Miért mondják mindig azt, hogy azért alacsonyak a bérek mert nem termelünk hatékonyan?
A multi gyárak ugyanolyan hatékonyan termelnek mint nyugaton sokszor külföldi vezetőkkel akik a hazai bérszintet kapják. Csak a munkások bére alacsony.
A hatékonyságnak semmi köze a bérszivonalhoz.
A kormány eladta az országot kilóra rabszolgának.
Attól, hogy jobban izzadsz és jobban megszakadsz a munkában Székesfehérváron, mint Hans Frankfurtban, még nem jelenti azt, hogy több értéket is termelsz.
Ezt kellene már végre felfogni a magyaroknak, mert nagyon nem értik még mindig.
Mert ebben a formában igen, csak hétköznapi nyelven ezt nem értik.
A termelés hatékonysága ugyanúgy függ a befektetett tőke nagyságától, mint az emberi munkaerőtől. Mivel nekünk nincs tőkénk, ezért külföldi tőke fektet be ide, ami miatt a mi termelésünk közgazdasági értelemben valóban sokkal kevésbé hatékony, mint ugyanazt a munkát végző emberé Nyugaton, ahol a tőke van. Ezt közgazdászok is nehezen képesek megérteni, pedig ez a szakmájuk. Én mérnök vagyok, volt 4 közgazdász tárgyam, és sikerült megértenem, de mondom, ezt a sok hülye gazdász sem érti.
Tehát a hatékonyság hiánya igaz, gazdasági értelemben.
#3
Pedig rohadt egyszerű a dolog. Ha szélsőséges példát akarnék felhozni, akkor azt mondanám, hogy van két gyár, az egyik Ausztriában, a másik itt. Az ausztriai gyárban dolgozik egy osztrák muksó, aki benyomkod pár gombot és a futószalag végén potyognak le a fűkaszák és a láncfűrészek, mert olyan fejlett technológiát és automatizált gyártósort használnak, addig Magyarországon ez az egész úgy néz ki, hogy megy a futószalag, áll mellettük egy rakás munkás és kézzel csavarozgatják össze azokat a termékeket, amiket az osztrákoknál gép állít elő és az ottani munkásnak nincs más dolga, mint hátradőlni a székben és szundizni.
Ez persze azért ennyire nem kifordított a való életben, csak én érzékeltetni akartam a különbséget. A lényeg, hogy ők kényelmesebben dolgoznak és több terméket állítanak elő, mert technikailag fejlettebbek.
Ez amit te leírsz nem termelés, hanem bedolgozás!!!!
Ha van egy autógyár tegyük fel Hunauto márka. Az a tervezéstöl, kivitelezésig, gyártásig és az utolsó takarítónöig magyar, akkor ezek az emberek akik itt dolgoznak fizetést fognak kapni és ezt elkölteni. Egy ilyen gyárnak pl van 1000 dolgozója, abból 400 magas keresetü(pl tervezök, felsö vezetök),400 középszintü és 200 alacsony szintü. Vagy is megy a malomkerék...
Ha viszont egy bedolgozó üzem van csak akkor külföldön marad a 300 magas szintü munkahely és 200 középszítnü.
ìgy ami Mo-ra kerül csak 100 magas szintü 200 középszintü és 200 alacsony szintü kereset. Vagy is azok akik jól tudnaának költekezni Mo-n azok külföldön maradnak.
Szerintem ez a hatekony termeles nem kifejezetten arra vonatkozik, amikor egy pl.: nemet cegnek van itt uzeme, hanem a magyar cegekre.
Azt, hogy egy ceg miert es hogyan lesz termelokepes, azt mar feljebb leirtak, de azert hozzatennem, hogy a hirnev es tradiciok is szamitanak. Pl.: egy BMW legyartasa valoszinuleg nem kerul nagysagrendileg tobbe, mint egy Suzukie vagy Daciae (talan 20-30%-al) megis csupan a hirneve miatt 3-4-szeres aron el tudjak adni. Pedig aztan a munkas pont ugyanugy izzad mindkettovel. Vagy tegyuk fel Te mint magyar vallalkozo ugy dontesz, hogy nyitsz egy bicikligyarat. Felepited az egeszet es elkezdesz kivalo minosegu bicikliket gyartani. Mivel senki nem ismeri a markadat a kutya nem fogja megvenni, max nagyon nyomott aron, hiaba csucsminoseg. Es akkor most jon az, hogy fel tudsz sorolni olyan magyar cegeket, amik nemzetkozi szinten ismertek es elismertek? En sajna nem sokat.
A helyzet abban az esetben, amikor kulfoldi cegnek van itt telephelye (Bosch, Audi, Mercedes stb.) megint mas:
X cegnek nagyobb kapacitasra van szuksege, igy elgondolkodik egy ujabb telephely megnyitasan. Olyan helyet fog keresni, ahol: adott az infrastruktura (megfelelo kozlekedes stb.), jogi kornyezet, megfelelo minosegu es mennyisegu munkaero es persze mindez a legolcsobban uzemeltetheto hosszu tavon. Rajon, hogy ha ezt a telephelyet Nemetorszagban nyitja, akkor ott nehezen talal mar megfelelo mennyisegu munkaerot, illetve, hogy a magas berek miatt tul draga lenne az uzemeltetes. Igy hat ugydont, hogy keres egy helyet, ahol a feltetelek tobbe-kevesbe adottak, viszont olcsobban uzemeltetheti mindezt. Igy eljut Magyarorszagra (meg Romaniba, Lengyelorszagba, Ukrajnaba, Indiaba stb.). Szimplan megkeresi a legolcsobb helyet, ahol a feltetelek adottak. Ha itt is ki kene fizetnie a nemet bert eszebe nem jutna Magyarorszagon telephelyet nyitnia, mert egyszeruen nem lenne miert idekoltozni, akkor maradna Nemetorszagban.
Hogy ezen hogy lehetne valtoztatni? Ugy hogyha lennenek olyan magyar ipari cegek, amik jo aron tudjak ervenyesiteni a termekuket es igy felvinnek a berszinvonalat itthon termelt, hazai termekekkel, amiket kulfoldre adnak el.
De mondok erre mas peldat:
Van egy baratom, programozo. Dolgozott egy kis csaladi vallalkozasnal, ahol nem ment kulonosebben jol a szeker az utobbi idoben. O nem volt elegedett a fizetesevel, igy atment egy masik ceghez, ami szinten nem nagy ceg, viszont jo kapcsolatai leven rendszeresen nyer jol fizeto allami megrendeleseket, amikert az allam jol fizet. A sracot felvettek ide kozel dupla fizetesert. Ugyanazt csinalja napi szinten, mint eddig, megis sokkal tobb erteket termel, ergo kozgazdasagi ertelemben joval hatekonyabb, mint elotte volt.
Van egy 20 éves gyár Németországban ami mondjuk keréktárcsát gyárt 20 éves gépekkel.
Ugyanaz a vállalat felépit egy gyárat nálunk új gépekkel és ugyanolyan keréktárcsákat gyárt. Hol van a hatékonyság különbség ? Pedig a német munkás kétszer annyi keres ugyanazzal a munkával mint a magyar.
Ahogy az elobb leirtam:
"A helyzet abban az esetben, amikor kulfoldi cegnek van itt telephelye (Bosch, Audi, Mercedes stb.) megint mas:
X cegnek nagyobb kapacitasra van szuksege, igy elgondolkodik egy ujabb telephely megnyitasan. Olyan helyet fog keresni, ahol: adott az infrastruktura (megfelelo kozlekedes stb.), jogi kornyezet, megfelelo minosegu es mennyisegu munkaero es persze mindez a legolcsobban uzemeltetheto hosszu tavon. Rajon, hogy ha ezt a telephelyet Nemetorszagban nyitja, akkor ott nehezen talal mar megfelelo mennyisegu munkaerot, illetve, hogy a magas berek miatt tul draga lenne az uzemeltetes. Igy hat ugydont, hogy keres egy helyet, ahol a feltetelek tobbe-kevesbe adottak, viszont olcsobban uzemeltetheti mindezt. Igy eljut Magyarorszagra (meg Romaniba, Lengyelorszagba, Ukrajnaba, Indiaba stb.). Szimplan megkeresi a legolcsobb helyet, ahol a feltetelek adottak. Ha itt is ki kene fizetnie a nemet bert eszebe nem jutna Magyarorszagon telephelyet nyitnia, mert egyszeruen nem lenne miert idekoltozni, akkor maradna Nemetorszagban."
Ergo ebben az esetben szerintem nem a hatekonysag a fo kulonbseg, hanem szimplan annyi, hogy a nemet ceg keresi, hogy hogyan tud olcsobban gyartani es igy kot ki nalunk. Amint ez a kulonbseg eltunni rogton a nemet ceg is eltunne.
Ez rendben van és világos, de akkor ne dobálózzunk mindig a hatékonysággal és mutogassunk a dolgozókra, hogy dolgozz jobban meg többet.
Tegyük tisztába a dolgokat, hogy ki az aki nem képes hatékonyan termelni. A magyar vállalkozó aki inkább elmegy nyaralni Thaiföldre meg kicseréli a bmw-t de nem ruház be a vállalkozásába a hatékonyság növelésére.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!