Csak én érzem aggályosnak az idei választások végkimenetelét? Egyáltalán nem olyan volt az ország hangulata, hogy kétharmaddal nyerjen a fidesz. Ez a történelem vizsgálni fogja?
#19
Két megjegyzés.
1.A listás mandátumok aránya KISEBB a kormánypártok esetében, mint a rájuk leadott szavazatok aránya a többi parlamenti pártéhoz képest.
A kompenzációs lista miatt, mindig több mandátumhoz jutnak az egyéniben nem nyert de amúgy sok szavazóval rendelkező és parlamentbe bejutó pártok. Ha az összes szavazatot nézed, akkor a fidesz-kdnp 48-49%-t szerzett, de ha az 5%-os küszöb miatt parlamentbe bejutó pártok szavazatain belül nézed, akkor viszont a fidesz-kdnp-nek már 51%-a van. Ezzel szemben ahogy írtad, 93-ból 42 helyet kaptak, a mandátumok 45%-t csak, vagyis kevesebbet, mint ami elvileg a listás eredménye alapján megilletné.
Nincs ezzel gond, ez így helyes, ez volt korábban is. Csak azért írom le, hogy ne ebből indulj a támogatottságuk megítélésénél, hanem a valós szavazatszámokból.
2.Korábban, a kétfordulós rendszerben az egyéni körzet megszerzéséhez még kellett az első körben 50% feletti szavazat, második körben már elég volt szimplán a többség. Sok párt ezt kihasználva először a listás szavazatok megszerzéséért olyan kampányt folytatott, amivel éles ellentéteket mutatott a többi párttal szemben vagy akár éppen ellenük kampányolt, majd a második fordulóban visszaléptek a korábbi ellenfelük javára vagy éppen fel is szólították a tagjaikat a rá való szavazásra, mondván majd együtt fognak kormányt alakítani. Rengeteg listás szavazatot (nem mindet) tehát olyanoktól szereztek meg, akik ha ezt az összeállást, visszalépegetést tudják, akkor nem nekik adták volna. Így torzult a valós szavazói akarat, a végén a második fordulóban nagyon sokan nem is mentek már el szavazni, nem lehetett látni pl. a kompenzációs listák szempontjából, hogy melyik pártra hányan szavaznának.
Most csak 1 forduló van, előtte kell ezt lejátszania a pártoknak, minden szavazó a listás szavazatát annak tudatában adhatja le, hogy az a párt kivel akar majd összeállni, kivel indít közös jelöltet. Az egyéni körzet megszerzéséhez most éppen úgy nem kell az 50% feletti szavazatszám, mint korábban a 2. fordulóban, ahol a legtöbb egyéni mandátum eldőlt általában, csak most minden jelölt szerepel és mindnél lehet látni mennyi szavazatot kapott, mind részesülhet a kompenzációból ennek arányában, ha elérte az 5%-t.
Nem jobb, csak nem is rosszabb ez a rendszer, mint a korábbi. Szerintem pontosabban mutatja a választói akaratot, pl. azt, hogy az összes szavazónak kevesebb, mint a fele szavazott a fidesz-kdnp-re, de hogy helyileg az ő jelöltjeiket támogatták a legtöbben.
Ha belegondolsz a sörös hasonlatodba - ami találó, akkor a végén akkor is ugyanaz a sör nyerne, mindkét módon. A sör esetében meg lényegtelen, hogy mennyivel többen akarták azt a fajtát ha amúgy is mindenki azt kapja amit a legtöbben szavaztak meg. :)
Egy iskolában megszavaztatják a gyerekekkel, hogy mi legyen az ebéd. A rántott hús nyer több mint 49,27%-kal, de a többi szavazat eloszlott a somlói galuska, a tökfőzelék és a pacalpörkölt között. A konyhások ekkor úgy döntenek, hogy a többség szava szent, ezért végül pacalos, tökfőzelékes somlói galuska lesz az ebéd, nem rántott hús. Ez az ellenzéki logika jelenesetben. :)
Akik szerint a FIDESZ-KDNP listás mandátumainak száma igazságtalan a parlamenti patkóban, annak üzenem, hogy a FIDESZ-KDNP-re 337 ezerrel több listás szavazat érkezett be, mint az összes többi parlamentbe jutott pártra együttvéve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!