A történelem vége? Fukuyama liberális demokrácia, Piketty szocialista rendszerek versenye
Úgy tűnik a liberális demokrácia után is van "jövő". (Kinek hogy...)
Milyen lesz?
Fukuyama már maga is nyilatktozta, hogy tévedett. Akkoriban kézenfekvőnek tűnt az az elképzelés, hogy a szovjet rendszer megszűnésével - legalábbis csak szigetszerűen maradt meg - az egyedüli talpon maradt rendszer a liberális kapitalizmus. Azóta viszont eltelt sok évtized, és sokan bebizonyították, hogy a szocializmus nem csak olyan lehet, mint amilyen a Szovjetunió volt, így elég sok poszt-kapitalista gondolat merült fel azóta.
A liberális demokrácia dicsőítése szerintem már akkor sem volt kézenfekvő, mert akkor is voltak más sikeres demokratikus megközelítések, például a szociális demokrácia vagy a "kereszténydemokrácia". Azóta pedig még inkább meghaladott a liberális demokrácia, mert a technológia egyre inkább lehetővé teszi a demokrácia közvetett formáit, a képviseleti, közvetlen formái helyett. A közösségi költségvetés is az interneten zajlik, és nem kell hozzá semmilyen közvetett, közbeékelt szint.
Nem liberális demokrácia, hanem neoliberális szupermonopólium.
Ugye nem tudtad, hogy nem emberek hülyítenek, hanem emberek által írt algoritmusok kissé nagyobb számban, mint az emberiség.
#1
"a technológia egyre inkább lehetővé teszi a demokrácia közvetett formáit, a képviseleti, közvetlen formái helyett"
Fordítva írtad, közvetett vs közvetlen, de amúgy egyetértek azzal, amit írtál.
#2 A NER mitől lenne szocialista?
Mert amit Lenin mondott, az neked szentírás? Akkor te leninista vagy?
A szocialisták nem gondolják azt, hogy ők egy átmenet lennének, és a cél a kommunizmus lenne.
Tévedés. A technológia a puha totális diktatúrákat teszi egyre inkább lehetővé. Itt a "puha" azt jelenti, szükségtelen a likvidálás, mert az pazarló. Sokkal jobb a megfelelő módon modern rabszolgát (bábut) csinálni, amely feltétlen hűséggel kiszolgálja alkotóit. Ebben az a nagyszerű, hogy a hülyeség tömegesíthető, tehát elnyom minden próbálkozást a demokrácia jegyében.
A demokrácia eleve feltételezi a független, befolyásmentes gondolkodás alapján hozott döntést. Vajon Európa különböző országaiban (csak azért Európa, mert fel van tételezve, hogy ez jobban ismert a többinél) a társadalom hány százaléka ilyen? Állítás: mindenütt kisebb mint 50%, Magyarországon vélhetően a 10%-ot se éri el.
Kérdező, a NER mitől lenne "szocialista próbálkozás"? Azért, mert tanultad a nagyszüleidtől, hogy a szocializmusban szar volt, és innentől minden, ami neked nem tetszik, okvetlenül szocializmus? Ha így van, akkor jobb, ha nem nyitsz politikai vitákat. Ezzel az erővel kvantumfizikáról is okoskodhatnál.
A szocializmus olyan gazdasági és politikai filozófia, amely a termelőeszközök közösségi tulajdonban tartását célozza, a magántulajdonnal szemben. Ez a definíció. Ennek a NER miben felel meg? Az, hogy néhány stratégiai jelentőségű cégben a kormányzatnak többségi tulajdona van, még nem jelenti, hogy kitört a szocializmus. Ezzel az erővel az USA egy szocialista ország, hiszen a General Motors-ban többségi tulajdona van a szövetségi kormánynak, az Amtrak közlekedési vállalat pedig teljesen kormányzati tulajdonú.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!