Mi az oka, hogy az államnál (közszférában és állami cégeknél) nem cél a hatékonyság?
Személy szerint úgy gondolom, hogy az államnak (közszféra+állami cégek) sokkal hatékonyabban kellene működniük.Vagyis, csökkenteni radikálisan a létszámot, de közben korrigálni a béreket.
Például, szerintem nevetséges, hogy egy mentősnek még a bruttó 300 ezret sem éri el a bére, ami manapság nem számít nagy pénznek.
Én évek óta a versenyszférában dolgozom, részt vettem egyszer ilyen hatékonyságelemző és növelő projektben.Bizony ott még vezetőket is elmozdítottak a helyükről, kirúgták őket, mert változott a cég struktúrája és nem kellett annyi menedzser.
Különösen a nagy pénznyelőket, mint a MÁV kellene leépíteni és hatékonyabbá tenni.A központokban túl sok ember dolgozik, túl sok pénz megy el rájuk közben a cég más szektoraiban nagy a fluktáció, kevés a jegyvizsgáló, kevés a forgalomirányító.Ott pedig bérfejlesztésekre lenne szükség.
Továbbá, amit lehetséges (takarítás, villanyszerelés..stb) kiadni külsős cégeknek.Mivel, hosszútávon kevesebbe kerül, mint saját alkalmazottként foglalkoztatni egy villanyszerelőt.
Konkrátan a MÁV-nál, a nem "vasúti" pozíciók számát 40 százalékkal kellene csökkenteni.
Úgy gondolom, az államnak, ami az adófizetők pénzéből él, evidens,hogy legalább olyan hatékonyan kellene működnie, mint egy versenyszférában jelenlevő cég, de inkább hatékonyabban.
1#
Igen, ez így van.Sokkal kényelmesebb olyan pozícióban dolgozni, ahol egy ember munkáját hárman csináljátok.
Ez meg a MÁV-nál, rengeteg a felesleges pozíció és egy ember munkát 3 ember csinál.
konkrétan megpróbálták Kókáék, és nagyot égtek vele
nem igaz az a tétel, hogy a piac hatékonyabban látna el egy közfeladatot
a közalkalmazottak meg egyébként is a közalkalmazotti bértábla alapján kapják a bérüket, gyakorlatilag 1 hét alatt elégetne az állam annyi pénzt, ha a piacról oldaná meg a villanyszerelést, mintha saját alkalmazottat tartana
a MÁV meg egyébként is közfeladatot lát el, piaci alapon nem működne, de egyébként áttételesen rengeteg gazdasági haszon következik belőle (például emberek eljutnak a munkahelyükre)
3.
Az, hogy ez a kényelmesség miért opció?Miért lehet megtenni?
Az állam saját maga alatt vágja a fát azzal,hogy ilyen rosszul működik.
hallottál már a pareto eloszlásról?
a pénzt sajnos leginkább a központban csinálják, és a hatékonyság egyáltalán nem feltételül egyenlő azzal, hogy az emberek kapkodnak, mint az állat, mert annyi a meló
Az államnak nincs tulajdonosa, így senkit nem érdekel, hogy hatékony legyen.
Mit nem lehet ezen megérteni?
A hatékonyság nem csak abban fejeződik ki, hogy kevés ember sok dolgot nagyon rövid idő alatt végez el.
Hatékony egy állam akkor is ha az állampolgárainak megfelelő életet biztosít - ebbe pedig beletartozHAT az is, hogy több munkavállalót alkalmaz, azoknak más típusú és nehézségű munkavégzést ír elő vagy tőlük mást vár el, cserébe kevesebbet fizet akár.
Ott van pl. a tanárok munkabeosztása. Valóban kevesebb a bérük annál, amit a versenyszférában lehetne keresni, ellenben a teljesen másféle időbeosztásuk, feladatuk ezt mindig is ellensúlyozta, ezért mentek az emberek tanárnak. Ahogyan egy hivatalnok lehet, hogy nem keres annyit, mint te a versenyszférában, de lehet, hogy neki jobban megéri a kevésbé feszült munkatempó.
Ahogyan egy állami cégnek nem a haszonszerzés az elsődleges feladata, hanem, hogy a lehető legolcsóbban a legtöbb embernek nyújtsa a lehető legjobb szolgáltatást. Vagyis ne a gazdagabbaknak biztosítson első osztályú, villámgyors vasúti közlekedést, hanem a legszegényebbnek, a legkisebb településre is eljusson a vasút és tudjon utazni. Az állam és vele az állami cégek hatékonysága ez, nem pedig hogy mennyi emberrel milyen gyorsan juttatják el azokat akik sokat tudnak érte fizetni.
Más szempontok is vannak a versenyszféra szempontjain kívül is. Vigyázz az ilyen "projektekkel" mert ezeket hétköznapi nyelven agymosásnak nevezik. A céged tulajdonosai számára az a lényeg, hogy kevés alkalmazottal a lehető legtbb profitot szerezzék meg. Most te elhiszed, hogy a "hatékony" működés a szent és ezért ki kell rúgni a szerinted nem hatékony, felesleges alkalmazottakat, olyanok kellenek akik gyorsabban, többet csinálnak.
Na de mi lesz ha legközelebb majd már te leszel az a kevésbé hatékony alkalmazott, mert jön egy nálad 10 ével fiatalabb és vele pár technikai újítás, ami téged tesz a cég számára feleslegessé? Akkor is így fogsz tapsolni a hatkonyságnak?
Az államnak nem az a célja, hogy sok pénzt keressen, hanem hogy az állampolgárok a lehető legjobb életet élhessék. Márpedig a munka nem maga az élet, hanem egy eszköz ahhoz, hogy élhes az életedet. Munkával termeled meg azokat a dolgokat amik az életedhez szükségesek és azt a pénzt amiből megvásárolhatod. De nem te vagy a munkáért hanem a munka van érted.
Természetesen mindig törekedni kell arra, hogy feleslegesen az állam se pazarolja az adófizetők pénzét, idejét. Most, amikor van munkalehetőség a versenyszférában is, akkor lehet oda átirányítani az állami alkalmazottakból. Azonban nem minden áron. A munkanlküliség ugyanis nagyobb kár és kevésbé hatékony állami működés, mint a több állami alkalmazott. Hiszen a munkanélküli segélyt ka ugyanattól az államtól, amitől korábban a fizetését kapta, tehát a pénzt így is ki kell neki fizetni ugyanabból a kasszából - ráadásul nincs cserébe hasznos tevékenység sem tőle. Ahogyan ha nincs rendesfizetése, akkor vásárolni sem tud, vagyis nem hoz adóbevételt és nem generál más munkahelyeket a versenyszférában.
Ne csak egysíkúan szemléld a világot csak mert a főnkeid szerint akkor vagy ideális munkavállaló ha egyszemélyben el tudod végezni a cég összes munkáját és megtermelni a lehető legnagyobb hasznát!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!