Igaza van Arisztotelésznek és Platónnak abban, hogy a demokrácia a csőcselék uralma, és jobb nála a szakmai és igazságos egyeduralom?
Szerintem igen... Undorító a képviseleti demokrácia. Vagy legyen közvetlen cselekvés és közvetlen demokrácia, ami kissé anarchisztikus állapotokat szül, vagy ne legyen demokrácia.
Elnézve a mai magyar viszonyokat... Inkább élnék egy igazságos, fejlődő, határozott, rendezett és nem ennyire megosztott egyeduralomban, mint ebben az undorító demokráciában mindkét oldalról. A demokráciában mindenkinek van szava. Annak is, akit azért nem buktattak meg 11. alkalommal is első osztályban, mert már elérte a tankötelezettség végét, és halovány, lila gőze sincs arról, hogy mi is ez az egész. Pont nem érdekel, hogy karcolhatok-e négy évente "X"-et, ha közben rossz az oktatás, az egészségügy, az utakról és közművekről nem is beszélve. Soha nem is volt jobb. Úgyhogy menjen a nagy demokráciájával a fenébe mind a FIDESZ, mind a DK. A pártoskodás meg megosztja az embereket.
Inkább vagyok technokrata. Legyen egy művelt emberekből, orvosokból, jogászokból, mérnökökből, filozófusokból stb. stb. álló testület, a bölcsek testülete, akik döntéseket hoznak. Ne szólhasson bele mindenki, és egyben engem ne képviseljen senki. Milyen jogon?
Szerintem igaza volt Platónnak és Arisztotelésznek. Egyébként is szimpatizálok minden téren a három nagy hellén filozófus tanításával.
Mit gondoltok?
A demokrácia és az egyeduralom közötti viták az emberiség történetében hosszú ideje fennállnak, és sok filozófus és politikai gondolkodó kifejtette saját nézeteit ezekről a kérdésekről. Mindenféle kormányzati rendszernek vannak előnyei és hátrányai, és a választásuk sok tényezőtől függ, beleértve a kultúrát, az ország történetét, a társadalmi kihívásokat és az emberek igényeit.
A demokrácia esetében az egyik alapvető elvárás az, hogy az emberek részt vegyenek a politikai folyamatokban, és közvetlenül vagy közvetve válasszák meg vezetőiket. Azonban, ahogy Ön is megjegyzi, a demokrácia nem mindig működik tökéletesen, és számos problémát okozhat, például a megosztottságot és az érdekek ütközését. Az ön kritikái közé tartozik az is, hogy sokan passzív résztvevők a demokratikus folyamatokban, és nem érzik, hogy a rendszer valóban képviseli őket.
Az egyeduralom vagy szakmai vezetők által vezetett rendszerek lehetőséget nyújthatnak arra, hogy döntéshozói pozíciókban olyan szakemberek legyenek, akiknek mélyebb szakmai ismereteik vannak egy adott területen. Azonban az ilyen rendszerek hajlamosak a hatalmi visszaélésekre és a diktatórikus irányításra, ami súlyos emberi jogi problémákat okozhat.
Az "igazságos" vagy "bölcsek testülete" által vezetett rendszerek esetében is felmerülhetnek kérdések arról, hogy kiket tekintünk "bölcsebbnek" vagy "műveltebbnek," és ki határozhatja meg, ki képes hozzájárulni a döntéshozatalhoz. Az ilyen rendszerek könnyen elidegeníthetik az embereket a politikai folyamatoktól, ha úgy érzik, hogy nincsenek bevonva vagy képviseletük nincs.
Azt, hogy melyik kormányzati rendszer a legmegfelelőbb, gyakran az adott ország kultúrájától és történelmétől függ. A demokrácia magában hordozza a sokféleség és a véleményszabadság elvét, ami fontos érték lehet a társadalomban. A döntés azonban mindig a közösségnek és az állampolgároknak a véleményére és értékeire van bízva. Az egyeduralom vagy a szakmai vezetők által vezetett rendszerek pedig a hatékonyság és a szakértelem elvét hordozzák magukban, de egyes esetekben veszélyeztethetik az emberi jogokat és a részvételi lehetőségeket.
Fontos a demokrácia és más kormányzati rendszerek előnyeinek és hátrányainak mérlegelése, és a társadalomnak a saját értékei és szükségletei alapján kell meghoznia a döntést. A filozófia és politikai gondolkodás sokféle nézetet tartalmaz, és az egyének különböző módokon látják az ideális kormányzati rendszert.
6.
Régebben pedig csak simán nem volt demokrácia, legalábbis abban az értelemben, ahogy ma vesszük (még az ókori görögöknél, rómaiaknál is csak egyes polgárok szavazhattak, nem volt általános jog)
Legtöbb országban remek minta a fejedelemség - királyság - kommunizmus - fasizmus - szocializmus - mai modern demokrácia idővonal.
"jobb nála a szakmai és igazságos egyeduralom"
Igen, ez papíron jól hangzik. Csak mutass egyetlen olyan illetőt a történelemben aki megfelelt ennek a követelménynek.
#9.
Arisztotelész és Platón már az arisztokratikus demokráciákra is azt mondták, hogy a csőcselék uralma. Mit mondtak róla a mai demokráciákról??
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!