Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » 1956 jelent valamit azoknak...

1956 jelent valamit azoknak akik 56 után születtek?

Figyelt kérdés
Nekem 56 semmit nem jelent! 66-ban születtem.miért érdekeljen hogy mi történt akkor?-szüleim semmit nem meséltek az eseményekröl.bunkó vagyok hogy nem érdekel?-miért nem lehet a múltat végképp eltörölni?

2017. okt. 23. 18:27
1 2 3 4
 21/34 anonim ***** válasza:
94%

Tudod, én is 56 után születtem, de volt egy olyan tanárom, akit a diákjai -vagy ahogy mondod "suhancok"- rángattak el a lelövés elől. És tudta a város, annak ellenére, hogy ez egy olyan kisváros volt, ahol az volt a párt valamilyen fejes, aki egy 56 utáni perben SÚLYOSBÍTÁST kért. És ki is végezték, akire kérte. És azt is tudta a város.


Beszélnünk kell ezekről, hogy SENKI ne felejtse el, és ne legyenek ilyen emberek, mint a kérdező.


Kérdező, ha nem meséltek a szüleid, KÉRDEZZ tőlük. Ha nem mesélnek, akkor rossz oldalon álltak, sajnos.

2017. okt. 23. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 anonim ***** válasza:
39%

""A Köztársaság téren például magukat megadó kiskatonákat lincseltek meg. Ezt kellene ünnepelni?"


A bátor kiskatonákat miért ne kellene megtisztelni azzal, hogy egy napon rájuk emlékezünk??? Furi vagy."


Te tudod, hogy egyáltalán miről van szó?

56 okt. 30-án a Köztársaság téren objektum védelmet láttak el a kiskatonák akiket a csőcselék (ma forradalmárok) megtámadtak a tűzszünet alatt. Majd meglincselték őket.

Most ott tartunk, hogy a kiskatonákat/katonatiszteket valami fő kinzóembernek, meg népnyúzónak állítanak be, holott közük nem volt ilyesmihez.

2017. okt. 23. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 A kérdező kommentje:
#21- már nem tudom megkérdezni.
2017. okt. 23. 21:08
 24/34 anonim válasza:
100%

,,Beszélnünk kell ezekről, hogy SENKI ne felejtse el, és ne legyenek ilyen emberek, mint a kérdező.


Kérdező, ha nem meséltek a szüleid, KÉRDEZZ tőlük. Ha nem mesélnek, akkor rossz oldalon álltak, sajnos."


Fas.zság, nem olvastam el az összes kommentet mivel nem érdekel, de mi az hogy rossz oldalon álltak?

Én dédapámék faluba éltek és őket nem érintette az egész esemény, nem láttak semmit az egészből, max annyit hogy pár fiatal a faluba Ruszkik Hazát skandál, és akkor azért rossz emberek, mert nem mesélték, hogy az első sorban lázadtak és életüket adták az elnyomó rezsim ellen? Attól hogy nem vettek részt benne és nem meséltek róla attól még nem rossz ember, max nem olyan területen élt ahol történtek az események.

2017. okt. 23. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/34 anonim ***** válasza:
30%
Megmondom őszintén, hogy nekem semmit sem jelent és már elegem is van belőle, hogy szajkózzák ezt az "ötvenhat ötvenhat ötvenhat"-ot, jobb lett nekünk bármi attól, hogy 61 éve lázadoztak egy páran? A szovjetunió magától is szétesett, nem kellett hozzá ez a sikertelen forradalmacska, egy csomó magyart meg már hősként dicsőítünk, hogy ötvenhatban kivándorolt, hát én inkább tartom ezeket az 56-os menekülteket hazaárulóknak. Mi lett az eredménye az egész ötvenhatosdinak? Egy szarabb rendszerben élünk, mint az akkoriak.
2017. okt. 23. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 A kérdező kommentje:
#24 igen, nem pest megyében éltek élünk, élek.tényleg ezért nem mesélhettek róla, mert nem élték meg közelről.akit esetleg világnézetében megbántottam attol bocsánatot kérek.
2017. okt. 23. 21:44
 27/34 anonim ***** válasza:
80%

'A szovjetunió magától is szétesett, nem kellett hozzá ez a sikertelen forradalmacska, egy csomó magyart meg már hősként dicsőítünk, hogy ötvenhatban kivándorolt, hát én inkább tartom ezeket az 56-os menekülteket hazaárulóknak.'


Kellett az a forradalom, elvégre a lakosságnak elege volt Rákosiék faxságaiból.

2017. okt. 23. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/34 anonim ***** válasza:
55%
Am érdekelne, 74 %-os mi alapján minősíti hazaárulóknak az 56-ban emigráltakat. Azért mentek ki, mert megtorlás várt volna rájuk.
2017. okt. 23. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 anonim ***** válasza:

Először az első válaszhoz. A forradalom a diktatúrán nem enyhített, akkor már másfél éve Rákosinak nem volt köze a kormányzáshoz.


Kérdező! Trianon régebben volt. Neked semmit nem jelent. 1848 még régebben. Neked még kevésbé jelent bármit is. 1526 annál is régebben volt. mit érdekel téged. A honfoglalás már tényleg nagyon régen volt. Ostobaság beszélni róla.

Nem kérdező, inkább arról van szó, téged a hazád történelme nem érdekel, téged a tudás nem érdekel, téged a tisztánlátás nem érdekel. Arra még nem gondoltál, hogy így védtelen vagy, bárki megvezethet? Mert megvezet, efelől ne legyen kétséged.


Viszont bármennyire nem érdekel, meglőlek egy kevés információval. 1956 a sztálini diktatúra következménye. Rákosi hűséges, ám tudatlan tanuló módjára őt utánozta. Ez kis ország, itt a népek nem szeretik ezt. Lázadnak. Igaz, 56-ra már a párt vezetésében lévő józanabb emberek is megelégelték Rákosit, 1953-ban ment. Sajnos két év múlva visszajött. Nem sok időre, mert addigra Hruscsov volt, aki leszámolt Sztálinnal. Rákosinak távoznia kellett a Szovjetunióba. De már késő volt. Rajkot is későn rehabilitálták. Addigra - ahogy mondani szokás - elszakadt a cérna. Jött a tüntetés. Alig szervezték (vesd össze a mostani helyzettel). Mentek az egyetemisták. Menetek a gyári munkások. Mentek a hivatalnokok. Mindenki ment.


Most gondold el, mit éreztek az addigi pribékek. Féltek, rettenetesen. A fegyver az ő kezükben volt, tehát lőttek. A Kossuth téren a tetőkről. Sok halott volt. Sokan felháborodtak. Változást akartak, nem halottakat. A pribékeket se. Akkor már akarták, ettől megtanulták, fegyver kell. És mentek a laktanyákba, mert ugye a fegyver ott van.


Csakhogy a normális időkben elképzelhetetlen, hogy fegyver bárkinél legyen. Az a káosz. Ki tudja hamar meggondolni, hogy eljöttek a nem normális idők? A fegyvert követelőket is heccelték. A katonákat is heccelték. Nem jó ilyenkor a heccelés, hamar robbanhat. Robban is, két laktanyánál. Sok halott. Ekkor elszakad a cérna, már semmi nem számított. Sok rendőrőrsöt kifosztottak. Ahol értelmes emberek voltak, megoldották, volt fegyver, de felelős embereknél. Ahol nem voltak értelmes emberek, ott ellenálltak. Nem sokáig. Hamar kiötlötték, hogy a Köztársaság tér szimbólum. Előbb csak a csillagot akarták. De nem értettek a hadviseléshez, adódott a félreértés, visszalőttek, mert ők meg azt hitték, őket akarják. Innentől nem volt megállás. Hamar a fára került ez is, az is. Zömmel a kiskatonák, mert ők voltak kevesebben.


Minden értelmes ember, aki ott volt, később azt mondt, nem így kellett volna. Maléter megértette, ő fegyvert adott. De tudta, a katonaság szakma, nem is akármilyen. Kikötötte az ellenőrzését. A "suhancok", az ellenállók is rendelkeztek addigra tapasztalattal. Belementek. És milyen jól tették. Amíg lehetett ellenálltak, mikor bekerítették őket, a laktanya segített a menekülésben. Ezért lőtték szét.


A kormány, Nagy Imre sodródott a társadalmi indulatokkal, mást nem tehetett. Esélye nem volt, de a nyugati heccelésekkel, a Szabad Európa rádió (SZER) folyamatosan mondogatta, tartsatok ki, jön a felmentés, miközben pontosan tudták, nem jön senki és semmi.


Kádár szerepe az elején nem tisztázott máig sem. Felvethető árulásnak, de felvethető úgy is, lett volna rosszabb vezető is. A megtorlás kegyetlen volt és - utólag látva - szükségtelen. De akkor féltek. Kádár végül beleőrült. De addig még történt egy és más.


Nagyjából ez a rövid történet. Rengeteg apró esemény befolyásolta a történéseket. Rengeteg véletlen, rengeteg indulat és rengeteg nem tudás. De azt tudni lehet, a forradalom ilyen. A forradalom mindig véres, mindig levetik, és mindig megtorolják. Aki ezzel nem számol, nem tudja a működését. Megbeszéltük, az ország 27 éve (meg már előtte is) beszél róla. És ki tudja, hogyan egyezzen ki az, akinek a családjában áldozat van azzal, akinek a családjában áldozat van a másik félnél. Aki tudja, sürgősen szóljon, mert itt jelenleg tízmillió ember nem tudja.


Meg kellene érteni. Ebben és ennek kapcsán a mára nézve: aki fegyvert fog, fegyver által vész el. Aki acsarkodik, az hasonlóban részesül. Csak egyetlen lehetőség van. Befejezni az acsarkodást, elfogadni a másikat olyannak, amilyen, feltéve hogy nem fog ártani többé. Hanem inkább segíteni. Hátha boldogabbak leszünk így mi itt, mindannyian. Nem kis cél.

2017. okt. 23. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 anonim ***** válasza:
55%

'A forradalom a diktatúrán nem enyhített, akkor már másfél éve Rákosinak nem volt köze a kormányzáshoz.'


Másképp mondom: a vezetés megértette, hogy Rákosi sztálinista uralma nem tartható fenn. Ebben volt jelentősége a forradalomnak.

2017. okt. 24. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!