Egyetértetek, hogy a magyar felsőoktatás teljes "káosz" a kormány tervei meg különösen?
Jelenleg hasonló módon szeretnék átalakítani a többi egyetemet is.
Ez meglehetősen rossz ötlet, persze az is rossz, ami most van.
A legracionálisabb felsőoktatás Ausztriában van.
A közhiedelmekkel ellentétben nem az egész felsőoktatás ingyenes, sőt a legtöbb intézmény fizetés.
Az ún Fachhochschulék, amin a legtöbb műszaki-mérnöki, üzleti-gazdasági képzés zajlik, mind fizetős.
Viszont a tandíj minden állam intézményben egységesen 400 euró/félév, teljesen mindegy,hogy bécsi vagy innsbrucki az intézmény.
Magyarországon is valamiféle hasonló kellene,fizetős felsőoktatás, de normális tandíj.
Mondjuk minden állami tulajdonú felsőoktatási intézményben 75 ezer forint/félév.
Továbbá a magyarországi felvételi is elavult.El kellene törölni.
Helyette bevezetni azt, ami kint van, vagyis motivációs levél, felvételi elbeszélgetés.Ezeket mind pontozzák, továbbá tesztírás, idegennyelvtudás tesztelése, ha olyan a szak.
Ezeket pontoznák és, ebből adódna maga a felvételi.
Egyes országokban, például Hollandiában, ha magyarként kimész és van érettségid meg elég magas szintű angol nyelvtudásod és jól teljesítesz a motivációs elbeszélgetésen, akkor kvázi fel vagy véve.
Tehát, a magyar rendszer teljesen elavult, még mindig a szocializmusból táplálkozik,ahol az volt a cél,hogy ne nagyon legyenek diplomások.
A jelenlegi kormánynak is ez a célja és itt kezdődnek a bajok.
Az oktatáson nem szabad spórolni, magasabb prioritást kellene élvezni, mint az egészségügynek.
Az EÜ területén átfogják venni a dominanciát a magánintézmények, járóbeteg ellátásnál különösen.
Nekem például a munkáltatómnak (német multi) van szerződése egy ilyen privát eü intézménnyel és, ha bajom van oda megyek.
Interneten tudok időpontot kérni, 10 percnél még többet sohasem kellett várnom orvosra.
Én egyetemistaként sok mindennel nem értek egyet.
"Továbbá a magyarországi felvételi is elavult.El kellene törölni.
Helyette bevezetni azt, ami kint van, vagyis motivációs levél, felvételi elbeszélgetés.Ezeket mind pontozzák, továbbá tesztírás, idegennyelvtudás tesztelése, ha olyan a szak."
Az a vicces, hogy amiről írsz, pontosan azt váltotta fel a mai rendszer.A jelenlegi központi érettségi rendszert amúgy 23 másik európai ország is használ, például Finnország.
"Tehát, a magyar rendszer teljesen elavult, még mindig a szocializmusból táplálkozik,ahol az volt a cél,hogy ne nagyon legyenek diplomások."
Régen azért meg volt a specializálódás az egyetemeknek, most meg mindenhol mindent oktatnak. Szerintem ez is ugyanolyan helytelen, hiszen diplomája lesz mindenkinek, csak a megkapott tudásban hatalmas különbségek lehetnek.
"Egyes országokban, például Hollandiában, ha magyarként kimész és van érettségid meg elég magas szintű angol nyelvtudásod és jól teljesítesz a motivációs elbeszélgetésen, akkor kvázi fel vagy véve."
Ezzel kapcsolatban azért kifejthetnéd, hogyan is működik külföldiként az idegennyelvű képzésre történő jelentkezés Magyarországon. Így olyan semmit mondó, ha nincs összehasonlítási alapunk.
"Az oktatáson nem szabad spórolni, magasabb prioritást kellene élvezni, mint az egészségügynek."
Szerintem nem, egy ember egészségénél egyáltalán nem fontosabb az oktatás.
"Az EÜ területén átfogják venni a dominanciát a magánintézmények, járóbeteg ellátásnál különösen.
Nekem például a munkáltatómnak (német multi) van szerződése egy ilyen privát eü intézménnyel és, ha bajom van oda megyek."
Apám jelenleg is, én pedig dolgoztam különböző német multiknál és egyikünknek sem volt ilyen.
Gondolom nem sikerült összeszedned a szükséges pontszámot ahhoz, hogy arra az egyetemre és szakra kerülj be amire akartál.
A felvételire pontosan ezért van szükség, hogy aki nem oda való, az ne is juthasson be oda - mert ha nem tudja utána be is fejezni, akkor csak elszedik az illető pénzét és idejét. Ehelyett keress olyan egyetemet és szakot, ahová be is tudsz jutni, tanulni ott is kell ugyanúgy, diplomát ott is kapsz ugyanúgy - talán még jobbat is, mint a "nagy" egyetemeken. A tudás azonban minden esetben tőled fog függeni, akárhová is mész tanulni, ott csak te tanulhatod meg amit kell, az oktatók csak megmutatják mit kellene vagy lehetne megtanulnod.
De bent vagyunk az EU-ban, mehetsz nyugodtan bármelyik egyetemre. Majd rájössz magadtól, hogy nem jobb.
Kedves 4,
tévedsz, én már lediplomáztam, közgáz szakon.
Viszont, én még akkor kerültem be, amikor még belehetett államira.
Utána kezdte a hülyeséget a kormányzat, olyan év is volt, amikor közgáz képzésről 0 állami hely volt.
Ma meg nagyon magas a ponthatár.
Idegennyelven jól beszélő gazdasági diplomás emberekre nagy szükség van.Nálunk állandóan keresik őket, normális fizetéssel.
Na, de miért is is kezdte a kormány a felsőoktatás szétverését?
Azért, mert a magyar vállalkozói lobbi állandóan nyafog a munkaerő miatt, a kormány meg felvette a nyafogást.Aztán elkezdődött a szakmunkás képzések dicsőítése, meg pumpálták bele a pénzt,feleslegesen, mert többen nem jelentkeztek annak.
Ezzel egy időben megkezdődött a felsőoktatásnál a nadrágszíj összehúzása, tovább a tandíjak meredek emelkedése.
A magyar vállalkozóknak képzett,de olcsó szakmunkások kellenek.Persze álmodozni lehet, az EU-ban, a nyitott határok világában nem fog a szakképzett munkaerő bagóért dolgozni.Ezt felejtsék fel.
A diplomások meg leginkább multiknál dolgoznak.
:D
Hát ez jó! Elsőként annyi, hogy kvázi ingyen van Ausztriában, s ha reálisan számolsz, ezt nem 75 ezerre lövöd be, kb. a mi fizetéseinkhez átszámolva, olyan, mintha nálunk 40 ezer lenne kb. egy félév. Azt gondolom, hogyha nálunk is 40 ezer lenne egy félév, akkor itt is kimondható lenne, hogy kvázi ingyen van. Az osztrák oktatási rendszer a jó példa számodra? Abból az országból választasz példát, ahol totális káosz van a munka világában? Ezen felül irtózatos minőségromlás az elvégzett munkában! Ahol a felsőoktatás miatt kitolódott felnőttkorból adódóan elöregszik a társadalom (amiben százalékosan szinte teljesen megegyezünk és nálunk is vezető szerepe van ebben a történetben, a legnagyobb kihatással bír erre), ahol külföldről kell behozni a melósokat, mert senki nem hajlandó nehéz és könnyű fizikai munkát végezni, mi több úgy általánosan produktív munkásokból is kevés van?
Ez jó példa és követendő? :D Hát, próbáltuk. Nem voltunk elég kitartóak szerinted, s gyümölcsöt hoz ez majd, de még rügyet sem fakasztott eddig?
A felsőoktatásban való tömeges részvételnek gátat kell szabni! Amit undorítónak tartok az az, hogy ennek az anyagi háttér szab gátat. Tipikus kommunista gondolkodás, teljesen igazad van benne! Ennek a képességekkel kellene gátat szabni, a feltételek növelésével, amiben kizárólagos szereplő a képesség és ez ne legyen kvázi megvásárolható! Ez utóbbit mondani könnyű, csak nem fenntartható! Így kényszerrel ugyan, de rábólintok arra, hogy megvásárolható legyen, arra is, hogy legyen magas ára, máskülönben nem gát, mindenki átugorja. Szóval végső soron hányingerem van tőle, de egyet kell értsek ezzel a komcsi módszerrel.
Engem az borított ki, s attól rázott a hideg is, amit a szocik műveltek az oktatással, biztos jó volt a benne szereplőknek, én nem vettem részt benne, mert céltudatosan ellene mentem ennek. Eget rengető nagy hülyének tartottak emiatt, nem csak az osztálytársaim, a tanáraim is. Most már azt mondják, hogy jól tettem. Lehet lázongani ezen ezerrel és biztos is voltam benne, hogyha egyszer ezt valaki megmeri lépni, abból nagyon nagy lázongás lesz, de meglátásom szerint ennek pozitív hozadéka lesz! Jó irány! Egyedül ezzel lehet a mérleget balanszba rakni! Ez nem lezüllesztés, ez kísérlet az egyensúlyra! "Nyugatnak" esze ágában nincs, mert velünk rakja azt balanszba! Más módszer, mert nekünk nincs kivel! Most úgy vagyok vele, hogy ismét elvekkel állok elébe ennek, és elvből nem vagyok hajlandó balansz lenni!
Szóval nem! Nem értek egyet! Amit Magyarország művelt az oktatás terén a szocik idején az teljesen ugyanaz a modell volt, amit az egész Eu követett, ezzel szemben a nyugati országok még most is ezt követik, amikor a sz-r már átcsapott a fejük felett, minket felhasználva toldozgatnak, de ez nem egy valódi megoldás a problémára, csak tünetkezelés! Az Ő hibás oktatásuk is hatással volt ránk, nagyban hozzájárult ahhoz, hogy nálunk ez a helyzet ha lehet még rosszabb legyen, felgyorsította azt, egy pillanat alatt nyakig ért már nálunk is az a bizonyos.
Nem leszek ezzel népszerű, az biztos... :D
Kedves 6,
Igen azaz ország példa.
Ott sokkal több a szellemi munkalehetőség, Magyarországon meg Budapestet és 1-2 fejlett vidéki várostól eltekintve, csak szalagmunka van, az amit te "produktív" munkának hívsz.
A jövőben a fizikai munkát csak gépek fogják végezni.Továbbá a vonatvezetők, buszsofőrök,kamionsofőrök is kiváltásra kerülnek az önvezető technológia miatt.
"A jövőben a fizikai munkát csak gépek fogják végezni.Továbbá a vonatvezetők, buszsofőrök,kamionsofőrök is kiváltásra kerülnek az önvezető technológia miatt."
A jövőbe tartozik a holnap, holnapután és a 2000 év múlva is.
Az ilyen kommentek arra jó, hogy mélyítsék az ellentétek és egymásra mutogassanak.
"Idegennyelven jól beszélő gazdasági diplomás emberekre nagy szükség van.Nálunk állandóan keresik őket, normális fizetéssel."
Erre azt tudom mondani, hogy családom egy jó bádogost keres, aki hozzálátna a tetőnek, de nem nagyon találunk.
Nemrég volt nálunk egy burkoló, aki képes a csatornázást, víz átkötést is megoldani maga, hogy megnézzen egy munkát, amit régóta el akarunk végeztetni valakivel. Még gondolkodik az árajánlatán. De mivel fél éve nem találunk mást, ráadásul olyat, aki 2 szakmát is el tud végezni és nem kell 2 szakember egy nem túl nagy feladathoz, látatlanba ki merem jelenteni, hogy el fogjuk fogadni az árajánlatát a munkadíjra. Annyit kér amennyit nem szégyell - és ezt ő is tudja.
Szóval kérdező, tényleg úgy gondolod, hogy közgáz szakos diplomásokra van most olyan nagy szükség ebben az országban? Mert nekem inkább úgy tűnik, hogy szakmunkásokra.
Kedves 9,
minél fejlettebb egy ország, annál magasabb a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya.
Japán és Dél-Korea mérnöki,gazdasági teljesítményt tekintve a világ élvonalába tartozik.
Előbbiben a 21-36 évesek között 60, utóbbiban 70 százalék a diplomások aránya.
Márpedig igen, felsőfokú műszaki és gazdasági diplomásokra van szüksége az országnak.A lakosság körében ezekre a képzésekre van igény.
A szakmunkásoknak sokáig elég mostohasorsuk volt a munkaerőpiacon, ki is ment a legtöbb külföldre.
Ebben az esetben is a bérekkel van a legnagyobb probléma.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!