Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A magyarok a 20. századig...

A magyarok a 20. századig kisebbségben voltak Magyarországon?

Figyelt kérdés
Valahol olvastam hogy 1850-ben Buda lakosságának 33%-volt magyar anyanyelvű, míg Erdély teljes területén mindössze 25%, a nagyobb erdélyi városokban pl Brassó, Nagyszeben, Kolozsvár pedig alig érte el a 15-20%-ot. A Monarchia idején zajló magyarosítási politika tornázta fel az arányokat pl Budapesten 90%-ra, de Erdélyben a román ellenállás miatt csak 30-35%-ra sikerült.
2019. jún. 2. 08:22
1 2
 1/20 A kérdező kommentje:
1787-es felmérés adatai alapján az ország akkori lakosságának 29%-a volt magyar anyanyelvű.
2019. jún. 2. 08:29
 2/20 anonim ***** válasza:
0%
A nyelvújítás előtt a magyar használhatatlan rég elfeledett nyelv volt. Ezek a huszon százalékos arányokat is minden bizonnyal utólag hamisították, vagy nem is a nyelvre vonatkozott a kérdés.
2019. jún. 2. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
35%

így van, ezért nem volt életképes Nagy-Magyarország.


[link]

2019. jún. 2. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:
De ez hogyan történhetett? Nem tudom elképzelni hogy 900+ évig kisebbségben voltak a magyarok.
2019. jún. 2. 08:53
 5/20 A kérdező kommentje:
Amúgy csak az volt a gond, hogy a legtöbb nemzetiség rendelkezett már saját nemzetállammal (Románia, Szerbia, Horvátország) vagy legalább egy rokon nemzet lázította őket a magyarok ellen (a csehek a szlovákokat és a szerbek a szlovéneket).
2019. jún. 2. 08:55
 6/20 A kérdező kommentje:

Franciaországban hiába volt rengeteg nemzetiség, nem tudtak mit tenni, mert nem volt saját nemzetállamuk, ami támogathatta volna őket, illetve még csak rokon népnek sem volt saját állama. Mert ugye ott is voltak bőven bretonok, baszkok, okcitánok, akvitánok, burgundok stb stb.

A spanyoloknál is rengeteg katalán, baszk, andalúz, aragón stb.

Az angolok meg a keltákat nyomták el keményen.

2019. jún. 2. 09:00
 7/20 anonim ***** válasza:
91%

A történelem nagy részében a magyarok voltak többségben. Itt vannak az adatok:

[link]


A tatárjárásig a magyarok aránya kb. 80% volt (a 900-as évek 50% körüli adata csak becslés, másrészt újabban egyre inkább amellett érvelnek egyes kutatók, hogy már az avarok is magyarok voltak). A tatárjárás után behívták pl. a kunokat, így az arány csökkent. A török kor előtt ismét 80%. A magyarok aránya csak az 1700-as években csökkent 50% alá, mivel a Rákóczi-szabadságharc után a Habsburgok előszeretettel kezdtek el idegeneket betelepíteni az országba (ekkor kezdődött meg a románok tömeges beszivárgása is Erdélybe). Szintén nagy felelősségük van a nemzetiségi ellentétek szításában is. Meg aztán ne felejtsük el a magyarok kárára történő népirtásokat sem:

[link]

[link]

Ezek azok, amikről tudunk. Így sikerült a magyarok arányát 50% alá csökkenteni nagyjából 1711 és 1867 között.


1867-től aztán újra nő a magyarok aránya, és a 20. század elejére újra 50% fölé kerül. Erőszakos magyarosítás nem nagyon volt (inkább csak természetes asszimiláció), Magyarország mindig élen járt a kisebbségi jogok biztosításában (szemben mondjuk Franciaországgal és sok más, magát fejlettnek gondoló európai országgal). Pl. itt volt először nemzetiségi törvény, gyakorlatilag azonnal, amint megtehettük (a kiegyezés után 1 évvel).

[link]


Ezek a jogok a határon túli magyarok számára ma sincsenek maradéktalanul biztosítva. Meg azt se felejtsük el, hogy anno Erdélyben több volt a román nyelvű iskola, mint Romániában. Ami meg szintén nem nagyon hangzik el, hogy a trianoni diktátum kapcsán elcsatolt területeken meg általában szintén alig vagy nem érte el az 50%-ot annak a nemzetiségnek az aránya, ahová a területet csatolták. Meg az sem, hogy bár a mondvacsinált indok a nemzetiségek önállósága lett volna, a románokon kívül senki nem kapott önálló államot trianon után. A szlovákokat és a ruténeket a csehekhez csatolták, a horvátok és a Vajdaság kevert népei (ahol még mindig a magyarok voltak relatív többségben) pedig Jugoszlávia részei lettek.

[link]

2019. jún. 2. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
26%
Teljesen mindegy.
2019. jún. 2. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
42%
A nemzetiségi mozgalmak itt Kelet-Európában viszonylag későn bontakoztak ki. A 19. század előtt nem voltak nemzetiségek, az emberekben semmiféle összetartás nem volt nemzetiségi alapon. A feudális rendszer tartotta össze az államokat. És kulturálisan mindig az aktuális vezető volt az irányadó és mint szt te is biztosan tudod itt egymásnsk adták a külföldi királyi családok kevésbé tehetséges leszármazottai a kilincset, íy kultúrálisan is egy sokszínű katyvasz van és volt mindig is. Ez még megfejelve betelepítésekkel tatárjárással,török invázióval, habsburg megszállással meg megannyi járvánnyal amit megint csak betelepítések követtek. És a lényeg annyi hogy itt 150 évig nem az volt a lényeg hogy milyen nyelvet beszêlsz hanem hogy a hűbér urad elégedett legyen veled. Alapvetően ezért is ilyen széthúzó a magyarnêp, mert hülyítenek már a suliban ezzel a nemzeti etnikai homogenitással, meg hogy mi kind a turulok által kárpátmedencébe vezetett ősmagyarok leszármazottai vagyunk közben meg sokunk déd meg ükszülei magyarul sem tudtak, meg elég egymásra nézni és láthatjuk hogy mennyire is különbözőek vagyunk.
2019. jún. 2. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
0%
Most is kisebbségben vannak. A honfoglaló magyarok megközelítőleg 300 ezren voltak és ez a szám máig sem változott, amennyien születtek annyian haltak is meg, ma is megközelítőleg háromszázezer magyar ember él az országban, többek közt ezért is kerülhetett kormányra a fidesz.
2019. jún. 2. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!