Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Más is támogatna egy ilyen...

Más is támogatna egy ilyen választási rendszert?

Figyelt kérdés

Én alapvetően az arányos választási rendszer híve vagyok összességében, de azon belül is szívesen alkalmaznék egy olyan módszert, ahol a választók egy bizonyos számú (5-7 között lenne szerintem a legideálisabb) pontot oszthatnának ki a pártlisták között. A pártlisták pontjai összeadásra kerülnének és a kapott pontjaik arányában részesednének mandátumban a pártok. Természetesen itt is lenne bejutási küszöb.

Szerintem így lenne esélye bejutni olyan pártoknak, akiket pl. alapvetően kevesen támogatnának, ha csak egy szavazata lenne mindenkimek, mert pl. rezeg a léc a bejutáshoz, de így, hogy más, nagyobb pártoknak is adhatnának mellette pontokat taktikai okokból, így nem veszne el teljesen a szavazatuk, így a kisebb pártra is rááldoznának néhányat, akit amúgy szívük szerint támogatnának, így lehet, hogy pont be tud jutni az a kis párt is. Emellett az emberek ki tudnák fejezni, ha támogatnak ugyan egy pártot, de nem teljesen elégedettek vele/ vannak kételyeik, így szimbolikusam 1-2 pontot más pártra is tudnának adni.

A hátránya az lenne egy ilyen rendszernek, hogy számolni és egyáltalán szavazni is hosszabb idő lenne. Kezdetben sokan talán nem értenék, mi a „feladat".


Amúgy ha van ennek valamilyen neve, azt nem tudom. Nem tudok arról, hogy lenne ország, ahol ezt nagyban alkalmazzák. Ha igen, akkor világosítsatok fel.



jan. 21. 14:39
1 2 3
 21/22 anonim ***** válasza:

"a lakosság többsége vagy legalábbis egy jelentős része soha nem jut érdemi képviselethez"


Franciaországban a Nemzeti tömörülés 1986 óta folyamatosan 9,6% fölött kap, legutóbb már a választok 33,2%-a támogatta őket mégse voltak még sose kormányon. (sőt mondok durvábbat még kölcsönt se kapnak kampányláshoz otthon, mert valahogy egy francia bank se hiszi, hogy elérik a 1%-ot(lehet 3-at) ami után az államkassza fedezné a kampányköltéseiket)

Németországban az AFD van hasonló helyzetben, ami lehet nem olyan régi de hiába van sok képviselője még sincs esélye kormányra kerülni.


Itthon arányos választások esetén:

2002-ben az MSZP 42,5%-ot kapott, az SZDSZ 5,57%-ot (igazából 53,6%-a lett volna a képviselői helyeknek, mert 11% olyan pártra szavazott aki nem jutott be)

2006-ban az MSZP 43,2%-ot kapott, az SZDSZ 6,5%-ot (igazából 51,3%-a lett volna a képviselői helyeknek, mert 3% olyan pártra szavazott aki nem jutott be )

2010-ben a Fidesz 52%-ot kapott, szóval magában kormányozott volna.

2014-ben a Fidesz 44,9%-ot kapott (igazából 46,7%-a lett volna a képviselői helyeknek, mert 4% olyan pártra szavazott aki nem jutott be) Jó eséllyel lett volna egy Fidesz-Jobbik kormány.(kétharmaddal)

2018-ban a Fidesz 49,27%-ot kapott (képviselői helyekben 53% lett volna, mert 7,5% olyan pártokra szavazott akik nem jutottak be)

2022-ben a Fidesz 54%-ot kapott.


Nem mondom, hogy tuti ugyanezek az eredmények lettek volna akkor is ha végig arányos a rendszer de akár lehettek volna és ezek szerint egy arányos rendszerben is 1 kivétellel ugyanazok az emberek lettek volna képviselve az elmúlt 24 évben, mint így hogy aránytalan a rendszer. (2002-2010 között is aránytalan volt, akkor kb. 55%-a volt listás képviselő és a többi egyéni, után meg 45%-ra ment le a listáról bejutók száma)

jan. 21. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/22 A kérdező kommentje:
Oké, de nem lett volna 2/3 ad a fidesznek. Az se biztos, hogy a jobbik összefogott volna vele akkor, vagy hogy az a koalíció kitartott volna. Oké hogy az AFD nem jut kormányra, de ha a lakosság nagy része az AFD-t elítélő pártokra szavaz, akkor ez nem is lenne jogos. Ellenben ha ott aránytalan rendszer lenne, akkor előfordulhatna, ha nem is most, de később, ha tovább erősödik az AFD, hogy minden körzetben 30-40%-al győz, és kormányra kerülne, miközben a szavazók többsége továbbra is elutasítaná. (Nem hinném, hogy ott valaha 50% fölött lesznek.) Nem feltétlenül az a bajom amúgy, hogy nem kerülhet minden 5%-os párt kormányra egy húszpárti koalícióban, hanem az, hogy ezeknek a kisebb pártoknak nem lesz meg a kb. 5%-nyi képviselője akár ellenzékben akár kormányon jó eséllyel egy nem arányos rendszerben.
jan. 21. 18:55
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!