Egyesek miért ellenzik, hogy a tanárok, diákok politizáljanak az egyetemeken?
Egyetemekre már felnőtt emberek járnak, nem arról van szó, hogy a tanárok kiskorúak megrontásán tevékenykednek.
Másrészt meg Orbánék, a mai fideszes elit is az egyetemen kezdte a politizálást, onnan indultak az országos politika meghódítására.
Kérdező
Kevered azt, hogy az EGYETEMEN politizálnak, meg azt hogy EGYETEMISTÁK politizálnak.
Az egyetem a tanulás helye. Ha tanulnak a politikáról, akkor az jó dolog. Ha viszont aktív politizálás folyik az oktatáson belül, az már kérdéses.
Csak egy példa. Én - jelenleg másoddiplomás képzésen egyetemistaként itt és más fórumokon is politizálok, aktívan. Ahogy esetleg az egyik másik oktatóm is teszi. Ez magánügy. Ha az egyetem ad helyszínt arra, hogy valamely politikai fórum ott létrejöhessen, az viszont már felveti, hogy én mint hallgató politikai kérdésben esetleg szembekerülök azzal az oktatóval, aki vizsgáztatni fog. De még ennek is ki lehet találni a kereteit - ahogy mondod felnőtt emberekről van szó.
De amikor órán, az előadáson az oktató nyíltan egyféle politikai nézetet hirdet, majd amikor ezt nem fogadom el alapvetésnek, azzal máris nem tudok majd megfelelő választ adni vizsgán számára - ott már nagy a baj. EZ az ami miatt a két dolog nem ugyanaz, mert az oktatótól a diák mindig függő helyzetben van és ha a politika bekerül az oktatásba, ott már kárt okoz.
Ahogy fordítva is, ha a hallgatók a politikai nézete miatt támadnak egy egyetemi oktatót és elérik az egyetemen hogy elbocsássák.
A fidesz anno alapított egy külön "intézményt" egy szakkollégiumot. Ez a felnőtt neve a bandázásnak vagy a szakkörnek, ahol összejöttek hasonlóan gondolkodók és együtt tervezgettek. Ők nem azt hogyan lehet a csajokat szédíteni vagy honnan szerezzenek pénzt kocsira, milyen hegy megmászását tűzzék ki célul a következő szünetre, hanem hogyan lehetne megváltoztatni a politikai helyzetet.
Másik példa: ők akkor olyanok voltak, mint amikor a munkahelyeden néhány kollégával összejártok és arról beszéltek hogy lehetne elérni hogy a munkahelyeden változzanak a belső szabályok. Ezt kevered azzal, amikor egy értekezleten vagy gyűlésen a főnök és a beosztottak szembe kerülnek egymással amiatt, hogy mások az elképzeléseik a munkahelyi szabályokról. Ez az ami nem helyes és ezt a fajta politizálást nem kell hagyni az egyetemeken. Nem azt hogy maguk az egyetemisták vagy akár az oktatók politizáljanak vagy akár közösen megmozdulást szervezzenek.
Az oktatási intézményeknek politika-mentesen kellene működni.
Kellene, de sokszor nem úgy működnek, és ez nem csak most van így, a korábbi kormányokra is jellemző volt, hogy az aktuálpolitikát bevitték az iskolákba.
Nehéz ügy, mert már az igazgatók kinevezése is politikai döntés, nem szakmai.
Az igazgatók esetenként politikai szempontokat is figyelembe vesznek a tanárok alkalmazásakor, tanterv készítésekor.
Mindezek mellett az intézményen belül előbb-utóbb megszólal az ellenzék, sokszor a pártok tamogatásával, és onnantól az oktatás háttérbe szorul
De lehet, hogy a tanárok éppen a helyes irányba terelnék a diákokat.
És a nálunk a liberálisabb országokban az egyetemi autonómia is nagyobb, például az USA-ban az egyetemi vezetés arról is dönthet, hogy a nem megfelelő, nem odaillő politikát, ideológiát képviselt fiatalt fel sem veszik az adott egyetemre.
#5 "De lehet, hogy a tanárok éppen a helyes irányba terelnék a diákokat."
Csakhogy lehet, hogy nem. Miért akarod megadni annak a lehetőségét hogy az oktató a maga saját politikai véleményére próbáljon bárkit rátéríteni a közvetlen tanár-diák kapcsolat miatt?
Legyen két szélső eset. Corvinus, fideszt támogató oktató. Az előadásának lényege hogy a kormány oktatáspolitikája milyen helyes, az egyetlen jó oktatáspolitika és amit korábban a liberálisok képviseltek az velejéig romlott és meg kell tőle szabadulni. Másik: SZFE: a kormány oktatáspolitikája velejéig romlott, nektek diákoknak le kell zárni az egyetemet, veszélyeztetnetek kell hogy elveszik az egyetemi félévetek, amiatt a következő félévre már esetleg kiestek az állami finanszírozásból de most mindenképpen anyagi veszteség ér majd titeket és az időt is elbukjátok, ahogy a cél az, hogy a rendőrök megtámadják az épületet és majd amikor titeket ütnek, azt mi lefilmezzük és kikerül a világhálóra.
Szerinted bármelyiket is szabad engedni? Helyes bevinni a politikát az egyetemre? Van joga bent bárkinek eldönteni hogy melyik a helyes út a fiatalok számára - vagy inkább az a feladata az egyetemnek hogy megmutassa a lehetséges utakat, következményeket, korábbi tapasztalatokat, elképzeléseket, és a diákok majd maguk kialakítják a saját politikai álláspontjukat?
"És a nálunk a liberálisabb országokban az egyetemi autonómia is nagyobb, például az USA-ban az egyetemi vezetés arról is dönthet, hogy a nem megfelelő, nem odaillő politikát, ideológiát képviselt fiatalt fel sem veszik az adott egyetemre."
Igen. De ezt kell nekünk elérni? Hogy a tudás, a pontosan mérhető eredmények HELYETT a szimpátia, az egyéni vélemény határozza meg hogy ki kap esélyt az ott tanulásra?
Mint azt a #2 részletesen kifejtette, minden tevékenységnek megvan a maga helye. Ha ez keveredik, azt röviden káosznak, a szándékosan keverőt tudatos hatalmi visszaélésnek hívjuk.
Az egyetem az oktatás helye. Tanórán más nem szerepelhet, mint tananyag. Politikai tanórán akár politikai téma. Az egyetem irányítója a szabad helyeket átadhatja közösségi tevékenységre, akár politikai tevékenységre. Hogy mire adja, az egyfelől a jogköre, másfelől őt minősíti. De szerepcsere nem lehetséges, az visszaélés. Az autonómiának nem része a kirekesztés, a hivatkozott USA-beli felvételi rend közönséges hatalmi visszaélés. Ha eltérő nézetek nme képesek egymás mellett létezni, akkor ott nem a nézetekkel, hanem a képviselői emberi minőségével van baj. Silány és primitív ember képtelen elviselni más szemléletet a közelében - többnyire azáért, mert fél tőle. Az viszont más kérdés és fellépést igényel, ha valaki a nézeteit másokra akarja erőltetni. Aki ezt nem érti meg, nem eléggé érett ilyen kérdések megbeszélésére.
"egyetemi vezetés arról is dönthet, hogy a nem megfelelő, nem odaillő politikát, ideológiát képviselt fiatalt fel sem veszik az adott egyetemre."
Oké, ha a libernyák az oktató, akkor teljesen egyetértesz ezzel, rendben. Viszont ha a kormány oldali, akkor te visítoznál a leghangosabban, nem?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!