Ha eddig Orbánék rossz gazdaságpolitikája volt a felelős a rossz forint árfolyamért, forint gyengülésért, akkor most Orbánék jó gazdaságpolitikája felelős a 365Ft-os jó forint árfolyamért, a forint erősödéséért?
Ezt hallgatom egy éve, hogy a forint romlásáért kizárólag Orbán meg a fidesz a felelős. Akkor ebből az következik, hogy ha meg erősödik a forint akkor azért is Orbán meg a fidesz kell a felelős legyen. Szerintem ez eddig sem volt igaz, de olyan hangosan állították az ellenzékiek hogy Orbánék a felelősek a forint romlásáért, hogy kíváncsi vagyok most miért nem olvasom sehol tőlük, hogy a forint erősödéséért is Orbán lenne szerintük a felelős.
Mit gondoltok, miért nem írnak most ugyanezek a fórumok, személyek arról, hogy Orbánék milyen jól irányítják a gazdaságot, milyen jó döntéseket hoznak, mikor a forint látványosan erősödött?
Vagy lehet hogy annak volt eddig is inkább igaza aki szerint nincs ilyen szoros kapcsolat egy gazdasági vezetés és az árfolyam változása között?
A jegybank es a kormany felelos, mondjuk a 365 se egy jo arfolyam de igen ehhez van kozuk nyilvan.
Mas kerdes ha 4szazalek lesz a kamatok kifizetese az allamhaztartasbol.
Osszehasonlitaskent oktatasra 3.5 megy egeszsegugyre meg 6.
Csak h lasd milyen araz fizetunk ezert az "eros" forintert.
Igen, részben felelősek a javulásért, a jegybank kamatemelése, a népszerűtlen intézkedések meglépése mind közrejátszik.
De a 365-öt nem nevezném jó árfolyamnak, bár kétségtelenül a 420-hoz képes brutális javulás.
A monetáris és fiskális politika kapcsolatának az ismerete kellene, hogy megértsd. A kormány, mint a fiskális politika felelőse képes közvetlenül is befolyásolni az inflációt és a gazdasági "hangulatot", melyek mindegyike hatással van az árfolyamra közvetetten.
Aztán ott van a monetáris politika felelőse, a jegybank, ami közvetlenül is képes befolyásolni az árfolyamot devizaműveletek végrehajtásával, vagy az irányadó kamatok megváltoztatásával.
És most a lényeg: 2022-ben a kormány a központi költségvetés terhére rengeteg forrást szabadított ki a gazdaságba (13. havi nyugdíj, 25 éven aluliak szja mentessége, pályázatok kipörgetése, állami vagyon magán, vagy alapítványi kézbe adása stb.) ami természetszerűleg növelte az inflációt. Vitatott módon a jegybank ezt nem követte le egyből.
Aztán mik történtek még? Háború és az EU-s források elapadása, amik egyikét sem tudtuk a helyén kezelni, hisz a költségvetést még ezek előtt kimerítette a fidesz. Jelenleg is ezt szenvedjük meg adóemelések, bérfeszültségek és az infláció formájában.
Csakhogy bejött 2-3 új tényező, ami releváns volt az árfolyam tekintetében:
1. Valamennyi EU-s forrás mégiscsak megérkezett, hisz a jogállamisági mechanizmus nem minden forráskeretet érintett, ezek az eurók pedig segítették a devizamérlegünket.
2. A kormány devizakötvényeket bocsátott ki, amik szintén javították a devizamérlegünket.
3. A jegybanki alapkamat elérte (Európa) csúcsát és amíg Németországban ugyanarra az állampapírra kapsz 5%-ot, addig a magyar állampapír 15-20%-ot fizet. Cserébe a vállalatok nem tudnak hitelt felvenni és beruházni stb. stb., de ezektől most tekintsünk el, a lényeg az, hogy a sokat utált tőzsdei és pénzpiaci spekulánsok most a magasabb hozam reményében belénk fektetnek, ami tolja fel az árfolyamot.
És most jön a költői kérdés: ha a gazdaságunk attól stabilizálódik, hogy minél több és minél drágább hitelt veszünk fel, akkor az kritikára, vagy dícséretre ad okot? Khm, khm, az IMF hitel 2.0 történetét láthatjuk csak még drágábban.
És innen látszik, hogy az árfolyam, bár fontos gazdasági tényező, de alapvetően nem döntő szempont az állami pénzügyekben, ugyanis hiába erősödik most az árfolyamunk, a strukturális gazdasági hiányosságaink és a forráshiányok miatt továbbra is magasan tartja magát az infláció, a központi költségvetés fél év alatt hozza az egész évre tervezett hiányt, a beruházások be vannak rekesztve, a lakosság az infláció okozta bérfeszültségben él és ami eddig is sz*r volt (oktatás, egészségügy, egyéb közszolgáltatások) annak még sz*rabb lett, hisz megindultak a leépítések, de legalábbis a létszámstoppok.
Lehet ezzel vitatkozni, de ha egészet feltesszük egy idősíkra, akkor nonszensz, hogy amikor újabbnál újabb adók és megszorítások lettek, beruházás leállítások, államigazgatási elbocsátások stb. történtek, akkor azt egy sikeres gazdaságpolitikának hívjuk, csak azért mert mellette viszont legalább erősödik a forint.
A Big Mac index szerint a forint az egyik legjobban alulértékelt fizetőeszköz a világon, amiért alapvetően Orbánék felelősek. Ez alapján a "jó" EUR/HUF árfolyamnak kb. 220 Ft körül kellene lennie. Az is látszik, hogy 2010 előtt is voltak ugyan kilengések, de az Orbán-kormányok alatt folyamatosan esik.
Magyarán a Fidesz bóvlit csinál/csinált a forintból, és folytatja.
Ennek az eredménye egyrészt, hogy hozzájárul a nominál GDP növekedéséhez, másrészt javítja a külkereskedelmi egyenleget, harmadrészt kisebbnek tűnik az államadósság. 2020-ig szerencséjük volt. Mivel stabil volt a nemzetközi gazdsági környezet, és nem lógott ki a lóláb, hogy Orbán mennyire szerelmes Putyinba, és mennyire wannabe diktátor, az árak kisebb mértékben emelkedtek, mint amit a forint bóvli mivolta indokolt. Most itt van a korrekció ideje, a holdról is látni a magyar inflációt.
Persze, kétségbeesetten próbál tenni valamit az MNB is. (Érdekes, hogy oda az unortodoxia, és a jól bevált eszközökhöz kellett nyúlnia - ezek ugyanis valóban működnek, szemben a korábbi agymenésekkel) Ezt korábban, évekkel korábban kellett volna tenni, olyan libsi dolgokkal, mint a kiszámíthatóság, jogállam és demokrácia. Csak hát Orbán retteg, hogy elveszti a hatalmát, cserébe fogalma sincs arról, hogyan kéne egy országot vezetni. Igazából szerintem egy alsós osztálykirándulás megszervezésére is alkalmatlan. Egyedül a hülyeségeit tudja terjeszteni, arra viszont sajnos fogékonyak a tömegek, mert a valóság sokszor igen kínos, vagy bonyolultabb, mint egy emoji egy plakáton.
#5 Nem értetted meg a kérdést.
Pont az a lényeg, hogy az árfolyam változása nincsen olyan egyértelmű, azonnali kapcsolatban a kormányzati döntésekkel, ahogyan azt az ellenzéki oldalon korábban állították.
Te is levezettél rengeteg olyan összefüggést, folyamatot, amivel még ha nem is értek egyet, de te is azt mutatod meg, hogy nem áll meg ez a primitív, leegyszerűsítő következtetés, hogy ha romlik a forint=rossz a kormány gazdaságpolitikája. Mert ebből annak kellene következnie, hogy ha erősödik a forint=jó a kormány gazdaságpolitikája.
A kérdésem erre irányul, hogy akik szerint ilyen egyszerű és közvetlen az összefüggés, azok most miért nem állítják az ő korábbi feltételezésük alapján helyes újabb következtetést, hogy erősödik a forint=jó a kormány gazdaságpolitikája.
Te is egy "idősíkkal" érvelsz. Vagyis nincs ez az azonnali összefüggés, hiszen mindig van múlja a helyzetnek, mindig vannak külső környezeti hatások és mindig kell idő a reakciókra is.
"Pont az a lényeg, hogy az árfolyam változása nincsen olyan egyértelmű, azonnali kapcsolatban a kormányzati döntésekkel, ahogyan azt az ellenzéki oldalon korábban állították."
Ha nem is azonnali, de egyértelmű összefüggések igenis vannak.
Illetve igen, vannak, akik túlzóan leegyszerűsítik ezeket az összefüggéseket, de miért őket akarod elérni? Pláne, hogy amúgy sem egy jól behatárolható csoportról beszélünk?
És mi van, ha ezeknek az embereknek a többsége igenis megértette a gazdasági összefüggéseket, csak sosem vették a fáradtságot, hogy kifejtsék, elvégre ezt már megtették helyettük a hozzám hasonlók, meg szakértők és internetes cikkek százai?
Túl sok itt a kérdőjel, hogy a kérdésed célba érjen.
"nem áll meg ez a primitív, leegyszerűsítő következtetés, hogy ha romlik a forint=rossz a kormány gazdaságpolitikája"
Ezt nagyon leegyszerűsítetted.
Egyrészt az ötös pontosan azt mondta, hogy a kormány intézkedései nagyon is összefüggésben vannak az inflációval. Pontosan azt mondjuk itt többen is, hogy a az árfolyam visszafordulása is nagyrészt a monetáris és fiskális döntéseknek köszönhető. Ugyanakkor a korábbi felelőtlen viselkedés miatt most elég fájdalmasak ezek a lépések.
Másrészt az ellenzéki narratíva inkább annak szólt, hogy Orbán végig háborús inflációnak nevezte a helyzetet, ami nagyon béna magyarázkodás. Erre az ellenzék tipikus óvodás módjára rákontrázott az "orbáni infláció" szlogennel. Lehet ezt savazni, de akkor vegyük elő a kormányzati dumát is.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!