböző embereknek különböző érdekei vannak. Neked lehet hogy az egykulcsos adó kedvez jobban, valakinek pedig a többkulcsos. Más csoportokat szólít meg a két program...
#1: Érthető ennek a mechanikája, de egy csomó érv szól a progresszív adózás ellen: a brain drain jelenség pl., növeli az adócsalás potenciálját, rontja a munkavállalási morált, a gazdagabbakat ilyen adópolitika mellett inkább a megtakarításra ösztönzi az állam, mint a fogyasztásra, így pl. kevesebb ÁFA folyhat be az állam részére. Igaz, az alacsonyabb keresetűeket sarkallhatja a fogyasztásra, de szerintem ez nem kompenzálja kellőképpen a gazdagabb emberek beruházási kedvének csökkenését.
#2: a Jobbik folyamatosan a br. 300.000,- Ft-ot említik mezsgyeként.
#3: lehet, hogy neked új, de pl. Írország tervezi a flat tax rendszer alkalmazását. Tudomásom szerint ott nem a posztkommunista őstulkok vezetik az országot.
"Ez olyan, minthogyha büntetni kellene azokat, akiknek többet keresnek."
A logikád szerint, akkor a családi adókedvezmény pedig a családtalanok hátrányos megkülönböztetése? Ez olyan, mintha büntetnénk azokat, akik egyszerűen nem voltak szerencsések párválasztásnál, vagy egyéb helyzetekben.
De ez csak egy kis szösszenet volt tőlem, bocsi.
Alapvetően egy ország akarata az, hogy mindenki egyenlően jól éljen, és ehhez próbálják megtalálni a legjobb módszereket, de másban látják az egyenlőség mibenlétét.
Az egykulcsos adó az pénzarányokban tesz egyenlőséget, ami a maga módján tényleg igazságos, ezzel ellentétben a többkulcsos adó a (hogy mondjam másképp) közérzetben tesz egyenlőséget. Mert tagadhatatlan tény, hogy egy milliomosnak töredék annyi lelki terhe van a -16% miatt, mint annak, aki az életben maradásra játszik a kevés béréből. A gazdagok jóval többet tudnak nélkülözni. Azt is mondhatjuk, hogy a nélkülözésben próbál a progresszív adózás egyenlőséget tenni. (és igen, ez csak úgy működik, ha a gazdagok szolidaritással állnak hozzá a dologhoz, máskülönben a középosztály nyakába varrják az adóterheket)
De a gazdasági része a dolognak még csak most jön:
Azért szeretik a többkulcsos megoldást, mert nagy adóbevételek is teremthetők vele.
Mondtad a fogyasztást. Felvázolok egy sarkított példát, nem kell komolyan venni, csak szemléltetés. Képzeljünk el egy 100 fős társadalmat, miképp szalámit vesznek:
(Egykulcsos adó mellett, ami szűkíti a középosztály)
10 gazdag vásárol 2200Ft értékben szalámit; bevétel (ÁFA) = 4.700Ft
90 szegény 700Ft értékben = 13.400Ft
ösz. bevételünk: kb. 18.000Ft
(Többkulcsos adó mellett, ami segíti a középosztályt)
5 gazdag 2200Ft értékben = 2400
90 középosztálybeli 1500Ft értékben = 28.700Ft
5 szegény 700Ft értékben = 800Ft
ösz. bevétel: kb. 31.800Ft
Tényleg ne vedd komolyan a példát, az elsőnél még csak középosztály sincs. Most csak 2 ellentétet hasonlítottam össze, de szerintem tudod mire akartam kilyukadni vele, ha megnézed a számokat. Egy társadalomnak széles középosztályra van szüksége, hogy stabil adóbevételhez jusson + ott van még a közhangulat.
De ne legyünk részrehajlóak, a progresszív adózásnak is vannak árnyoldalai. Különböző adócsalásoknak adhat utat (bár az egykulcsos is, csak másmilyennek), ha nem tartatják be jól, akkor pont a középosztály szívja meg, és ott van az a veszélye is, hogy a gazdagok, azaz a tőkések kevesebbet fognak befektetni, ami mindennek az alapját adja.
Az igazán érdekes az, hogy ami egy adórendszernek elméleti hátránya lehet, az az előnye is lehet egyszerre. Érdekes paradoxon, maradok a befektetéseknél:
Erősen megadóztatjuk a gazdagokat -> kevesebbet fektetnek be, DE
Az átlag ember több pénzt spórol meg -> nő a fogyasztása (mert most már van miből)
+ 1 kitétel: Az átlag ember nem gazdag lett, azaz még mindig valószínűbb, hogy jövedelmét magyar területen, magyar termékekre fogja költeni, mint az a gazdag aki külföldről rendel és külföldön nyaral, akár tartózkodik sok ideig
Végső soron az egyik tényező ösztönzi, a másik lebeszéli a befektetőt. És itt van a progresszív adóztatás legfontosabb pontja is, mert meg kell találnia azt az utat, ami több előnnyel jár, mint hátránnyal. Nyugaton egyelőre jól működik ez a rendszer, de az is igaz, hogy egy biztosabb hátterük alapból volt hozzá.
Közben látom írtál kérdező!
Annyival zárnám az előbbi írásomat, hogy se nem lebeszélni, se nem megerősíteni nem akartalak. Arra próbáltam kilyukadni, hogy nem fekete-fehér dolgokról beszélünk, mivel a gazdaság és kereskedelem szinte önálló életet él, kicsit mindig kiszámíthatatlan. A stagfláció létezésén is kicsit meglepődtek régen.
Szlovákiában is megbukott az egykulcsos adó,mert a szegényebbek nem tudnak fogyasztani.
Igazság?
Miért,szerinted az igazságos,hogy valaki ugyanannyit dolgozik,de 20-30szor annyit keres,mint a másik?
És akkor még adjunk nekik adókedvezményt is?
" lehet, hogy neked új, de pl. Írország tervezi a flat tax rendszer alkalmazását. Tudomásom szerint ott nem a posztkommunista őstulkok vezetik az országot."
tervezi.
Egyéb? Más országot tudsz mondani?
1 példa nem túl sok, ráadásul csak terv...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!