Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » A történelem vége? Fukuyama...

A történelem vége? Fukuyama liberális demokrácia, Piketty szocialista rendszerek versenye

Figyelt kérdés

Úgy tűnik a liberális demokrácia után is van "jövő". (Kinek hogy...)

Milyen lesz?


okt. 12. 15:26
1 2 3 4
 31/38 anonim ***** válasza:
Éppen ezen az alapon sem lehet szocializmus a feudalizmus. Az uralkodó is lophat, mivel egy uralkodót is korlátozhatnak törvények - lásd Magna Charta, Aranybulla stb -, így az uralkodó is sérthet törvényt lopással. Az államelnök is sérthet államtitkot, mert az államtitok nem az övé. Az államelnököt az állam menedzselésére választják, nem birtokolja az államot (szerencsés esetben), hanem csak irányítja.
okt. 12. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/38 Sindelar ***** válasza:

"Éppen ezen az alapon sem lehet szocializmus a feudalizmus; az állami tulajdon még nem jelent társadalmi tulajdont, ha azt nem a társadalom ellenőrzi, hanem egy klikk"


Pontos

okt. 12. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/38 anonim ***** válasza:

A kérdéshez fűzött kommentárhoz annyit tennék hozzá, hogy demokrácia nincs. Ugyanolyan hagymázas elmélkedés, mint a "szabadság-egyenlőség-testvériség" vagy az úgynevezett "elméleti szocializmus". Apuka pénzéből egyetemen nyaralgató tacskók szoktak ilyeneken elmélkedni, egymás fingját szagolgatva. Krónikus esetben ezek az eltévelyedett hülyék professzori állást szereznek az egyetemen, és terjesztik tovább a baromságaikat.


A társadalom, amióta létezett, csak a tekintély és az erő nyelvét ismeri, mind makro- mind mikroszinten. Az egyénnek ugyan lehet, van erkölcsi iránytűje, ez azonban korántsem magától értetődő. Ahogy egy másik kérdésben fejtegette valaki, a "benti cicákat" nem szabad csak úgy kiengedni, mert fogalmuk sincs, milyen a kinti világ, hogy elütheti őket az autó, megmérgezhetik őket, széttépheti őket egy kutya. Ezek a búra alatt nevelkedett kis okostojások is pont ilyenek, akik szocializmusról és más magasztos elvekről agyalognak. Rendben, agyalogjanak, de vagy tessék őket rendesen bezárni, vagy tessék elfogadni, hogy el lesznek gázolva, és senkit sem érdekel.

okt. 12. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/38 anonim ***** válasza:
#32: Az "állami tulajdon" egy olyan fából vaskarika találmány, ami a köztulajdont kivonja a köz irányítása alól. Ami mindenkié, az senkié. Az állam pedig kijelöl a kezelésére bizonyos személyeket - és ez bizony egy klikk lesz, ha a feje tetejére áll is Lenin és Leroux. Ha jobban belegondolsz, a "társadalmi tulajdon" értelmezhetetlen fogalom. Hiszen feltétlenül állami tulajdonnak kell lennie, az pedig a fenti módon működik.
okt. 12. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/38 A kérdező kommentje:

A társadalom, amióta létezett, csak a tekintély és az erő nyelvét ismeri


Ez olyan fasisztoid.

okt. 12. 17:52
 36/38 anonim ***** válasza:
Nem feltétlenül állami tulajdon a társadalmi tulajdon, lásd a közterületeket. A társadalmi tulajdon ellenőrzésére meg egyre szélesebb lehetőségeket nyújt a technológia, az open government, az e-demokrácia olyan területek, amik egyre inkább lehetőséget adhatnak a jövőben az ellenőrzésre.
okt. 12. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/38 Sindelar ***** válasza:

#36 És ezek a dolgok már ma is bontogatják a szárnyaikat. A közösségi költségvetést is említették, az is már egy létező dolog, és továbbfejleszthető a kormányzatok minél szélesebb ellenőrzésére. Ezek nem valamiféle ködös, elvont fogalmak, ezek hús-vér, létező, gyakorlatias dolgok. Amiket pont azok az emberek találtak ki, akik nem bent ücsörögtek, hanem reagáltak a világ problémáira.


Hogy létezik-e jövő a liberális demokrácia után? Persze. A demokrácia egyre közvetlenebbé válhat, sok helyen válik is már most. Van sokféle szocialista lehetőség? Természetesen. Fukuyamával sok mindenben egyetértek, például a bizalomnak a gazdaságban betöltött szerepével, de a szóban forgó dolgokat már elég rég mondta, és kissé meghaladottakká is váltak.

okt. 12. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/38 anonim ***** válasza:

Kérdező, teljesen mindegy, minek nyilvánítod, akkor is így van. A legfrappánsabban Robert A. Heinlein foglalta össze a Starship Troopers-ben: Minden hatalom ősforrása az erőszak. Hisztiztek is sokan, hogy ilyet mert írni, aztán mégiscsak kapott érte Nebula-díjat. Ez az egy mondat a filmbe is bekerült, pedig annak gyakorlatilag semmi köze a könyvhöz, a címen és pár karakter nevén kívül.


Az, hogy az emberiség egyszer csak a jog és igazságosság szent alapján kezd működni, buta álmodozás. Ha egy társadalom bizalmi alapra helyezi magát, azzal előbb-utóbb visszaél valaki. Mindössze annyi kell, hogy a visszaélésnek nagyobb legyen az előnye, mint a hátránya. Szerinted a dollármilliárdos villákban üldögélő, úri passzióként űrutazásokra járó szupergazdagokat érdekli, hogy te mit gondolsz róluk? Vagy hogy hogy érzi magát az, akin áttapostak, míg idáig jutottak?

okt. 12. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!