Miért ragaszkodik az emberiség a jóléti államokhoz a tisztán kapitalista, a gazdaságból teljesen kivonult állam koncepciójával szemben?
Kérdésem lényege, hogy miért nem szerveződött egy ország sem igazából úgy, hogy csak a tényleg elkerülhetetlenül közös ügyekre (közvilágítás, útépítés) szed adót, minden mást (pl. nemzeti légitársaság, vasút, energia) pedig hagy a vállakozásokra? Miért ragaszkodunk közszolgáltatásokhoz ha miatta a fizetés nagyobb részét veszi el az állam (attól is, aki amúgy nem veszi igénybe ezeket a szolg.-kat)?
Az USA majdnem ilyen volt, de ma már ott is van pl. Amtrak állami vasút.
A "tiszta kapitalizmus" ugyanolyan utópia, mint a szocializmus.
A kapitalizmus egy olyan rendszer, ahol szabad a munkaerő, a domináns koordinációs rendszer a piac, a termelési tényezők piaci forgalomban vannak, és a magántulajdon (vagy más kizárólagos tulajdon) domináns.
A történelmi tapasztalat megmutatta, hogy egy ilyen intézményrendszert csak állandó állami beavatkozással lehet úgy-ahogy működtetni. Csak úgy magától nem alakul ki és nem is marad fenn.
"Kérdésem lényege, hogy miért nem szerveződött egy ország sem igazából úgy, hogy csak a tényleg elkerülhetetlenül közös ügyekre (közvilágítás, útépítés) szed adót, minden mást (pl. nemzeti légitársaság, vasút, energia) pedig hagy a vállakozásokra?"
Hatékonysági okokból.
"Az USA majdnem ilyen volt"
A 19. században minden állam kevesebb feladatot vállalt, mint ma. Ez nem attól függ, hogy USA-e vagy sem. Az USA közkiadásai egyébként ma kb. szlovák szinten vannak, és van ott minden, ami szem-szájnak ingere: állami autópálya-építés, állami nyugdíj, állami egészségbiztosítás és sok minden más.
Csak a kéttucat magyar neokonzervatív képzeli azt, hogy az USA egy "be nem avatkozó" állam.
Pontosan azért van vállság mert eltúlozták a deregulációt!
Ez óhatatlan oda vezet hogy a tőke felülkerekedett a munkaerőn jelentős mértékben."a maga gazdasági hatásaival" A nagytőke kiválltságokat korrumpált ki a politikától és a saját érdekeitre hangolta a gazdaságot.
Nem elég bizonyíték arra hogy nem jó, ami most van?
Azért azt nem árt tudni, hogy az USÁ-ban pl. az emberek 80 %-ának nincs társadalombiztosítása, mert magánkézben vannak, és az megfizethetetlenül drága.
Számomra a jóléti állam fogalma nem azt jelenti, amit neked. Tehát az állam gondoskodik a betegekről, árvákról, munkaképtelenekről, munkanélküliekről, stb. Hát, ezt valóban túlzásba vitték nálunk. Annyira gondoskodtak mindenkiről, hogy ebbe rokkant bele az állam. Sokkal előbb el kellett volna venni a korkedvezményes nyugdíjat, a segélyeket, a 3 év GYES-t (ezt most visszahozták), stb, stb. Ugyanakkor persze szedjenek kevesebb járulékot, adót, hogy az emberek tudjanak félretenni pénzt, ha szükség lenne rá. Most ugyebár mondogatják, hogy a lakosság 85 %-a nem tesz semmit félre. De miből?
A többiben is igazad van, nem értem, hogy miért tömi a vasutat pl. az állam, amikor veszteséges? Az én adómból, amikor soha nem is használom?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!