Miért probléma ha privatizálnak?
Tegyük fel, hogy tisztességesen privatizálnak. Magyarul nem a haveri kör kapja meg pusziért, hanem normál piaci áron, reális értéken adják el a dolgokat annak, aki a legtöbbet fizeti érte.
Ha minden szabályosan zajlik, miért probléma a privatizálás, miért baj?
Pl: MÁV, egyes kórházak, rendelők, iskolák esetére kell gondolni.
Tegyük fel, hogy tisztességesen privatizálnak.
Már itt elbukott a dolog.
Nem feltétlenül baj. Attól függ mit, kinek, hogyan. A stratégiailag fontos dolgokat pl. érdemes lehet megtartani vagy leglábbis szövetséges ország cégének eladni, hogy ne legyünk kiszolgáltatottak.
De ez így túl általános.
Nézzük meg az 1990-es évek közepét, akkor még más vizek folytak. Ott is mi lett a vége?
Nálunk mindent csak hibrid megoldással sikerül(?) megoldani.
Azért, mert az általad felsoroltak közszolgáltatások, amelyeknél nem a haszonszerzés a lényeg. Bárki is veszi meg pl. a MÁVot, az nem fog milliárdokat beleinvesztálni azért, hogy fenntartsa a műlödését, hanem vissza akarja szerezni belőle a beleinvesztált tőkéjét és profitot termelni.
Márpedig egy közszolgáltatás nem a profitról szól.
Ezt már egyszer eljátszották az USA-ban, amikor magánkézbe adták a helyi közlekedési vállalatokat. A következmény: szinte azonnal járatritkítások és -megszüntetések ("racionalizálás"), áremelések; egy évtizeden belül költségcsökkentési okokra hivatkozva a teljes megszüntetés.
Egyetlen tőkés sem fog egy súlyosan ráfizetéses üzletet bővíteni vagy fejleszteni, hogy még többet fektethessen bele a megtérülés reménye nélkül...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!