Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Orbán Viktor mikor fogja...

Orbán Viktor mikor fogja eltörölni a tandíjakat?

Figyelt kérdés
Bő két (ha nem három) évtizeden át kampányolt ezzel, aminek annyi eredménye lett, hogy bevezették a diákhitelt. De ez csak a tandíjnak egy időbeli elnyújtását jelenti (bizonyos esetekben kamatokkal együtt).

2018. aug. 3. 15:48
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:

"Méghozzá a 100%-át fizeti meg a költségeknek"


Magyarországon közel sem fizeti meg a képzés 100%-át. Minimálisan fedez néhány költséget csak a költségtérítés!

2018. aug. 3. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:

Csak megérte kiírni a kérdést, legalább én is okosodtam. Azt továbbra sem értem, hogy az önköltség az miben különbözik a tandíjtól, de mind1.


[link]


[link]


[link]


Nem tudom, hogy az egyetemeknek milyen más bevételeik vannak a hallgatókon és az államon kívül, vagy hogy milyen más költségek, amik szorosan nem kötődnek a hallgatók tanításához, hogy ne számoljam bele azokat, de ha ezektől most eltekintek és a ksh adataiból indulok ki (simán csak osztok kicsit), akkor azt kapom, hogy egy felvett hallgató, hogy átlagosan fedezze a saját taníttatásának teljes költségét 12 milliót kéne fizetni. Valóban nem egy átlagos díj ez.

Egy olyan 40-50% körül van, amit a hallgatók talán ténylegesen megfizetnek a büdzsébe.

Szóval 63%-os, igazad volt, én valami hülyeséget olvastam akkor, vagy nem tudom.


Takács! Tessék:


[link]


Háromszor amúgy biztos szóba jött a téma Orbánnál. Az első kormányalakításakor (akkor törvénykeztek is a témában), a 2010 előtti népszavazáskor és a 2012 körüli időszakban, mikor átformálták a felsőoktatás finanszírozását és kitörtek a diáktüntetések. Saját emlékezetből nem fogok idézni, de mindhárom alkalommal a tandíjak "ellen" szólalt föl Orbán.


Csak azt nem értem, hogy akkor a mai önköltséges díj, vagy képzési hozzájárulás, nevezzük bárhogyan is...miben különbözik egy külföldi egyetem által szedett tandíjtól? (Amúgy ebben a témában több cikk is található, főleg 2012 környékéről, ha rákerestek megfogjátok találni ti is)

2018. aug. 3. 21:32
 13/18 A kérdező kommentje:

Bocs, ahhoz a 12 millióhoz elfelejtettem hozzáírni, hogy 2015-ös adatokból indultam ki.


Azon is meglepődtem, hogy az évek teltével mennyire megfogyatkoztak az egyetemisták száma, de ennek ellenére is milyen sok állami ösztöndíjas van. Nem tudom, hogy a piac mennyire fogja felszívni ezt a potenciális munkaerőt, de azért jó volt ránézni.

2018. aug. 3. 21:34
 14/18 anonim ***** válasza:

Kérdező

Elolvastam a cikket és tanulságos volt. Már értem mi volt a "zavar az erőben". Amiről Orbán beszélt az bizony mindig ugyanaz volt. Az 1994-1998 közötti mszp-szdsz kormányzat először tervezte a tandíj bevezetését a felsőoktatásban - ekkor kampányoltak ellene, majd amikor bevezették, akkor szintén kampányoltak ellene, hogy kormányon eltörölnék és ez IS hozzájárult az 1998-as győzelmükhöz, majd tényleg eltörölték. A későbbiekben meg rendszeresen felhozta az ellenzék vagy úgy, hogy a tandíj bevezetése segítene a felsőoktatás szinvonalának emelésén vagy úgy, hogy megvádolták a kormányt azzal, hogy a tandíj újbóli bevezetésére készül. A cikkben felsorolt Orbán szövegek erről szólnak, hogy nem, a fidesz nem tervezi a tandíj bevezetését és nem is ért vele egyet. Ha ezt kampánynak nevezed, akkor értem, de mindig ugyanarról a korábban bevezetett, eltörölt, majd újra beveztésre felhozott dologról beszélt, nem másról.

A "tandíj" és a "költségtérítés" egyik oldalról egyforma, hiszen aki költségtérítéses egy egyetemen, annak ez a tandíja, mert neki kell kifizetnie azt, hogy tanulhasson. De nem ez az amiről tandíjként Orbán és a többi politikus beszélt - az ellenzékiek sem. A tandíj ott azt jelenti, amikor MINDEN felsőoktatásban tanulónak fizetnie kell a tanulásáért, csak lesz közülük aki kap ösztöndíjat is az államtól, amiből kifizetheti. Ez volt az 1998 előtti tandíj lényege is.

Jelenleg nincs tandíj. Vagyis a felsőoktatásban az állam fizet X képzést. Aki ezen felül még ott szeretne tanulni, azoknak ezért a képzésért kell "költségtérítést", azaz számukra tandíjat fizetni. A tandíj bevezetése azt jelenteni, hogy mindenkinek kell fizetni, nincs olyan, hogy államilag finanszírozott képzés. Az persze megint más dolog, hogy az a mindenkire vonatkozó tandíj mekkora része a képzés valós költségének, mert az 1998 előtti tandíj csak kis része volt.

Szép álom, hogy bárki tanulni akar, az ingyen tanulhasson amit szeretne. De ez rengeteg pénzbe kerülne - ami nincsen - és olyan szakokon tanulnának sokan, amikre utána az államnak valójában nincsen szüksége vagy munkát nem találnának vele. Pl. ügyvédből rengeteg van már, de mégis népszerű szak, mert jól lehet vele keresni. Az államnak ellenben mérnökökre lenne szüksége, ami viszont kevésbé népszerű, mert nehezen megszerezhető diploma, vagy szociális munkásokra, diplomás ápolókra lenne szükség, akik utána viszont nagyon keveset fognak keresni. Tehát azt a pénzt amit a felsőoktatásra tud az állam költeni, arra kell fordítania amire szükség van. Ez volt az átalakítás a felsőoktatásban és ezért lett önköltséges sok képzés, ezért csökkentették le bizonyos szakokon az állami helyek számát. Hogy aki pl ügyvéd akar lenni az fizessen a képzéséért, mert a fizetéséből utána gyorsan ki tudja fizetni a diákhitelét, de a szociális munkás tanulhasson "ingyen", mert utána a fizetéséből nem tud diákhitelt törleszteni.

Még egy adalék. Írtad, hogy nem tudod miből van még az egyetemeknek pénze. A kutatási munkákból. Az egyetemek ugyanis kutatási centrumok is egyben, ide jut sok ösztöndíj pl. olyan is amiről most az MTA-val volt a vita, hogy a pénzek egy részéről már nem ők dönthetnek majd, meg sok cég is fizet az egyetemeken kutatási témákat. Ezek jelentős része szponzoráció, az egyetemen végeztetnek el feladatokat és nem máshol, így az egyetemet támogatják azzal a pénzzel, amit más cégnek is kifizethetnének ugyanezért. De az egyetemek bevételének jelentős része innen van. Pont ez okozta a budapesti nagy egyetemről egy teljes tanszék kiszakadását tavaly és átigazolását egy másik egyetemhez, mert a kutatási tevékenységükkel ők hoztak rengeteg pénzt az egyetemnek, azonban abból ők (a tanszék, a dolgozók és kutatók) csak nagyon keveset tarthattak meg és hasznosíthattak.

2018. aug. 4. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:

"Még egy adalék. Írtad, hogy nem tudod miből van még az egyetemeknek pénze."


Ömm, köszönöm. Bár inkább a nagyságrendekre értettem ezt, mikor számolgattam az egy hallgatóra jutó költséget.


És ahogy látom az önköltség csak azért nem tandíj, mert előbbit nem mindenki fizeti meg.

Miután ingyenes felsőoktatásról és ingyenes első diplomáról volt szó mind a fidesz, mind az ellenzék oldaláról, szerintem ez már csak forró kása kerülgetés.


De ez már tényleg szubjektív, mindenki döntse el magának. Szerintem az önköltség csak eufemizmust takar a tandíjjal szemben. És az ösztöndíjasoknak csak a 2009-es népszavazás, illetve a 2012-es diáklázadások miatt nem kell fizetnünk, nem merték megkockáztatni.

2018. aug. 5. 09:08
 16/18 anonim ***** válasza:

#15

Nem sikerült megértened a lényeget.

Nem magyarázkodás, hogy így vagy úgy, egyszerűen te nem ismerted, hogy az adott fogalom aban a környezetben mit jelent. Mindig is azt jelentette. Sok olyan szavunk van, amit hétköznapokon másképpen értelmezünk mint egy szakszövegben vagy adott szakmai, egyéb közösségben, netán egy bizonyos területen. Aki abban a közegben mozog, az érti, a külsősöknek kell megmagyarzni. A tandíj - ahogyan írtam- a szakmának, vagyis az oktatáspolitikának mindig is az általános, mindenkire vonatkozó izzetési kötelezettséget jelentette, a tandíjmentesség pedig azt, hogy legyen államilag finanszírozott képzés. Hogy mellette van-e másféle képzés, az más dolog.

Mindig is voltak magánegyetemek, másoddiplomás képzések, levelező hallgatók. Nem lehet kijelenteni azt, hogy csakis olyan felsőoktatás lehetséges amit az állam fizet, mert akkor kizárod a szabad iskolaválasztást, egyetemalapítást, tanulást. Az állam ugyanis nem kontrollálhat és irányíthat mindent. Ahogyan az egszségügyben is van. Ha azt mondanád, hogy minden orovosi ellátást az államnak kell fizetnie, akkor azzal lehetlenné tennéd a magán egészségügyet, hiszen az éppen azért létezhet, mert van aki nem akar az állami egészségügyhöz fordulni, mert az mást, töbet tud adni és az bizony többe kerül.

A költségtérítés lényege, hogy ott, ahol az infrastruktúrát az állam fizeti, mert állami egyetem, az állam állja a számlákat a világításért, egyébért, ott az állami finanszírozású oktatás mellett PLUSSZBAN indíhatnak olyan képzéseket is, amikért már fizetni kell.

Jelenleg a felsőoktatásban levő hallgatók 1/3-a költségtérítéses képzéseken tanul, ebben benne vannak a levelezős képzések is, a külföldi egyetemek hazai képzései is, a cégek álltal finanszírozott képzések is. A hallgatók magas száma azt jelenti, hogy továbbra is rengetegen tanulnak állami finanszírozással. Mivel egyre kevesebb a fiatal, arányait tekintve azoknak egyre jobb a lehetőségük. Még több lehetne, ha azokra a szakokra többen jelentkeznének, ahol van állami férőhely, de jelentkező nincs, mert vidéki egyetem vagy mert műszaki szak.

A felsőoktatás ingyenes, én is úgy tanultam, párom is, ma már egyik gyermekem és az ő párja is, várhatólag nemsokára másik gyermekeim is. Az egyetlen feltétel hozzá a megfelelő tanulmányi eredmény. Ha én most megkezdem a másoddiplomámhoz a tanulmányaimat, nekem már nem lesz ingyenes, mert egy diplomámat már fizette a közösség, vagyis az állam.

És nem, nem azért nincs ma tandíj, mert azt 2009-ben vagy 2012-ben bárki tüntetéssel, tiltakozással megakadályozta volna, hanem mert a fidesz-kdnp van kormányon.

2018. aug. 5. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:

Figyelj, ez számomra továbbra is eufemizmus. Én ezt találtam a tandíj szóra:

[link]


"A tandíj - ahogyan írtam- a szakmának, vagyis az oktatáspolitikának mindig is az általános, mindenkire vonatkozó izzetési kötelezettséget jelentette, a tandíjmentesség pedig azt, hogy legyen államilag finanszírozott képzés."


Mikor Orbán Viktor azt mondja, hogy "ne legyenek tandíjak", az számomra azt jelenti, hogy senkinek se kelljen tandíjat fizetnie. Nem pedig azt, hogy legyenek, akiknek kell ("képzési hozzájárulást") és legyenek, akiknek nem.


"Nem lehet kijelenteni azt, hogy csakis olyan felsőoktatás lehetséges amit az állam fizet, mert akkor kizárod a szabad iskolaválasztást, egyetemalapítást, tanulást. "


Egyrészt nem is mondtam ilyet, csak egy politikusi ígéretet kérek számon, másrészt pedig nemcsak a pénzügyek befolyásolásával lehet alakítani az iskolaválasztás és tanulás rendszerét.


Ha a tandíj egy szakszó, és azt jelenti, amit te mondasz, akkor kivételesen kérek róla egy alátámasztást is, mert én nem találom.

2018. aug. 5. 11:17
 18/18 anonim ***** válasza:

Miért képezzünk olyan diplomásokat, akik nem ugorják meg azt a minőségi szintet?


Te állítólag közgáz OKJ-t végeztél, aztán mégis képes vagy olyan otromba nagy marhaságokat állítani, hogy hihetetlen.

2018. aug. 5. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!