Rossz ember vagyok, mert nem hiszek a nyílt társadalom eszményében?
Ez jelenleg is így megy. Egy szűk érdekcsoport privilégiuma a társadalom nyíltsága.
Nekem, mint magyarnak nem döntésemen múlik, hogy angliában szeretnék-e éppen tanulni, az meg, hogy kimegyek-e dolgozni az megint nem egyéni kény, hanem gazdasági kényszer. Nekik pedig kompromisszum, hiszen nagyon kevesen mennek ki női felsővezetőnek angliába, sokkal inkább szobalánynak, wc pucolónak, mosogatónak.
Ez egyébként a közép-kelet európaiak hagyományos társadalmi szerepe a "nyílt társadalomban".
Na például ezért ne hiszek benne.
A kérdés első fele, hogy rossz ember vagy-e, a második fele, hogy pontosan mi az a nyílt társadalom amiben nem hiszel.
1. Az, hogy rossz ember vagy-e nem azon múlik, hogy mit hiszel vagy gondolsz, hanem azon, hogy mit cselekszel.
2. A nyílt vagy nyitott társadalom jelentését Kis Jánostól idézve adom meg:
"Kis János: Nyitott társadalom
Mi a nyitott társadalom? Röviden, nyitottnak nevezünk egy társadalmat, ha az pluralista, ha tiszteli és óvja tagjainak autonómiáját, és ha a kritika szelleme hatja át. Pluralizmuson az együttélő hitek, világnézetek, életfelfogások, kultúrák szabad sokféleségét értjük. Nyitott társadalomban egyetlen vallás, egyetlen világnézet, életfelfogás, egyetlen kultúra sem törekedhet kizárólagosságra. Az autonómiáról szólva arra az alapvető jogunkra gondolunk, hogy magunk döntsük el, milyen meggyőződésekkel, milyen kulturális mintákkal azonosulunk, és milyen célok jegyében vezetjük életünket. A kritikai szellem elevensége pedig arra utal, hogy az egyén választási szabadsága nem relativizmuson és az észérvek elutasításán alapszik, hanem szakadatlan, gyakran éles vitával jár együtt. Nyitott társadalomban nincsenek tévedhetetlen tekintélyek, akik eldöntenék helyettünk, hogy mi az igaz, a jó és a helyes. Minden nézetnek az érvek és ellenérvek összecsapásában kell helytállnia magáért. Minden nézetről kiderülhet, hogy téves."
Ha ezt a definíciót vesszük alapul, akkor ebben "nem hinni" az azt jelenti, hogy azt szeretnéd, hogy valami központi tekintély (főnök, boss, vezér...) megmondja az embereknek, hogy miben hihetnek, mit kell gondolniuk?!
És mi lesz, ha ez a nagyfőnök olyat ír elő amivel Te nem értesz egyet?
"az meg, hogy kimegyek-e dolgozni az megint nem egyéni kény, hanem gazdasági kényszer."
Nem feltetlenul. Kimehetsz azert is, mert eleged van a magyar politikabol. Ismerek ilyet is.
Es attol, hogy nem lesz valoszinuleg egybol magas poziciod (bar ismerek olyat, aki kiment keves holmival, es viszonylag egyszeru ketkezi munkaval megcsinalta a szerencsejet es hazat vett), attol meg kimehetsz, es ez a lenyeg. Nem is azt jelenti a nyitott tarsadalom, hogy barkibol lehet barhol barmi. Csomo mindent eleve meghataroznak az adottsagok, kepessegek, szuletesi hatter.
#7
azt is kiemeltem, hogy a nyílt társadalom csak egy bizonyos réteg számára nyílt
"akarod-e ezt a LEHETŐSÉGET"
én akarhatom, hogyha gazdasági nonszensz azt akarnom, hogy angliában akarjak tanulni
lásd 7-es válaszolónak címzett indoklás
"És mi lesz, ha ez a nagyfőnök olyat ír elő amivel Te nem értesz egyet?"
az a baj, hogy a nyílt társadalmisták tettek "tudománnyá" olyan politikai ideológiákat, mint a gender vagy a kisebbségpolitika
ez nem az a bizonyos tévedhetetlen nagyfőnök?
#6
A Nyílt társadalomnak mi a válasza azoknak, akik szeretnének hagyományos módon élni, hagyományos szomszédokkal, "földhözragadt" szokásokkal, kapcsolat rendszerekel?
Mert valahogy úgy néz ki, hogy a Nyílt Társadalom elsősorban a deviánsok paradicsoma... Az 57 nemi identitásé, drogosoké, azoké, akik pirosra festik a hajukat, sátánisták, nekrofilek, meg a többi...
De azok valahogy kilógnak a sorból, akik a hagyományos értékek mellett teszik le a voksot.
Ők "ki vannak rekesztve", kinevetve, ellenségnek beállítva...
Vagy tényleg igaz, hogy a Nyílt Társadalom is, a kommunizmushoz hasonlóan csak egy újabb hatalomtechnikai díszlet a "múúúúltat végképp eltörölni" vágyók színjátékában?
Akkor ez is egy olyan utópia, hogy erőszakkal meg kell változtatni az emberi természetet, hogy működjön ez a terv?
Nem lehetne végre olyan filozófiával előállni, ami nem "ideális" társadalmat kínál, amihez alkalmazkodni kell, hanem ami az alapvető emberi természetre épít?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!