Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Egy kapitalizmus mitől lesz...

Egy kapitalizmus mitől lesz vadkapitalizmus és mitől lesz jóléti kapitalizmus?

Figyelt kérdés

Vegyük példának Magyarország és Ausztria példáját. Azon belül is, hogy pontosítsunk Budapest és Bécs ellentétét.

Ugye már Budapesten egy 2 szobás panel lakás bérleti díja 500 Euro, az átlagfizetés nettó 700 Euro. Bécsben egy 2 szobás lakás 750 Euro az átlagfizetés nettó 1950 Euro. A bolti árak pedig gyakorlatilag ugyan olyanok.

Tehát, ha nem örököltél tőkét (latinul capital-t), akkor Budapesten ugyanolyan árszínvonalon 200 Euro-ból kell megélned, Bécsben pedig 1200 Euro-ból. Mindkét helyen átlagfizetésekkel számolunk. Könnyen ki lehet silabizálni a számokból, hogy az előbbi az vadkapitalizmus, a másik pedig jóléti kapitalizmus. Ugyanez a vadkapitalizmus van Oroszországban, Ukrajnában és a többi volt kommunista országban, ahol kapitalizmusra váltottak, ezen kívül Kínában is. A jóléti kapitalizmus meg ugye a fejlett országokra jellemző, Nyugat-Európa, USA, Kanada, Ausztrália.


De a kérdés az, hogy mi tesz egy kapitalizmust vaddá, és mi tesz jólétivé? Amint láthattuk, nem kellenek eget verő földrajzi távolságok a két szélsőséghez.


2018. jan. 1. 16:49
 1/3 A jó édes ***** válasza:
83%

Egyrészt a példádnak semmi köze a kapitalizmus témaköréhez, másrészt teljesen hibás is:

-A megélhetés ára Bécsben 55%-al magasabb.

-A megélhetés ára (lakás költségeivel együtt) Bécsben 65%-al magasabb.

-Bérleti költségek Bécsben 95%-al magasabbak.

-Az éttermi költségek Bécsben 83%-al magasabbak.

-A háztartási bevásárlás költségei 82%-al magasabbak.

-Bécsben a helyi vásárlóerő 76%-al magasabb.


Nem kell önjelölt statisztikai hivatalt játszani, a numbeo.com-on ( [link] ) minden adat megtalálható, semmi értelme saját kútfőből kitalált költségekkel varázsolnod.


A kérdésre válaszolva: leginkább a kapitalisták etikusságától és az állam szabályozási szerepétől függ a dolog. Ahol a tulajdonos belátja, hogy nincs értelme napi 12 órát dolgoztatni az alkalmazottat, mert semmivel sem teljesít jobban, mint napi 8 órában, ott jóléti kapitalizmus alakul ki. Ahol az állam közbelép és azt mondja, hogy nem dolgoztathatsz akármennyit, szintén. Vadkapitalizmus meg az, ahol egyik sem szól közbe - a 20. század elején lehetett ez utoljára elterjedt, de a II. vh óta gyakorlatilag már csak szórványjelenség.

2018. jan. 1. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Minden az adott társadalom kulturális és morális színvonalán múlik.


"Amint láthattuk, nem kellenek eget verő földrajzi távolságok a két szélsőséghez."


Hát nem, mi pont itt vagyunk a két kultúra határvonalánál.

2018. jan. 1. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Úgy,hogy a törvényeket az állam hozza.

Az államot a kormány irányítja,amit a nép választ.

Ha a nép olyan kormányt választ,ami a vadkapitalizmust segíti elő törvényeivel,akkor olyan lesz,ha szolidárisat,akkor olyan lesz.


Lehet olyan kormányt választani aki progresszívan adóztat vagy olyat is,aki egyforma adókulcsot mér a különböző keresetűek.


Lehet olyan munka törvénykönyvet megalkotni,ami szem előtt tartja a vállalkozók és a munkavállalók jogait egy tűrhető arányban,vagy olyat is,ami totálisan ellehetetleníti az alkalmazottat.

2018. jan. 1. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!