Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Hogyan es mikell ahhoz hogy...

Hogyan es mikell ahhoz hogy valaki kepviselo vagy polgarmester legyen kell ehhez valami vegzedseg is?

Figyelt kérdés

2013. jún. 4. 21:04
1 2 3 4
 11/35 A kérdező kommentje:
Nézd azért nem kell ilyen komolyan venni eszt a dolgot,persze ertem a hozászolásodat,ami azt érteti velem,hogy tudatlan vagyok,és erre ezek szerint téged a rosz helyesirásom ösztönözött!Amugy a gépemben nemvolt magyar nyelvü bilentyüzet,ezért használom az 'á' betü helyet az 'a'betüt!Persze igaz,hogy nem valami szuper az irásom,és itt nem tudom magam teljesen ki fejezni ugy mint szemtöl-szemben!...
2013. jún. 5. 19:13
 12/35 Cheeka válasza:
Csak hazudozni kell, de azt mindig.
2013. jún. 6. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 anonim ***** válasza:
100%

"hozászolásodat"

"rosz"


"Amugy a gépemben nemvolt magyar nyelvü bilentyüzet"


Mint ahogyan dupla z es sz sem volt.


"ki fejezni"

"szemtöl-szemben"


Ne is szamits arra, hogy ilyen helyesirassal barki komolyan fog venni, ez olyan, mintha azt irtad volna, hogy 1+1=3.

2013. jún. 6. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 A kérdező kommentje:
hat ja meg van miit tanulnom!
2013. jún. 6. 10:47
 15/35 anonim válasza:
0%
Gyűűlöletet!! még többet!! nem kell más ennek a 13 éves srácnak, csak hogy szarrá oltsátok!
2013. jún. 7. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 anonim válasza:
Szerintem ez S.P. :D
2013. jún. 7. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 anonim ***** válasza:

"Vagyis a helyes iras!"

Azt akartad mondani, hogy helyesírás, ugye?

2013. jún. 7. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim ***** válasza:
hat elemi, + fityi tagság.
2013. jún. 8. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 A kérdező kommentje:
Ez mit jelent?
2013. jún. 8. 19:56
 20/35 anonim ***** válasza:

Nem írtad meg, hogy hol, és milyen képviselőségre gondoltál. Magyarországon? Ha igen, országon belül hol? Országgyűlési, fővárosi közgyűlési, megyei közgyűlési, helyi önkormányzati, nemzetiségi, európai parlamenti képviselőségre gondoltál?

Pl. polgármesternél és önkormányzati képviselőnél lakosságszámtól függően eltérő az eljárás és az értékelés is.

Ennyifélét sok lenne leírni.


Általánosságban az írható, hogy 3 szintet kell elérni. A leírásom leegyszerűsített megfogalmazásokat és eseteket tartalmaz.


1.) Személyi feltételek.

Nagykorúság mellett országgyűlési képviselőség esetén kötelező a magyar állampolgárság megléte; a többinél magyarországi lakhellyel rendelkező EU-s állampolgár; illetve menekültként, bevándoroltként vagy letelepedettként elismert személy is választható.

Nem jelölhető, választható az a személy, akit bíróság kizárt a választójogból.


2.) A szavazólapra kerüléshez jelöltté kell válni.

2.a.) El lehet érni egyéni jelöltként. Például országgyűlési képviselőség esetén 500 választásra jogosult személy ajánlása kell, amit ajánlóíven, a választás napja előtt, adott időszakban kell összegyűjteni és a helyi választóbizottsággal érvényesíttetni. Például helyi önkormányzati képviselőnél lakosságszám függő ajánlás kell.

2.b.) Adott képviselőségeknél lehet pártlistán szerepelve is jelöltté válni.


3.) Meg kell, hogy válasszanak.

3.a.) Egyéni jelöltként az győz, aki a választókerületben a legtöbb érvényes szavazatot kapja.

3.b) Listáról az kerül megválasztásra, aki a listával szerzett helyek egyikén van jelölve. (Pl. ha a pártlista alapján 23 képviselő helyet érnek a szavazatok, akkor az első 23 helyezett lett megválasztva. Visszalépések miatt előbbre lehet sorolódni.)


Ez tehát nagyon leegyszerűsített ismertető. Az alaptörvény, a választójogi törvény, a végrehajtási rendeletek az interneten hozzáférhetők.

Pl. [link] XXIII. Cikk, vagy [link]

Lehet, hogy bonyolult a megértésük, de polgármesterként, képviselőként akár bonyolultabb és sokkal szerteágazóbb témakörben is időben kell tájékozódni és kihasználni a lehetőséget; például pályázatokon.


Jogilag tehát nincs előírás például képzettségre. Arra van szükség, hogy megfelelő számban javasoljanak, vagy párt hasznosnak ítélje a megválasztásod; aztán kellően támogassanak a szavazatukkal. Vagyis úgy ítéljék meg az emberek, hogy te többet tehetsz és teszel is értük, mint a vetélytársaid.


Ha komolyan érdekel ez a téma, akkor legegyszerűbb az ismerkedés e feladatok ellátásával, ha tanulmányozod a helyi rendeleteket.

Ha találsz erre hajlandó felnőttet, akkor kíséretével ellátogatsz például közmeghallgatásra, lakossági fórumokra.

Így ellátogathatsz a helyi önkormányzati ülésekre is (ha elfogadják, akkor felnőtt kísérete nélkül is), hiszen az önkormányzati (képviselő testületi illetve bizottsági) ülések – fő szabály szerint – nyilvánosak. Persze kizárólag csak figyelni, hallgatni lehetsz ott te is, és esetleges kísérőd is. Az is lehet, hogy nem járulnak hozzá, hiszen, ha félreértésből, vagy bármi másért, hamis tényeket hozol nyilvánosságra, akkor kiskorúként jogilag nem vonhatnak felelősségre, nem tudsz helytállni magadért. Mert a nyilvános testületi ülésen elhangzott felszólalások, nyilatkozatok és személyes megnyilvánulások közérdekű adatokká válnak, azaz a továbbiakban szabadon idézhetők. A nyilvános üléseken történtekről a képviselők hozzájárulása nélkül is készíthető hang- és képfelvétel. Közérdekű (vagyis kikérhető) adatnak mi¬nő¬sül a nyílt ülésen hozott, név szerinti szavazását rögzítő számítógépes lista is.

Ha olyan helyen laksz,ahol helyi TV közvetíti ezeket az üléseket, akkor el sem kell menni, hogy láthasd, hallhasd mi történik ott.

2013. jún. 8. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!