Ha eddig Orbánék rossz gazdaságpolitikája volt a felelős a rossz forint árfolyamért, forint gyengülésért, akkor most Orbánék jó gazdaságpolitikája felelős a 365Ft-os jó forint árfolyamért, a forint erősödéséért?
Ezt hallgatom egy éve, hogy a forint romlásáért kizárólag Orbán meg a fidesz a felelős. Akkor ebből az következik, hogy ha meg erősödik a forint akkor azért is Orbán meg a fidesz kell a felelős legyen. Szerintem ez eddig sem volt igaz, de olyan hangosan állították az ellenzékiek hogy Orbánék a felelősek a forint romlásáért, hogy kíváncsi vagyok most miért nem olvasom sehol tőlük, hogy a forint erősödéséért is Orbán lenne szerintük a felelős.
Mit gondoltok, miért nem írnak most ugyanezek a fórumok, személyek arról, hogy Orbánék milyen jól irányítják a gazdaságot, milyen jó döntéseket hoznak, mikor a forint látványosan erősödött?
Vagy lehet hogy annak volt eddig is inkább igaza aki szerint nincs ilyen szoros kapcsolat egy gazdasági vezetés és az árfolyam változása között?
Nálam a google 371-et ír a forint-euro árfolyamra, de ez apróság.
Kaptál részletes és jó választ, amit nem nagyon akarsz elfogadni. Nézzük egy másik aspektusból:
Orbán mondott olyat, hogy hét bő esztendő. 2010-ben 265Ft-os árfolyamon vették át a kormányzást, ebből 10 év alatt csináltak 360-as eurot. Nagyjából egész 2021-et kihúztuk ezen az árfolyan ( +/- pár forint ), aztán jött egy háború aminek következtében a régió legbóvlibb valutája beszakadt. Az 40%-os lassú leértékelődés után még egy tisztességeset zuhanni 430-ig, az már művészet. Azt szerinted nehéz vitatni, hogy ezt nem a jó gazdaság-,fiskális- és monetáris politika okozta.
Mostanra elcsendesült a háborús pánik, a jegybank is próbál jegybankként működni, ami a bóvli országok kamatszintjével elérte hogy a forint visszakorrigáljon majdnem a háborút megelöző szintre, bár ez az országnak nagyon nagyon sokba került.
Ha egy rossz gazdaságpolitika miatt rossz helyzetbe kerülünk, majd onban csak brutális eladósodással jutunk kijjebb, akkor a brutális eladósodás egy gazdasági siker? Nem inkább az általunknokozott tünet kezelése?
Egy két éve itt a gyakorin sokaknak volt orgazmusa attól, hogy nőtt a jegybanki aranytartalék és ez milyen jó, visszavettük amit Surányi eladott.
Ha az a pár milliárd euro ott lett volna a jegybanknál tavaly, akkor lett volna forrás és lehetőség jegybanki intervencióra ami miatt nem esett volna a forint 430-ig, nem fűtötte volna az inflációt és most nem lenne 17%-os jegybanki alapkamatunk. Az arany mire volt jó ugyanebben a helyzetben?
Vettünk pár éve valami 3-4 milliárd euroért aranyat plusz e mellett a forint zuhanásának megállítása került további 3-4-5 milliárd euroba és közel 10 milliátd euro elköltése után még nem vagyunk ott, mint 2020-ban. Ez sikersztory?
10 milliárd euro eltapsolása a "semmire" = jó gazdaságpolitika?
Egyáltalán 370 forintos euronál "erősödésrél" írni, amikor a bázis 265 volt...
Ha annyira leegyszerűsíted, hogy 430-ból lett 370 az jó az minimum félrevezető.
2 éves távlatban 10 milliárd euro ráköltésével lett 360-ból 370 ami nettó katasztrófa.
"sokaknak volt orgazmusa attól, hogy nőtt a jegybanki aranytartalék és ez milyen jó, visszavettük amit Surányi eladott"
És pont most kérdezte Friderikusz Surányit, hogy miért adta el az aranyat.
Röviden: az állam el volt adósodva devizában, súlyos kamatokkal, miközben az ország tartalékai aranyban álltak, amivel nem lehet fizetni, nem kamatozik, de cserébe tárolni és őrizni kell. Ha ez még nem elég, még hozzá jön, hogy az arany olyan volatilis, mint a szar. Sokszoros bukó.
Ezért vettek helyette inkább USA kötvényeket, ami fizet kamatot, az értéke kiszámíthatóbb, könnyebb vele kereskedni és fizikailag tárolni sem kell.
#14 Én is váltok eurót, mert nem árt. Csak az a baj, hogy a tavalyi árfolyam romlás is így kezdődött, hogy egyre többen gondolták, hogy váltanak egy kis eurót, ami miatt romlott az árfolyam és még többen akartak váltani és az még tovább rontotta stb. stb.
De most turista idény van, természetes az, hogy sokan vesznek/fizetnek euróban - az is váltás ha kint bankkártyával fizetünk, csak nem látjuk. Ugyanakkor jönnek is turisták akik meg itthon fizetnek euróval, amivel tulajdonképpen forintot vesznek ugyanúgy.
A kérdés, hogy mi lesz majd ősszel.
De a kérdés lényege az volt, hogy akkor Orbán gazdaságpolitikája sikeres-e amiért csökkent az euró árfolyama, ha egyszer a növekedéséért sokak szerint az volt a felelős.
#16 Én átéltem érettségizőként, egyetemistaként az első parlamenti ciklust 1990 után, megtapasztaltam hogyan érintette családomat az amikor rossz volt a gazdaságpolitika. Ahogy a saját bőrömön éreztem a Bokros csomag hatásait is - na, azokban az években valóban rosszul végezte a munkáját az akkori kormányzat.
de átéltem fiatal családosként az első Orbán kormányt is, ahol megmutatták, lehet másképpen is csinálni és végre fejlődött az ország, amíg Medgyessyék megint mindent le nem állítottak, majd gyurcsányék el nem loptak.
Ha éltél az uniós csatlakozás utáni években felnőttként, akkor emlékezz vissza hogy milyen csalódás is volt az, hogy míg körülöttünk a szlovákok, csehek, lengyelek sorra hatalmasat fejlődtek, nálunk szűkült a gazdaság, mentek csődbe a cégek, nőtt a munkanélküliség és még az állami intézményeknek, önkormányzatoknak hitelt kellett felvennie szimplán a működési költségeik fedezésére!
AZ volt a rossz gazdaságpolitika.
Most van egy csomó dolog amivel nem értek egyet, amit én másképpen tennék vagy felejtenék inkább, meg van jó sok dolog amit nem értek miért is teszik éppen, de az elmúlt 13 év pont azt mutatta meg, hogy akik a döntéseket hozzák azok nagy vonalakban, még ha nem is tökéletesen, de jól csinálják. Akkor is növekedett a gazdaságunk, amikor nyugat-Európában visszaesett a piac, akkor sem nőtt a munkanélküliség, amikor ott erősen gondok voltak. Rengeteg olyan helyzet volt amit úgy kellett megoldani, hogy egyenként is padlóra tudták volna vinni az országot, mint a devizaválság, közben folyamatosan javult a gazdaságunk.
Most volt egy rettenet infláció, de még így is megtörténhet, hogy a reálbér csökkenés éves szinten minimális lesz vagy nem is lesz. Ezt nem nevezheted "rettenetesen rossz" gazdaságpolitikának, csak olyannak ami neked nem tetszik, de működik.
"Ha éltél az uniós csatlakozás utáni években felnőttként, akkor emlékezz vissza hogy milyen csalódás is volt az, hogy míg körülöttünk a szlovákok, csehek, lengyelek sorra hatalmasat fejlődtek, nálunk szűkült a gazdaság, mentek csődbe a cégek, nőtt a munkanélküliség és még az állami intézményeknek, önkormányzatoknak hitelt kellett felvennie szimplán a működési költségeik fedezésére!"
Most ugyanez van báttya', csak gondoltam szólok.
#17, értem én, de Orbánék valahogy mindig jókor voltak jó helyen. Először Bokros elvitte a balhét, és Orbánéknak már a fellendüléses időszak jutott, majd Gyurcsányék után, a válság után szintén. Volt kb 10 csodálatos évük, uniós pénzekkel, konjunktúrával, ellenzék nélkül. Én ennek nem látom az eredményét, hogy őszinte legyek.
Én az igazi különbséget az időzítésben látom, nem a teljesítményben.
#19 Rossz a nézőpontod.
A rendszerváltás egy esély volt - az első kormány elbaxta, de alaposan.
1994-ben kétharmaddal kormányzott az mszp+szdsz, minden lehetőségük megvolt arra, hogy azt tegyék amit akarnak - helyette lett hatalmas adósság, eladtak minden mozdíthatót, volt 1 millió munkanélküli.
Pontosan ugyanazt csinálták 2002 után is, elköltötték ami volt az államkincstárban - Medgyessy ezért kezdhette az első 100 napját hatalmas osztogatással, de közben nem volt gazdasági koncepciójuk, jövőképük, fogalmuk sem volt arról mit kellene kezdeni az országgal.
Nem kell mást tenned mint meghallgatnod az akkori miniszterelnöknek, gyurcsánynak a beszédét Őszödön, tökéletesen elmondja hogy semmit nem csináltak ami hasznos lett volna, senki nem is tudta mit kellene csinálni azon kívül hogy vegyék vissza a juttatásokat, szedjenek be több adót és adják el ami még megmaradt. Ráadásul elmondja azt is hogy mind tudták, hogy képtelenek bármit csinálni, de hazudtak a kampányban, csak megszerezzék újra a kormányzást.
Azért nyert a fidesz a koalíciós partnereivel 1998-ban, mert előtte Hornék olyan rosszul kormányoztak, ahogy 2010 óta is azért nyernek ilyen nagyon, mert inkább rohan mindenki rájuk szavazni, csak ne kerülhessenek gyurcsányék újra vissza az ország élére.
"Először Bokros elvitte a balhét, és Orbánéknak már a fellendüléses időszak jutott, majd Gyurcsányék után, a válság után szintén."
Nem! A Bokros csomagrós sokáig ment a mese, hogy jaj hogy megmentették vele az országot, de azóta szépen levezették azt is, hogy a valóság teljesen más. Semmit nem javított az ország helyzetén, csak a pénzmegvonásokkal sikerült elkerülni a csődöt. A gazdaság javítása az Orbán kormányra maradt és ez egyértelműen a beruházási programoknak, a vállalkozások támogatásának köszönhettük, nem a környező jó helyzetnek.
Ahogy 2002-ben a kampány is arról szólt, hogy sokkal jobb helyzetben van az ország, mint amennyit belőle visszaforgatnak Orbánék az embereknek, de majd jönnek ők a ballibek és lesz több pénz, több minden.
2002-ben már haladt az uniós csatlakozási folyamat aminek keretében már jöttek az uniós pénzek, 2004-ben pedig csatlakoztunk az EU-hoz, onnan már az eu-s költségvetésből lehetőség lett volna mindenre.
Ehhez képest a pályázati arány a béka hátsója alatt volt. 2004-re, amikor egész Európában évek óta konjunktúra volt, már elfogyott a kasszából a pénz, ezért kellett megszüntetni a támogatott forint lakáshitelezést. Ezért jelentek meg a devizaalapú hitelek, amiknek nyoma nem volt előtte.
2006-ra olyan rossz volt a gazdaság, hogy el kellett titkolni az államháztartási adatokat a választók elől. Tudták, hogy ha az napvilágra kerül ahogy törvény szerint kellett volna az éves adatokat nyilvánosságra hozni, akkor nekik esélyük sincsen hazudni, hogy minden rendben van.
2006-ra már lemaradóban voltunk a velünk együtt csatlakozó országokhoz képest és 2008-ra teljesen meggyengült a gazdaság, eladósodott az állam is, az önkormányzatok is, meg a cégek, emberek is devizában. Ezért ért minket sokkal erősebben a devizaválság hatása, mint a környező országokat és ezért a gyurcsány kormány a felelős, nem más.
Konjunktúrában vettek át egy szerintük jól álló országot 2002-ben és nem volt semmiféle nehézség, válság amivel meg kellett volna küzdeniük 2008 őszéig.
Ezzel szemben Orbánék egy csődközeli gazdaságot vettek át a devizaválság közepén, hatalmas IMF hitellel. Rögtön az első évben volt hatalmas országos árvíz, majd a vörösiszap katasztrófa is amikkel sikeresen megbírkóztak.
2013 volt az az év amikor már növekedésnek tudott indulni a gazdaság és 2015-ben már megérkezett a migrációs válság aminek költségei, problémái azóta is ott vannak a határainkon.
2019-ben jött a pandémia 2 éve, ebből 2021-ben kezdtünk kilábalni és a 2022-es évünket már az ukrán háborúval kezdtük.
Miféle szerencséről beszélsz te meg jó helyzetről? Nem volt 3 olyan éve ennek a kormányzatnak, hogy ne kellett volna valami hatalmas válsággal megbirkózni, a költségvetés tetemes részét arra fordítani. Miközben a ballib kormányok akkor is gazdasági hanyatlást tudtak csak elérni amikor 6 évig konjunktúrában vezethették az országot.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!