Ha baloldali kormány lenne, magasabbak lennének a közalkalmazotti fizetések?
'Kádár alatt a munkásemberek,egyszerű emberek jól éltek,'
Aminek volt ára. Nem sajnálom a jólétet, de nem egészen úgy kellett volna...
Van olyan párt, aki már pl fölvetette az alapjövedelmet.
Egy másik meg 3 hónapig ad 22800 Ft-os segélyt. (én nemtom)
Ja és amit még gondolok; lehet, hogy a jobboldaliságnak az lenne a gondolatmenete, hogy minél jobban pörögjön a gazdaság,
a balnak pedig, hogy az emberek éljenek lehetőleg minél jobban
Meg ugye ha ez már megvan, akkor gondolom lehet egybe a kettőt. Mármint a balnál úgy gondolom.
Nyilván erről biztosat senki sem tud, de amit tudunk, hogy 2010 előtt időszakban (főleg a 2003-as nagy közalkalmazotti béremelés után) egy darabig a köz és a versenyszféra bérei hasonló vásárlóértéken mozogtak, aztán már a 2006-07 megszorítások idején elkezdett nyílni az olló, és azóta egyre nő és nő. Ha egy balos kormány lenne az sem tudna csodát tenni, valószínűleg magasabbak volnának az alapbérek és az alacsonyabb fizetésűeket meg a progresszív adózással támogatnák.
bik mak! 2003-ban sem nőttek pedig ez volt az akkori ellenzék egyik legkomolyabb ellenvetése, hogy majd elinflálódik, nem inflálódott el. A magasabb bérek akkor jelentenek magasabb inflációt, ha amúgy a gazdaság nem bírja a növekedést, ma éppen a versenyszféra magasabb béreiből látjuk, hogy a gazdaság igenis szépen bírja szuper infláció nélkül, mivel van egy általános világgazdasági növekedés.
Ez a dolog nem így működik. Egy ország átalakításához, újjászervezéséhez nemcsak rengeteg pénz kell, de rengeteg ellenállást is le kell győzni.
A politika (országirányítás) úgy működik, hogy mindig az erősebb irányít. Ha diktátor van, akkor ő, mert képes volt akár fegyverrel mindenkit arra kényszeríteni, hogy engedelmeskedjen az akaratának. Ha
demokrácia van, akkor az ottani játékszabályok szerint, de szintén az erősebb győz (a választásokon).
Az erő itt sokféle. A legprimitívebb a nyers fizikai erő. Nálam a (jobb és több) fegyver, én vagyok a gátlástalanabb, én győzök. De van észerő is. Ki tud ügyesebben manőverezni? Ki tud jobban meggyőzni? Ki tud megnyerőbben viselkedni? Ha annak idején Freddie Mercuri politizált volna, (eleinte) hatalmas ereje lett volna, mert imádták a zenéjét. Ha egy népszerű sportoló (Braziliában focista, a franciáknál biciklis, másutt atléta vagy úszó) politikai témában nyilatkozik, százezrek vagy milliók mozdulnak rá. Hogy az emberek szimpátiájával, félelmével, motivációjával vagy más tulajdonságával miképpen játszik valaki az nagyon nem mindegy. És ez nagy hatalom tud lenni.
Nálunk a baloldal nem tudott szabadulni a skizofréniájától. Tetszik, nem tetszik, a nép is, a politikus is ugyanaz, ám nehéz átállni. Nehéz például megmondani, mit jelent kapitalista viszonyok között baloldalinak lenni. Mert nagyon nem az, ami a szocializmusban. Ehhez hozzájön egy tipikus nagytőkés "szocialista", na ezt nehéz feldolgozni. Ekkor és ettől lesz nagyobb ereje a jobboldalnak, ha ügyesen játszik. Ügyesen játszott, ráadásul "segítettek" is neki balról. A sok hülyeséggel. És Orbán tudta, ha a hatalmat megragadja, nem engedheti el, mert nem kapja vissza.
A hatalom, és egy ország működése az intézményrendszerének jellegén múlik. Ennek totális átszervezése nagyon sok idő és pénz.
A korábbi baloldal eljátszotta a hatalmát, mert ügyetlen volt, lopott is (a kis tétel is egyfajta ügyetlenség) és főleg elvesztette hitelét. Tehát nem volt esélye folytatni, a közszférát se alakítani. Így a mostani hatalom átvette az irányítást, új intézményrendszert alakított ki, ebben egyesek (kevesek) hatalmat és előnyt élveznek. Ha a baloldal nyerne, a közszférát nem tudná addig rendbe tenni, míg nem szervezte újjá. Ez optimális esetben is néhány év. És akkor nem is vettük számításba a mostani nyertesek ellenállását, hiszen ehhez képest veszteni fognak. Magasabb bért, normális szervezetet és munka viszonyokat csak utána lehetne csinálni. Ezért a kérdést így feltenni értelmetlen.
Az lehet megkérdezni, mi lesz, ha folytatódik a helyzet, és mi lesz, ha új szellemű irányítás veszi kezdetét. Ha folytatódik,akkor a dolog tovább romlik, és két eset van: a) meghal a vezető, összeomlik a rendszer, káosz jön b) a romlás mégiscsak átlépi az ingerküszöböt és erőszakos váltás lesz, persze ez is káosszal indul. Ha új irányítás lesz, és kap megfelelő támogatást, akkor is két lehetőség van. a) nagy támogatást kap és ügyes is, ekkor pár év alatt erősen érezhető javulás tudhat lenni sok területen b) nem kap támogatást, akkor mindegy mennyire ügyes, a régi hatalom visszaveszi az irányítást és bosszú következik. Minden irányba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!