A volt keleti blokkos országok közül tényleg mi vagyunk leghátul?
Nem tudjuk felvenni velük a lépést? 1998 és 2002 között a V4-es átlag 150%-án fejlődtünk. Utána jöttek a boldog békeidők amikor kb. az 50%-án DE még így is kb. egy szinten vagyunk a Lengyelekkel míg a Csehek és a Szlovákok jobban állnak. A román előretörésről meg csak annyit, hogy a medián bér (az a bér aminél többet és kevesebbet is ugyanannyian keresnek) kb. a fele a Magyarországinak.
Szóval azért kicsit visszább lehetne venni ebből a nagy pesszimizmusból.
"hogy a medián bér (az a bér aminél többet és kevesebbet is ugyanannyian keresnek) kb. a fele a Magyarországinak."
És az árak hogy alakulnak? Reálbér fogalma ismerős? Kereshet az átlagmagyar kétszer annyit, csak akkor ér valamit, ha kétszer annyit is tud belőle költeni.
#2 a csodás internet idejében erre is rá lehet keresni, sajnos a románok nem OECD tagok de attól még mondjuk ez jó összehasonlítási alap lehet: [link]
Eszerint kb. 15-20%-al drágább az élet Budapesten mint Bukarestben. Szóval 20%-al magasabb árak mellett "csak" 62%-al keres többet a magyar.
De azért érdekes, hogy nem a Cseheket(+13%), Szlovákokat(+21) kérdezted.
A keleti blokkba azért az általad felsorolt országoknál jóval több ország van. (Földrajzi és történelem órát nem adok).
A keleti blokkban 3-4dikek vagyunk a sok közül
Lengyelország kb egy szinten van velünk, Szlovákia kicsit van előttünk ( ott is főként a nyugati régió ), Szlovénia és Csehország szintén kicsit van előttünk.
Románia azért még messze van, csak az utóbbi pár évben nagyobb ütemben fejlődnek mint mi, ezért jönnek a becslések, hogy "5-10 év és leelőznek". Azért valljuk be, erre elég kicsi az esély, ez az 5 év olyan mint az a 10 év, amennyi idő volt 15 évvel ezelőtt behozni nekünk Ausztriát ( érthetően: 15 évvel ezelőtt azt mondtak hogy még 10 év és utolérjük Ausztriát. Látjuk mi lett belőle ).
Egyébként mindez a lemaradás egyelőre nem vészes, a probléma azzal van hogy "fényévekkel" jobb helyzetből indultunk 1989-ben, mint a fent említett államok ( Lengyelország, Szlovákia, Csehország ). Jobb volt a gazdasági helyzetünk, ráadásul egyedül nekünk sikerült vér nélkül véghezvinni a rendszerváltást. Egyedül mi tudtunk békéből indulni.
Mondjuk személyes véleményem szerint pont ez az oka, hogy mi nem fejlődünk olyan ütemben. A pártot nem megdöntötték, a kommunistákat elszámoltatták és aztán kiépítették a demokráciát, hanem megalkudtak a rendszerváltó erők az MSZMP-vel. Ennek következtében egészen a mai napig megmaradt a kommunista felfogás a parlamentben, hiszen ott ülnek a volt ügynökök, ex-MSZMP-sek, ex-KISZ-esek, stb. És nemcsak ott ülnek, hanem ők vannak döntéshozó helyzetben, nekik van a legnagyobb hatalmuk.
Fejlődés pedig akkor várható, ha ezek az ex-kommunisták kikopnak a parlamentből. Hogy ez azt jelenti hogy megvilágosodik a magyar ember és nem szavazza meg őket ( ez esetben néhány év elindulni a változás útján ) vagy azt, hogy megvárja amíg az utolsó is meghal ( 20-30 év ), nem tudom. De változás akkor lesz, ha kikerülnek a politikából az előző rendszer tagjai.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!