Egy ilyen gazdaságpolitika jó lenne?
Az egyik probléma a mai magyarországgal, hogy rengeteg az állam által eltartott munkanélküli. Itt nem csak a statisztikákban szereplőkre gondolok. Ott vannak még a közmunkások, a stadionokat építő cégek dolgozói és az önkormányzatoknál dolgozók is. Szerintem ezek az emberek valójában munkanélküliek, mivel egy olyan munkát végeznek az adófizetők pénzéből, amire a piacnak és a többi embernek nincsen igénye. Lényegében kapun belüli munkanélküliségről van szó.
Szerintem ahelyett, hogy lényegében eltartjuk őket, inkább rá kéne kényszeríteni a munkanélkülieket arra, hogy maguk termeljék meg a számukra szükséges dolgokat.
Én ezt egy második gazdaság felállításával valósítanám meg. Ennek lényege, hogy a jelenlegi piacgazdaság mellet létrehozna az állam egy szükséglet alapú ipart is, melyben a munkanélküliek mindent megtermelnének önmaguknak. A kérdés az, hogy ki fizetne a második gazdaságban termelt nagyon rossz minőségű és drágán előállított cikkekért.
A válasz: Bevezetnének a jelenlegi pénz mellet egy forinttól különböző valutát is, és a második gazdaságban dolgozóknak ezt adnák. Ebből a pénzből aztán kizárólag második gazdaságban gyártott termékeket lehetne venni államilag meghatározott áron.
A koncepció várható eredményei:
1. A munkanélküliként regisztrált második gazdaságban dolgozók ingyen megtermelnének maguknak mindent, amire szükségük lehet. Az államnak csak minimálisan kellene támogatni őket(olyan termékekkel amiket itthon nem lehet előállítani). Gyakorlatilag az adófizetőknek nem kellene fizetniük az állami segélyezésért. Ugyanakkor a munkanélküliek a rájuk kényszerített drága és rosszminőségű termékek miatt állandóan azon lennének, hogy vagy ők, vagy legalább a gyerekük már ne legyen munkanélküli. Ezt fokozandó, számukra a luxuscikkek különösen korlátozva lennének.
2. A munkanélküliek önellátása miatt az első gazdaságban jelentősen csökkenteni lehetne az adóterheket és valódi, versenyképes munkahelyeket teremtő liberális gazdaságpolitikát lehetne folytatni. Meg lehetne szüntetni az állami nyugdíjpénztárat, az állami egészségügyet, meg egy rakás olyan dolgot ami jelenleg a piacon dolgozókat terheli(a második gazdaságban dolgozók számára ezek továbbra is működnének).
3. Az állam végre a szociális háló fentartása helyett( az fenntartja önmagát) ráálhatna az oktatás drasztikus fejlesztésére(az maradna ingyenes). A második gazdaság egyrészt a szegényeket is az oktatás igénybevételére ösztönözné, mivel ők éreznék, hogy az első gazdaságban normális minőségű termékeket kaphatnának, másrészt a tanuló mérnökök számára szakmai tapasztalatot, a kutatóknak tesztkörnyezetet biztosítana.
4. A szégénybűnözés drasztikusan csökkenne, a vidéki falvak újra lakhatóvá vállnának, a közbiztonságra sem kellene annyit költeni.
5. A második gazdaság az első gazdaságban is új lehetőségeket adna. Lehetővé válna például az az olcsó dolgoztatás, ami Indiában is van. Ezt úgy értem, hogy Pl.: Valaki dolgozik naponta 8 órát a második gazdaságban. Ez elég lenne neki, azonban kéne pénz jó minőségű sörre. Emiatt + 2 órát ledolgozik a multiknak havi 1000 forint első gazdaságban is használható pénzért. A koncepció a gazdáknak is jó lenne. Ha az időjárási viszontagságok miatt valamelyik évben nem versenyképes a termésük, az állam átveszi második valutáért. Az is lehetséges lenne, hogy valamelyik gyár átáljon első gazdaságbeli termelésre ha sikerül versenyképes terméket előállítania. Ekkor(fontos) az ott dolgozó munkások is forintot kaphatnának. -Tehát a szocializmussal ellentétbe tényleg megérné rendesen termelni.
A második gazdaság ötlete a kezdeti nehézségek után kiterjeszthető lenne más országok területére is(lehet, hogy csak így megvalósítható) Így egy jól működő, országokon átívelő szociális hálót alkothatna. A jövőben a koncepció szerintem jó válasz lehetne az automatizálás következtében eltünő munkahelyekre és lehetőséget biztosítana a feltétel nélküli alapjövedelem bevezetésére is(az második valutában kapnák).
Nagyon fontos, hogy a koncepció célja nem a komcsi tervgazdaság bevezetése, hanem egy jól működő első gazdaság nyugati életszínvonallal. A második gazdaságban dolgozók munkanélküliként szerepelnének a statisztikákban és az állam az első gazdaságan való elhelyezésükre törekedne.
Azért írtam, hogy érthetőbb legyen. A munkanélküliek nem a mi pénzünkből vásárolnak, hanem a második megtermelik maguknak a szükséges dolgokat. Ez legegyszerűbb esetben, ami nem működne, úgy nézne ki, hogy hazamegy és otthon termel. Ehelyett történne az, hogy összeállna 100 000 munkanélküli és elkezdenének egymásnak termelni a régi bezárt gyárakban. Ez így már működik, hiszen mindenki azt csinálja, amihez ért.
Az egymásnak termelés valójában inkább úgy menne, hogy ahelyett, hogy a munkanélküliek simán elcserélik a termékeiket egymás közt, inkább pénzért az államnak adják, akitől más munkanélküli megveheti.
A lényeg, hogy nem 1 ember hazamegy és megtermeli, hanem rengeteg ember elmegy a gyárakba és egymásnak termel.
ha olyan egyszerű lenne a bezárt gyárak újranyitása, akkor mégis miért nem tette meg idáig senki?
milyen gyárakra gondolsz egyáltalán, amit csak úgy csettintéssel újra lehetne indítani, és szükség is lenne rá?
aztán ugye ezek a semmire se jó emberek, akiket egy "második gazdaságba" szeretnél taszítani, mégis mi alapján kerülnének akkor még +2 órára az első gazdaságba dolgozni? ha dolgozhat az elsőben, mégis minek gürizne 8 órát a másodikban?
Vagyis egy rabszolga alapú társadalmat akarsz létrehozni. Mert ez az. Ahol annyi pénzt kapsz, hogy nem halsz éhen, azt modernkori rabszolgaságnak nevezik.
Amúgy adótörvények változtatásával kb. 1-2 év alatt rendbe lehetne tenni a gazdaságot, 13-14 évvel ezelőtti szintre vissza lehetne állni, amikor még jó volt. Csak ez nem érdeke senkinek fent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!