Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Azért ilyen alacsonyak a...

Azért ilyen alacsonyak a bérek, mert a rossz technológia miatt alacsony a termelékenységünk?

Figyelt kérdés

Már nem csak Nyugat-Európához képest vagyunk lemaradva gazdaságilag de a V4-es országok között is mélyen a legutolsók vagyunk. Már inkább Románia, Szerbia és a balkáni országok közé kéne sorolni.

Nem rég voltam Csehországban és csak így kitérő gyanánt megnéztünk egy cseh sörgyárat, hogy is készülnek a finom cseh sörök. Amire figyelmes lettem, hogy már ott is a teljes gyártósor automatizálva volt. Néhány ember csak felügyelte és az esetleges hibákat javította, korrigálta, de ennyi. Itt a magyarországi gyárakban meg még mindig az van, hogy egy egyszerű mozdulatsort is emberi munkaerővel csináltatnak. Ugyanannyi termelést tehát rengeteg ember végez, sokkal több mint amennyi kellene, és így rengeteg ember között oszlik meg a haszon is. Mégis csodálkoznak azon sokan, hogy miért kapnak bruttó 160 000 forintot amikor 3 műszakban melóznak. Hát azért mert ennyit termelnek sajnos.


Ez lenne hát a híres/hírhedt alacsony bérek titka? Rossz és elavult technológiával dolgozunk, túl sok emberi munkaerővel, túl sok betanított munkással, munkaalapú társadalomban? Továbbá fejletlen a technológiánk, kevés a gépészmérnök, főleg a jó gépészmérnök. Egy jó gépészmérnökre nagyon hamar lecsapnak külföldön. Ha valaki végez az egyetemen és elkezd mérnökként dolgozni egy multi cégnél, és azt látják rajta, hogy tényleg innovatív, hasznos munkát végez, van benne perspektíva, akkor egyből lecsapnak rá külföldről, és olyan ajánlatot tesznek neki, amit nem tud visszautasítani, és már egyből kint dolgozik majd németben.


Hogyan lehetne kiszabadulni ebből az ördögi körből? Hogy a jó szakembereinket kiviszik, alacsony a technológiai színvonal, sok melós kell ugyan ahhoz a termelékenységhez amit kint elvégez már a gép, emiatt alacsony bér jut mindenkinek?



2018. márc. 1. 16:16
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
3%
Így van. Egy német csak nyomkodja az entert, nincsen más feladata és 10x ennyit keres, mert korszerűbb technológia minőségibb terméket tud létrehozni
2018. márc. 1. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 Gál Zoé ***** válasza:
45%
A multik eleve olyan tevékenységeket végeznek Magyarországon, amihez nem kell sok ész. Amihez sok ész kell, a K+F, az külföldön marad. Még a diplomások is gyakorlatilag szellemi segédmunkát végeznek az SSC-kben, nem kell nekik gondolkodni.
2018. márc. 1. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
94%
Hát nem tudom én pl egy teljesen korszerű hatalmas gépsort üzemeltetek a kolegámmal. Ketten vagyunk. Csak felügyelünk szinte. Minimális fizikai munka van. A legujjabb japán technológiával és fejlesztésekkel. Iszonyat mennyiségű termeléssel. A teljes bruttó fizetésem fél óra termeléssel köpi ki a gépsor. Akkor miért nem kapok nyugati bért mert az itt vázolt kérdés és némely válasz szerint azt kellene kapnom?
2018. márc. 1. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Azért ilyen alacsonyak a bérek, mert a kedves miniszterelnököd ellopja ahelyett hogy neked adná.

A saját zsebét tömi, nem foglalkozik nagyon semmivel, nemzetközi szinten sem vizsgálják ki miket csinál, nyilván te is tudod hogyan végezte ceausescu, na vele is ugyanez a helyzet.


Nem cseh gyárakat kell nézegetni, ott azért olyan a fejlettség amilyen mert a vállalkozó, vagy a cég lát benne nyereséget, itthon meg nem érdemes semmibe belekezdeni mert egy szar az egész rendszer, ki fektetne be idehaza kezdőként?


Te sörgyárat néztél, és nem összeszerelő kis és nagy gépekkel foglalkozó vállalatot, ott bár robot forraszt finommechanikát a pontosság miatt, de ugyanúgy kell rá az ember hogy "zöld gombozza"

Energiaital gyárban sincs szükség csak csomagolóra meg targoncásra, de szalagmunkás nem igen van.

2018. márc. 1. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
51%
Nem. Azért alacsonyak a bérek mert minden el van adva meg becsődítve egy csomó külföldi cég.
2018. márc. 1. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Azért alacsonyak a bérek, mert kevés a hozzáadott érték. A betelepülő cégek jórészt az olcsó szalagmunkát igénylő tecnikát hozzák ide, amit az anyaországban pont a magas bérek miatt nem lehet már nyereségesen üzemeltetni. Plusz giga járulék teher.
2018. márc. 1. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Köszönjétek meg azorbánnal ő íratta át a munka törvénykönyvet le alázva a magyar munkást, mondván alacsony bérekkel fogja ide csábítani a külföldi befektetőket, az ő olvasatába ez a munkaalapú társadalom. Aztán mikor kiderült hogy ez a bérek minimalizálásához vezetett és már az összes környező országban jobbak voltak a bérek akkor rendelettel felemelte azorbán csakhogy így egyszerre szakadt rá az országra a béremelés terhe, amit aztán a nagy cégek meg is tudtak lépni de a kicsik becsődöltek tőle. Dehát jönnek a választások és tenni kellett valamit azorbánnak mert bevolt tojva hogy az alacson bérek miatt nemtudja megőrízni a hatalmát. Hát ezt adta nektek a focimániás szájnyalogató.
2018. márc. 1. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Nem, a bérek azért alacsonyak mert a külföldi befektetőknek és az általuk megvásárolt törvényhozóknak így éri meg.
2018. márc. 1. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Jönnek a szokásos lózungok... Igen, az elavult technológia is része ennek, de nem ez az egyetlen ok.
2018. márc. 1. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Én kicsit eltérnék a köcsög külföldi multiktól meg a többi ilyen hülyeségtől és megpróbálok egy másfajta választ összehozni ( talán a pufajkás nevű felhasználó értékelni fogja :D ).


Adott kettő darab magyar tulajdonú magyar cég, Magyarországon, magyar alkalmazottakkal. Mindkét cég "anyagmegmunkálással" foglalkozik, CNC gépekkel gyártanak mindenféle hülyeséget.


Az egyik cég valami drágább japán CNC gyártótól vásárol, ez több befektetést igényel, a másik cég egy ~közepes árszínvonalú tajvani gyártótól veszi a gépeket.


A két gép típussal ugyanazt lehet gyártani, az eltérés a vételáron felül a kihozatalban és a hibaszázalékban van. A pontos értékekre nem emlékszem, de a drágább gép időegységenként valami 15-25%-kal magasabb kihozatalra képes jóval alacsonyabb selejt aránnyal (illetve a drágább gép jobb anyagmegmunkálása miatt kevesebb utómunkára van szükség, de ezt nem tudom számszerűsíteni).


Egy gyár pályáztat, adott a darabszám, adott a dátum ameddig le kell gyártani a mennyiséget, a két cég pályázik.

A drágább gépet használó cég heti 5 munkanapon napi 2 műszakkal kényelmesen legyártja a darabszámot, a másik cég erre a kihozatalra nem képes ezért ott hétköznap 3 műszakban nyomják és ha rövidek a határidők akkor hétvégén is túlórázik egy vagy akár két műszak is.


Ugyanannak a darabszámnak a legyártásához az egyik cégnél jóval magasabb bérköltség jön, mint a másiknál és ha ezek akarnak a befutók lenni akkor árban is alá kell menni valamivel.


Nagy vonalakban egyik cégnél mondjuk 4 géppel 8 ember 10 munkanap alatt legyártja a mennyiséget az 640 munkaóra.

A másik cégnél ugyanennek a darabszámnak a legyártásához 12 ember 9-10 napi munkájára van szükség ami 800+ munkaóra ráadásul ezekből az órákból egy rész éjszakás műszak ami még jobban megdobja a bérköltséget.


Ugyanannak az X terméknek a legyártása két magyar cégnél megyén belül! egymástól eltérő munkaóra igénnyel és bérköltséggel valósul meg.


Ha mindkét cégnél ugyanolyan pontosan és szorgalmasan dolgoznak az emberek, az egyiknél akkor is magasabb lesz a termelékenység. Ha ugyanazt a bérkeretet feltételezzük és azt 8 vagy 12 felé osztjuk hol lesz magasabb a fizetés? Ahol jobb a termelékenység. Ugyanabból a bérkeretből 40-50%-kal magasabb fizetés kijön az egyik cég dolgozóinak ( nyilván ez csak elméleti szinten, mert nem biztos hogy annyival többért dolgoznak, de tudnának )


És ez egy olyan példa, ahol igazából a gépek dolgoznak, miután a beállították a CNC gépeket és megtörtént a próbagyártás onnantól gyakorlatilag csak felügyeletet látnak el a dolgozók, mint a pufajkás esetében.


Most akkor képzeljünk el olyan területeket, ahol a innovációval és fejlesztésekkel 40-60%-80%-kal is növelhető a produktivitás akár munkaóraszám csökkenés mellett is.

2018. márc. 1. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!